Samá písemka? Pekelně se soustřeď!

batohZačíná ono málo příjemné období před pololetním vysvědčení. Teď to chce prostě zatnout zuby, sednout si nad ten šílený děják a konečně se ho nadrtit. Jenže, ono se lehce řekne, hůř udělá. Pokud opravdu chceš, čti dále, poradíme ti pár dobrých rad, jak to všechno zvládnout.

 1. Napiš seznam– zdá se Ti to jako hloupost, ale možná Ti pomůže, když si napíšeš seznam věcí, co musíš udělat. Seřaď je podle důležitosti a pak také podle časové náročnosti. Začni s tím, co vyšlo jako nejdůležitější a zároveň časově nejvíce náročné.

 1. Nachystej si vše potřebné ke studiu, protože je vážně na nic, když už se konečně odhodláš a pak zjistíš, že nemáš zápis o romantismu, nebo Newtonových zákonech. Prvně zkontroluj, ať máš všechny materiály k dispozici, pak teprve zasedni k učení!

 1. Zajisti si studijní prostředí– ukliď stůl od šminek, starého jídla a pití, vytáhni papíry, učebnice, sešity a poznámky. Rodičům řekni, se teď potřebuješ vážně učit a popros, ať Tě neruší.

 1. Dej pryč mobil, počítač, pokud ho potřebuješ k práci, vypni ICQ, Skype a další zabíječe času. Věř, že se budeš lépe soustředit a učení Ti půjde snadněji.

 1. Jídlo a pití – vyhni se tučným pokrmům, sladkostem a sladkým nápojům. Lij do sebe čistou vodu, jez zeleninu ( rajčátka, papriku nebo okurky) a sem tam ovoce, ale to obsahuje více cukru, tudíž se po něm můžeš cítit unaveně.

 1. Doba vhodná k učení? Takto zněl můj první nadpis v hodině ZSV, ale vlastně jsem se nedozvěděla nic nového. Je to individuální. Učí se Ti dobře ráno? Uč se ráno. Učí- li se ti lépe večer, tak se uč večer. Pokud ještě nevíš, kdy se Ti nejlíp študuje, tak to prostě vyzkoušej.

 1. Povzbuzováky– jasně, dějepis je děsná nuda, hlava ti padá, očka se klíží. Věř mi, že to znám! Kde hledat pomoc? Můžeš zkusit nějaký povzbuzovák, kterých je na českém trhu více než dost. Nejběžněji užívané jsou kávy, čaje, coly, ale možná znáš i některé jiné. Populární je guarana– dodá energii, zlepší mentální funkce, je součástí mnoha nápojů, nebo tabletek. Ginko biloba– nejen, že se Ti zahřejí ruce ( prokrvuje totiž organismus, ale také přivolá kyslík do mozky, ten Ti zlepší paměť a zmírní depresi, že to prostě nestihneš! Pozor! Neber povzbuzováky dlouhodobě, tělo si na pravidelný přísun zvykne a nedostaví se kýžený efekt!

Tak hurá do toho, přeci se té školy nebudeme bát! A pokud Ti to prostě nevyjde, svět se nezboří. Možná si vyslechneš od rodičů křik a bědování, ale co? Ty to nějak zvládneš a možná Tě tento neúspěch bude motivovat k lepším výkonům do budoucna. Tfuj tfuj tfuj!

Text: Terezka
—–
9.1.2008

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

8 Comments
 1. jn.. se sice lehce napíše ale hůř dělám včera jsem se učila lila do sebe vodu abych neusnula a snazila se nauč fyzinu — no a jak to dopadlo rano jsem si to normalne pamaatovala ješte si to zopákla ve škole jsem to už tak trochu zapoměla ,ale písemku nák okecela :D no tak mám snad půlku dobře xD hey a dneska se musím učit děják a myslím si že tím pozbuzovákem bych byla tak aktivní až bych ten sešit asik spálila ;) :D

 2. Jediný řešení je mít pevnou vůli a výdrž.. Ale taky je dobrý nebrat učení jako že je to strááášný (to teda je) ale najít na tom něco zajímavýho.. učení si zpříjemnit a třeba se mrknout na nákej dokument nebo si dát odměnu – za naučenej předmět kousek čokolády ;) Tak at vám ty písemky dopadnou aspon trochu dobře :)e

 3. Tak dosť dobré rady. :)) Ja som mala problém s učením, no teraz som si zvykla tak, že prídem domov, hodinku si mám pauzu: riadim, idem na net, do obchodu… A potom zasadnem nad knihy až do večera. Taktiež si ráno privstanem, učivo si znova prečítam a zopakujem a je to OK. Známky som si celkom opravila, budem mať aj jednotky (som na gymnáziu), čo je super. :)) Inak, mne pomáha piť Green Tea.

 4. jj, napište si seznam, Červený trpaslík nám nejlépe ukazuje, jak se dá nad tvořením plánů strávit veškerý čas, jenž je k dispozici k učení;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.