Segway vozítka: jarní procházka tak trochu jinak

Slunečné jarní počasí je na procházku jak dělané. Nebaví tě bezcílné promenádování se městem po ulicích, které máš prošlé snad už tisíckrát? Zažij něco netradičního. My jsme to riskli a užili si odpoledne plné zábavy na důmyslných vznášedlech Segway.

Už nespočetněkrát jsem v centru Brna potkala lidi na prazvláštních vozítkách. Dvě kola, řídítka, toť vše. Nepotřebujete řidičák, a dokonce ani žádný benzín, jen nabíječku do elektrické zásuvky. Jízda na Segwayi vypadá jednoduše. Jaký je to pocit zakřičet „hijéé“ na tomto futuristickém oři?

segway

Dopravní prostředek, který má mozek

Na volant, řadicí páku a pedály se zde nehraje. Vozítko se rozjede, jakmile se chopíš řídítek a nakloníš se vpřed, a zastaví se společně s tebou. Monitoruje každičký pohyb těla a vyrazí přesně tím směrem, kterým se pohneš. „Je to velice jednoduché. Ovládat Segway se naučí každý během minuty,“ uklidňoval nás při úvodní instruktáži Rostislav Hájek z brněnské Seg Agency, od níž jsme si vozítko na projížďku zapůjčili.

Podobně, jako náš mozek dovede poznat, že nám při náklonu hrozí pád, také tato vozítka zvládnou možné nebezpečí rozpoznat a při nepřiměřeně prudkém pohybu nebo jízdě vzad se ozvou výstražným zabručením. „Nejdůležitější je netáhnou se sebou řídítka, když chcete z vozítka vystoupit,“ upozorňuje Hájek zájemce, kteří na Segwayi ještě nikdy nestáli. „Vozítko by se rozjelo dozadu za vámi. Při jízdě ale nebezpečí pádu nehrozí.“ Přístroj si podle hloubky náklonu přesně vypočítá, jakou rychlostí musí jet, aby jeho pasažér nemohl přepadnout.

Romantika ve dvou či projížďka s průvodcem?

Mít tak inteligentní vozítko by se líbilo kde komu. Během našich prvních pokusů o jízdu po Masarykově ulici a Zelném trhu jsme s naším slečnovským „modelem“ Víťou jsme inkasovali spousty obdivných pohledů kolemjdoucích a několik pánů se za námi dokonce rozběhlo s otázkou, kde se taková hračka dá pořídit.

Bohužel se (alespoň zatím) nejedná o natolik dostupnou záležitost, kterou by si každý z nás mohl doma zaparkovat hned vedle kola a kolečkových bruslí. Potěšující zprávou jistě bude, že si Segway můžeš zapůjčit třeba na jedno odpoledne nebo večerní romantickou „procházku“ ve dvou. K projížďce je možné si objednat dokonce vlastního průvodce městem a instruktora jízdy v jednom.

Pronájem Segwayů v Brně nabízí firma Seg Agency na Masarykově ulici 25, kousek od Hlavního nádraží a náměstí Svobody. Více informací se dočteš na webové stránce http://www.segagency.cz.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

5 Comments
  1. vypadá to rozhodně zajímavě, když jsem byla v Praze, nějaký člověk v informačním cetru mi nabízej dvojhodinovou vyjížďku, ale preferuji teda chůzi pěšky…

  2. Už jsme s přítelkyní projížďku na Segway v Brně od SEG AGENCY absolvovali. Musím říct, že počáteční nedůvěru jsme se rychle překonali, je úžasné jak je ovládání intuitivní. Segway bez zaváhání reagoval na každý náš pohyb a vyjel s námi i Špilberk. Fakt úžasné, nejraději bych ho měl doma :(

Leave a Reply

Your email address will not be published.