Slash povídky – zakázané ovoce ve slovní podobě

Vzduch mezi nimi jiskří napětím, chtěli by se bránit, ale jejich vlastní vzrušení je zrazuje. Je to zakázané, a právě proto tomu nedokážou odolávat. Taková je láska mezi muži, když jde o slash povídky.

Pokud je ti homosexualita proti srsti, raději už nečti dál. Podobné varování tě čeká při návštěvě jakéhokoliv webu s tématikou queer, slash či yaoi. Lidí, kteří si rádi ulítnou nad vzrušující představou tabuizované lásky, je však velmi mnoho.
Slash povídky

Slash povídku rozeznáš od klasické erotické povídky velmi snadno. Vystupují v ní milenci stejného pohlaví, nejčastěji mladí muži nebo postavy z knih (Harry Potter), filmů (Piráti z Karibiku) či hudebních skupin (Tokio Hotel). Tím se slash povídky řadí do žánru nazývaného fanfiction. Píší a překládají je sami fanoušci a fanynky. Jejich cílem je šokovat, ale také samozřejmě ukojit vlastní fantazii a pobavit se nad alternativními zápletkami, na které v původních filmech ani knihách nenarazíš.

A proč zrovna název „slash“? Toto slovo označuje v angličtině „lomítko“. Lomítkem je naznačen partnerský či sexuální vztah mezi postavami.

Co se škádlívá, to se rádo mívá

Slash povídky často těží z rozporů mezi hlavními hrdiny originálních příběhů. Velmi oblíbeným v tomto ohledu je Harry Potter J. K. Rowlingové. V povídkách tak můžeš narazit na bradavického profesora Severuse Snapea svádějícího mladého Harryho, na Draca Malfoye, který svou záští vůči Harrymu maskuje zcela opačné city, a celou řadu dalších párů – občas zcela nepravděpodobných a místy i lehce nechutných.

Častým prvkem povídek jsou motivy dominance a submise. Podobně jako například v japonském yaoi zde jeden z milenců přebírá dominantní roli svůdce, zatímco druhý je sváděn, v ostřejších verzích pokořován či dokonce zneužíván. Povídky tak občas brnkají na temné struny naší sexuality, což unesou jen otrlejší čtenáři, kterým tento druh vzrušení vyhovuje.

Video: Scény z Harryho Pottera ve spojení s lascivním textem zpěváka Günthera

Kam pro zakázané ovoce?

Webových stránek zabývajících se slash tématikou je celá řada. Dopředu však varujeme, že stránky tohoto typu by neměli navštěvovat mladší 18 let.

Široký výběr odkazů najdeš v sekci Rozcestníky na daily-slash.wz.cz. Odtud pak můžeš pokračovat například na web Fantasmagorium či Bystrozorky.mysteria.cz, kde je shromážděna celá řada povídek ze světa Harryho Pottera a Pána Prstenů. Web Labyrintem slov nabízí kromě těchto dvou témat také příběhy inspirované filmem Sherlock Holmes, kde zazářil pohledný rošťák Robert Downey Jr.

Weby se liší kvalitou i přístupností – někdy je pro čtení nutná registrace. Některé slash povídky po slohové stránce dost pokulhávají, je tedy nutné nenechat se odradit těmi nekvalitními a zkusit najít autorku, jejíž styl i nápady ti budou vyhovovat.

Líbí se mi slash povídky. Jsem divná?

Konzervativní lidé a fanoušci uražení zacházením s jejich milovanými hrdiny ti zcela určitě řeknou, že ano. Pravdou však je, že každý z nás má právo na zábavu podle svého vkusu, dokud tím neporušuje zákony. Každý máme své zvláštnosti a to není nic, za co by ses měla stydět. Obliba zobrazování homosexuální lásky je poměrně rozšířená a pramení pravděpodobně z provokativnosti, neokoukanosti a dráždivosti tohoto tématu. Takže pokud tě žánr slash povídek zaujal, hurá do něj. Přeji ti příjemnou zábavu.

Tip: Pokud se toho chceš dozvědět o slash povídkách ještě více a umíš anglicky, podívej se na anglickou Wikipedii.

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

3 Comments
  1. Moc pěkný článek. Ke slashi jsem se dostala asi 2 roky zpátky a plynule jsem přešla k shonen – ai (slabší verze yaoi), kterému jsem zachovala věrnost až do teď :D Líbí se mi, že SA příběhy jsou většinou komediální a taky styl, kterým jsou kresleny.

  2. Moc pěkně napsáno. Já Slash čtu již několik let .
    A musím přiznati ,že se z toho stala závislost .
    Nejraději mám Slash ze světa HP – okouzlil mě profesor lektvarů Severus Snape .

Leave a Reply

Your email address will not be published.