Relax si zaslouží každý

relaxaceCo si představuješ pod pojmem relaxace? Ano, pro každou z nás to znamená něco jiného. Někdo relaxuje u počítače hraním her nebo dává přednost procházce či sportu. Ale můžeš klidně vyzkoušet něco trošičku jiného! Při ní si odpočineš nejenom fyzicky, ale i duševně. Navíc se ti po pravidelném tréninku zlepší spaní a budeš plná energie a síly. Stačí, když si každý den najdeš malou chvilku jen pro sebe. Nebo klidně celý den…Připravit, pozor, začínáme!Najdi si místnost, kde tě nebude nikdo rušit a kde ti nebude ani zima ani vedro, pohodlně se posaď, nebo si lehni. Můžeš si pustit i nějakou relaxační hudbu. Před cvičením si ještě lehce vyvětrej. Tyto cviky zkus provádět před spaním.

Ledňáček

Zavři oči a představuj si: Jsi ledňáček, který má hnízdo nedaleko krásného horského potoka. Tvé hnízdo je hluboko v horách a lesích, takže lidé nikdy neruší tvůj kout přírody. Dýcháš průzračný vzduch a lovíš rybky v křišťálově čisté vodě. Vymysli a napiš nějakou historku ze svého ledňáččího života.

Loďka na hladině

Zavři oči a představuj si: Po parném a dusném dni je chladivý podvečer. Ty ležíš v loďce, která si tiše plave po vodě. Kolem je zanedbaný a trošku záhadný zámecký park, smuteční vrby sklánějí své větve do jezírka, kde plave tvoje loďka. Kolem je ticho, park vypadá úplně opuštěný; ty ležíš na zádech a sleduješ oblohu, po které létají racci a divoké kachny. Dovyprávěj tento příběh, jak bys chtěla, aby pokračoval.

Probuzení na pláži

Zkus si v přírodě na trávě nebo na gauči. Ležíš, máš zavřené oči a probouzíš se. Vychází sluníčko, písek vlhký od moře studí. Otvíráš oči a probouzíš se. Kolem dokola nikde nikdo, jen racci loví ve vlnách a létají ve vzduchu, jejich křik a šplouchání vln jsou jediné zvuky, které je možné slyšet. Protíráš si oči a rozhlížíš se. Po ránu je chladno, i když je celé dny vedro. Písek je vlhký a chladí. Za chvíli vyjde slunce. Je krásné ráno a ty jsi s racky sama na pláži.

Trénink!

1. V klidné místnosti zaujmi pozici v sedě nebo v leže.

2. Začni vyvoláním pocitu tíhy v rukou. Opakuj si, že tvoje pravá ruka je stále těžší a těžší a stále více těžkne, jako by bylo z olova. Postupně přejdi k levé ruce a nakonec k oběma. Stejně tak postupuj i u ostatních částí těla, až budeš vnímat pocit tíhy v celém tvém těle.

3. Teď se koncentruj na myšlenku tepla: „Pravá ruka je příjemně teplá…“ Pokračuj zase k ostatním částem těla jako v předchozím kroku.

4. Čas na dechové cvičení. Soustřeď se na to, jak dýcháš. Opakuj si v duchu: „Můj dech je úplně klidný, všechny starosti a problémy jsou s každým výdechem dál a dál.“ Nesnaž se ovlivnit vůli rychlost ani hloubku dýchání, jen vnímej rytmus tvého dechu.

5. Potom polož pravou ruku na srdce a opakuj si: „Srdce tepe klidně a pravidelně.“

6. Teď přidej další formulku: „Do oblasti břicha mi proudí příjemné teplo.“ Tak uvolníš a zklidníš činnost orgánů v dutině břišní.

7. Nakonec se soustřeď na čelo a opakuj si: „Čelo je příjemně chladné“ Vnímej kontrast s prohřátým tělem. Potom se zhluboka nadechni a otevři oči.

Tento trénink se nazývá autogenní. Při pravidelném cvičení (ráno i večer) můžeš vyškrtnout problémy, které tě třeba trápily (bolest hlavy, nespavost, tréma) Zkus si tvořit svoje vlastní formulky (strach je menší a menší, cítím se klidná, uvolněná, mám pocit štěstí) Ale nesmí obsahovat žádné zápory! Po krátké době se výsledky jistě dostaví.

Více zde: Mojeskola.net

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.