Šachy trénují mozek. Zahraj si je on-line

Šachy nejsou jen tak obyčejná stolní hra. Vyžadují pekelné soustředění, logické uvažování a především promyšlenou taktiku. Odborníci tvrdí, že hra v šachy trénuje mozek a má pozitivní účinky také na naši trpělivost. Nauč se pravidla této královské hry a rozdej si to s dalšími šachovými nadšenci po síti.

O původu této hry se dodnes vedou spory. Jedni tvrdí, že hra v šachy vznikla v Číně dvě stě let pře naším letopočtem, jiní zase, že šachy existovaly až o sto let později v Indii. V roce 1475 v jižní Evropě vymysleli pravidla, podle kterých se hraje dodnes. V 19. století se pak šachový život začal rychle rozvíjet, vznikaly šachové kluby, knihy i časopisy.První moderní šachový turnaj se konal v Londýně roku 1851, Mezinárodní šachová federace, která mistrovství světa organizuje, byla založena v Paříži v roce 1924. Když byl roku 1927 založen titul mistryně světa pro ženy, jeho první držitelkou se stala česko-anglická šachistka Věra Menčíková.

Pravidla hry

Základem je šachovnice se čtyřiašedesáti poli plus dvě sady figur, jedna bílá a jedna černá. Každá sada obsahuje osm pěšců, dvě věže, dva střelce a jezdce, jednu dámu a jednoho krále. Losováním se určí, kdo bude hrát bílými figurami – ten svým tahem hru začíná. Každý tah znamená přesunutí jedné figury podle pravidel, s výjimkou rošády – při té se pohybuje dvěma figurami zároveň. Pokud hráč táhne na pole, kde už stojí protiháčova figura, takzvaně “bere” a figuru odstraní z hrací plochy. Druhy figur se liší způsobem, jakým se po šachovnici pohybují. Podrobná pravidla hry najdeš zde.

Šach, nebo šach mat?

Pokud hráč svým tahem napadne soupeřova krále, říká se, že dal králi “šach”. Pokud neexistuje žádný tah, kterým by protiháč mohl králem z této situace uhnout, nebo jinak zabránit protiháči, aby krále příštím tahem sebral, znamená to “mat” – “šach-mat” znamená “šáh je mrtev”.
Hra může skončit remízou v několika různých případech, především tehdy, kdy situace na šachovnici hráčům již neumožňuje provést šach nebo jen tah jakoukoli figurou. Takové situaci se
říká “pat”.

Šachy v kultuře

Za středověku a renesance byla hra v šachy součástí vysoké kultury, říkalo jí “hra králů”. Šachy mají své místo i v popkultuře – Harry Potter hraje kouzelnické šachy a postavy ze Star Treku zase trojdimenzionální šachy. Na celém světě zná pravidla šachu asi šest set milionů lidí.

Tip Slečny: Hledáš dárek pro přítele? Co takhle zkusit šachy

3 Comments
  1. Šachy hrát neumím, možná proto, že nerada přemýšlím. Přemýšlet totiž bolí:) Ale chtěla bych se je jednou nauřit..

Leave a Reply

Your email address will not be published.