Štědrovečerní věštění

bankyA je to tady! Než ale nadejde pravý čas a budeš si moci rozbalit všechny své dárečky, můžeš se zabavit – staré vánoční tradice a zvyky nejsou nuda a jistě ráda zjistíš, co tě čeká v novém roce. Užij si to!

Věštění s jablíčkem
Jablko o Vánocích nechybí snad v žádné domácnosti. Je tedy velmi jednoduché jablíčko svisle rozkrojit a mrknout se, jaký má uvnitř jádřinec. Hezká, pravidelná hvězdička věští zdraví a štěstí v nastávajícím roce, nepovedený jádřinec či červík uvnitř pravý opak. A vůbec nejhorší je, pokud je jádřinec ve tvaru kříže – ten prozrazuje, že tě možná čeká velké neštěstí.

Kam dopluje tvoje lodička?
Připrav si několik skořápek od ořechů (počet by měl souhlasit s počtem členů rodiny), dej do nich malé svíčky a napusť větší mísu nebo umyvadlo. Pokud některá lodička odpluje od ostatních, znamená to, že jeden z vás odejde do světa. Převrhnutá lodička však také nevěští nic dobrého! Jsou-li lodičky v pravidelném kroužku, znamená to pohodové soužití a pochopení, pokud je některá lodička uprostřed ostatních, tak to značí, že jeden z vás bude potřebovat pomoc od ostatních, a lodička, která se neustále točí kolem dokola, symbolizuje nerozhodnost, její majitel neví, co od života chce.

Vdáš se? :-)
I když o svatbě pravděpodobně ve svých letech ještě vážně neuvažuješ, za tu zábavu to stojí. Popadni do ruky pantofel, a hoď ji za sebe (samozřejmě tak, aby tím neutrpěly vázičky, talířky, květináče či cokoliv jiného). Pokud špička boty směřuje ke dveřím, čeká tě veselice, v opačném směru věštba říká, že celý další rok zůstaneš stále svobodná.

Lití olova
Velmi známý zvyk, který však vyžaduje více práce než krájení jablka. Na kovové lžíci roztav nad plamenem svíčky kousek olova a vlij jej do studené vody. Jakmile ztuhne a zchladne, vyndej ho ven. Vzniklý tvar by ti měl naznačit, co tě v novém roce potká.

Na co nezapomenout?

PRO BOHATSTVÍ – Chceš mít další rok hodně peněz? Schovej si jednu rybí šupinu a po usušení ji vlož do své peněženky. Nemáte kapra? Srč si při večeři pod talíř alespoň drobnou minci!
PRO LÁSKU – Namaž si líčka troškou slaďounkého medu. Pokud tak učiníš, budou tě mít lidé kolem tebe celý rok rádi!
PRO ŠTĚSTÍ – Sníš-li během štědrovečerní večeře kousek okoralého chleba, bude se tě držet štěstí!

Text: Eliška R.
—–
24.12.2007

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.