Sex-appeal z plakátu

Lákaly na svou ženskost, přesto byly sladce nevinné. Řeč není o nikom jiném než o pin up girls, dívkách, které svou svůdností uchvátily Ameriku a poté celý svět.

Obrázky těchto dívek si vojáci věšeli na stěny kasáren, vylepovali si je v tancích, bombardérech a dokonce i zevnitř přilby! Moudrý důstojník také lechtivým obrázkem opatřil důležitou depeši, aby měl jistotu, že bude pinuppřečtena. Za druhé světové války se „pin upky“ staly typickou součástí americké kultury sex-symbolu a jejich kult se drží dodnes.

Kdo byly pin up girls?

Počátek pin-up dívek se však datuje někam k roku 1910, kdy ženy začaly opouštět puritánský způsob života viktoriánského období. Nejednalo se pouze o styl oblékání, jak si mnozí z nás mohou myslet, šlo o specifický styl fotografii, maleb či kreseb, na nichž se žena stala obchodním artiklem doby. Jednalo se o reklamu na dané výrobky. Svůdné ženy lákaly pohledy mužů a tím se prodej daného výrobku zvyšoval. Pin upky se ale objevovaly i v časopisech pro muže, většinou na dvojstránce, což vedlo k jejich vyvěšování do skříněk, na zdi, nástěnky a jiná místa. Odtud také pramení pojmenování pin up, tedy „přišpendlená na nástěnce“. Největší slávu dívky z plakátu zažívaly během druhé světové války. V té době se s pin upkami roztrhl doslova pytel. Objevovaly se dokonce na vojenských letadlech a každá z nich měla své jméno. Je známo, že americká vláda kupovala vojákům časopisy a kalendáře s těmito dívkami, aby zapomněly na krutosti, které válka přinášela. Mnoho vojínů si svou pin up girl nechalo vytetovat i na tělo. Po válce už tyto dívky pouze anonymní krásky z plakátů, ale femme fatale, jenž získávaly hvězdy na Chodníku slávy. Nejznámějšími pin upkami své doby jsou například Betty Grable, Betty Page, Rita Hayworth, Brigitte Bardot i Marylin Monroe.

Jak vypadaly dřív?

Tradiční pin up girl byla krásná dívka plnějších tvarů s velmi úzkým pasem, usměvavou tváří a zardělými líčky. Jejich make-up byl vždy dokonalý. Smetanová pleť – typickou pin up girl byly zprvu pouze bělošky, červená líčka, rudé plné rty, výrazné obočí i řasy, později silná linky na horním víčku. Rovněž účes byl podstatný. Vlasy měly precizně upravené. Typické byly dokonalé vlny, složité účesy s umělou ofinou, šátky, čelenky a mnoho dalších doplňků. Co se týká oblečení dominovalo to, jenž napomáhalo vyniknout ženské siluetě. Kladl se důraz na ňadra, pas a zadeček.

Jak vypadají dnes?

Éra tohoto, pro nás již retro looku, si zachovala svůj obdiv až do dnešních časů. Většina žen se však soustřeďuje převážně na období 50. let. Nejznámější představitelky tohoto stylu jsou v současné době Bernie Dexter a Dita von Teese.

Klára

Milovnice hororových knih, historie, alternativních stylů a módy, umění a ženskosti.

No Comments Yet

Comments are closed