Řím bývá někdy nazýván „věčným městem“. Proč? Už po tisíciletí patří mezi nejvýznamnější města na světě. Řím, to je umění, historie a náboženství v jednom. Okouzlí tě, ať do něj zavítáš v kterémkoliv ročním období.
O založení Říma se traduje známá pověst o dvou bratrech, Romulovi a Removi, které porodila kněžka bohyně Vesety Rhea Silvia. Kněžky v tehdejší době zastávaly funkci dnešních jeptišek a po třicet let nesměly s žádným mužem sdílet lože. Tato kněžka slib porušila s bohem války a stvrzením jejich lásky byli právě Romulus a Remus. Trestem pro kněžku bylo, že své čerstvě narozené děti už neměla nikdy vidět. Chlapci byli v košíku hozeni do řeky Tibery. Z vody je však zachránila vlčice a později se jich ujal pastýř, který je vychoval ve svém skromném příbytku.
Oba bratři však měli ambice vládnout. Rozhodli se, že na Palatinském pahorku založí nové město. Nemohli se však shodnout na jeho jméně, každý z mladíků chtěl, aby se jmenovalo po něm. Došlo mezi nimi k potyčce, při které Remus přišel o život. Město proto získalo název Roma po Romulovi.
Skutečnost je ovšem daleko méně pohádková a zahrnovala nekonečné boje o moc mezi okolními osadami.
Kdy Řím navštívit?
Nejideálnějším obdobím pro návštěvu Říma je jaro nebo podzim. V těchto obdobích jsou teploty pro toulky městem příjemné, a především se vyhneš hlavní turistické sezóně. Ubytování však lze snadno sehnat i během ní. Hostely, studentské ubytovny i hotely všech cenových kategorií jsou skoro na každém kroku. Pokud máš hluboko do kapsy, doporučuji ubytovnu v blízkosti Vatikánu, kterou spravují jeptišky, je opravdu za hubičku.
Na co se v Itálii připravit?
Bohužel i v dnešní době je v Itálii problém s komunikací. Angličtinu místní ovládají ve velmi omezeném rozsahu a ani ostatními jazyky se zde moc nedomluvíš. Jazyky obvykle ovládají pouze průvodci a personál u nejvýznamnějších památek.
Pokud v Itálii cestují dívky samotné, často se na ulici setkají s hvízdáním a uznalým pokyvováním hlavou. Italové mezi sebou dokonce soutěží o nejhlasitější kompliment. Radím nikterak na to nereagovat. Na druhou stranu jsou Italové velmi srdeční, přátelští a snaží se vyhovět, jak jen to jde. Těš se na výborné kuchařské zážitky a výtečnou zmrzlinu.
Co v Římě nevynechat?
Mezi hlavní atrakce patří Koloseum, které dříve sloužilo jako aréna pro konání her. Mezi nejznámější patřily gladiátorské zápasy. Hned v sousedství stojí pozůstatky Fora Romana a Palatinu, což byla v dřívějších dobách místa největšího světového vlivu. Právě zde se setkávali významní muži Říma, učenci a vojevůdci.
Vatikán je městský stát. Na jeho území se nachází Svatopetrské náměstí a bazilika svatého Petra, Vatikánská muzea a přilehlé zahrady. Při návštěvě tohoto svatého místa je nutné zahalit kolena a ramena, jinak tě na jeho území nepustí.
Pokud máš dost prohlídek památek, je ideální si odpočinou procházkou. Vyfoť se na Španělských schodech nebo u proslulé Fontani di Trevi, kterou proslavil například film Prázdniny v Římě. Vynechat bys neměla ani Pantheon, který je nejzachovalejší antickou památkou v Itálii.
Italská kuchyně
Únavu zaženeš v tratoriích, místních hospůdkách, které jsou úplně jiné, než na jaké jsme zvyklí v Česku. Těš se na obrovskou porci domácích jídel, vín a zákusků.
Netrápí-li tě hlad, ale chuť, určitě zavítej do gelaterie (zmrzlinárna), kde ti naloží pořádnou porci vynikající zmrzliny. Dva kopečky do kornoutku stojí zhruba jedno až jedno a půl eura.
Mezi římské speciality patří bruschetta komodora (topinka potřená česnekem, posypaná rajčaty s bazalkou), telecí steak se šunkou, špagety carbonara (slanina, vejce a sýr) a gnocchi na všechny způsoby. Z dezertů doporučuji kromě zmrzliny také tiramisu, panna cottu nebo jiné sýrové dorty.
Řím jsme s přítelem navštívili loni v létě, prošli jsme všechny památky, které jsou popsány v článku a určitě se tam ještě někdy vrátíme! Zatím nám musí stačit fotky, kterých máme ovšem požehnaně :-), tam to ani jinak nejde, na každém rohu je něco, co stojí za to si zvěčnit a znovu a znovu si to připomínat! ;-)
Řím byl v mém žebříčku zemí, které jsem chtěla navštívit, takže když jsem se minulý rok dozvěděla o školním výletu o jarních prázdninách právě do Říma, neváhala jsem ani chvilku! Byla jsem z něj tolik nadšená! Z pokoje jsme s kamarádkou koukaly přímo na kopuli baziliky sv. Petra a každý večer chodily do Vatikánu na Svatopetrské náměstí. Dalším zážitkem pro mě byla samozřejmě návštěva Kolosea a Fontana di Trevi (večer je to fakt romantika)! Po příjezdu domu jsem si řekla, že se tam ještě minimálně jednou podívám, protože tohle město zanechalo v mém srdci opravdu velkou stopu!