Štědrý večer stylově!

stul2Baví tě navrhovat, vymýšlet nebo něco plánovat. Myslíš, že máš docela dobrý vkus a zároveň chceš ušetřit práci rodičům? Vezmi si na starost vánoční výzdobu! A my ti s tvým krásným snažením pomůžeme a poradíme ti spoustu chytrých tipů, aby všechno bylo „ťip-ťop“.

VÁNOČNÍ BARVIČKY

Barvy udělají hodně. Vhodné kombinace typických vánočních barev jsou naprosto okouzlující – záleží jen a jen na tvé fantazii!
ZLATÁ – Zlatá výzdoba vždy působí luxusně a bohatě. Je symbolem velkorysosti, štědrosti, lásky a pochopení. Hodí se především ke zdobení vánočního stromečku (špice, baňky, řetězy) nebo k balení dárků. Krásně se doplňuje s červenými nebo fialovými dekoracemi.
FIALOVÁ – Tajemná, magická a sváteční barva, která je podle křesťanských tradic mnohem typičtější než červená, což si však většina lidí neuvědomuje. Fialové roucho nosí v adventním období i kněz v kostele. Použít ji můžeš téměř k čemukoliv.stromek
ČERVENÁ – Jednoznačně neoblíbenější barva Vánoc. Symbolizuje lásku, životní sílu, hezké mezilidské vztahy a potěšení z vykonané práce. Červená by určitě neměla chybět ve vánočním věnci nebo na stromku. Nádherná je i květina nazývaná vánoční hvězda, která se bude vyjímat na stole nebo za oknem. Efektní jsou také červené svíčky nebo v červeném balícím papíru balené dárky.
ZELENÁ – Další barva, bez které se pořádné Vánoce neobejdou. Je barvou zázraků a naděje. Kromě zeleného vonícího stromečku můžeš zelenou barvu použít také při přípravě štědrovečerní tabule. Zelený ubrus pře stůl, ubrousky, stužky, jmenovky nebo zelené polštářky na pohovce navodí příjemnou atmosféru. V žádném případě není vhodné použít zelené dekorace ke zdobení stromku.
BÍLÁ – Bílá se v současnosti stává velmi populární. Značí nevinnost, dokonalost, čistoty a zároveň moderního designu. Evokuje nádhernou zimní zasněženou krajinu. K výzdobě můžeš použít bílé květiny nebo papírové dekorace – třeba obyčejné vločky vystřižené z papíru.
BARVY ZEMĚ – Jemné skořicové, oranžové nebo hnědé odstíny udělá z vašeho domova velmi útulné místo. K dekoraci je v tomto případě možné použít ovoce, mandarinky (čerstvé či sušené), hřebíček a kousky skořice. Nejen ozdobí, ale také provoní!

ŠTĚDROVEČERNÍ STŮL

Sebechutnější štědrovečerní večeře nemůže být skutečně dobře vychutnána u stolu se zapraným ubrusem a ze starého oprýskaného jídelního servisu. Přitom výzdoba a aranžmá svátečního stolu může být skvělý způsob, jak si zpříjemnit čekání na cinkání zvonečku.
Jak postupovat, abys na nic nezapomněla?stul
1) Připrav slavnostní jídelní servis a umyj jej. Správně by jsi měla vyleštit také sklenice a příbory, aby na nich nebyly vidět šmouhy.
2) Přes stůl přehoď ubrus. Pokud zvolíš jednobarevný, nejlepší volbou je zelený nebo červený, ale ani s hezkým bílým chybu neuděláš. Přes velký ubrus můžeš dát další menší ubrus (ubrusy) třeba s vánočními motivy nebo v barvě ladící ke spodnímu ubrusu. Užiješ-li pouze jednobarevný ubrus, můžeš ho oživit bílými „sněhovými“ vločkami, které vystihneš z papíru. Skvělý efekt vykouzlíš, pokud si papírovou děrovačkou vytvoříš bílý „posyp“ a rozprášíš jej po stole (v přiměřeném množství:-)).
3) Do středu stolu můžeš umístit věnec, svícen, vánoční hvězdu nebo naaranžovanou kytici. Na svíčky určitě nezapomeň, plápolající zlatavé plamínky v šeré místnosti při tiché vánoční hudbě mají své neodolatelné kouzlo.
4) Vyrobit můžeš také jmenovky. Zde se meze nekladou jak na vzhled a barvu, tak na použitý materiál. Buď zkrátka kreativní a popusť uzdu své fantazii.
5) Důležitá je také příprava jídelního servisu. Na stůl rozmísti jídelní talíře na hlavní chod a na ně polož hluboké talíře na polévku, po stranách srovnej příbor. Svou úlohu mají také ubrousky, můžeš je složit a umístit vedle talíře. Do hlubokých talířů patří malý kulatý oplatek, který se jí jako první. Nezapomeň ani na skleničky.

Máš vlastní nápady a návrhy pro vánoční dekorace? Sem s nimi ;-)

Text: Eliška R.
Foto: Flickr.com
—–
21.12.2007

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

5 Comments
  1. Milá jůůů, můžeš mi prosím prozradit stránku odkud jsem údajně tento článek měla “obšlehnout”? Je to sice už víc jak půl roku, ale má paměť na tom zatím není až tak špatně není, abych si nepamatovala, nad čím jsem při psaní strávila kolik času a vlastního úsilí ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.