Studuji medicínu, protože chci pomáhat lidem

doktor1Taky si říkáš, že nechceš dělat nic jiného než pomáhat lidem? Chceš denně zachraňovat lidské životy, které se ocitly v ohrožení? Pak jsi už určitě musela uvažovat, že bys mohla jít na medicínu a jednou se budeš pyšnit titulem MUDr. Pokud půjdeš na zubařinu, pak to bude MDDr..

Já jsem takto uvažovala a v maturitním ročníku jsem si podala přihlášky na medicíny. A od té doby začal boj, protože prestiž školy je velká a nikdo nikomu nedá nic zadarmo.

PŘIJÍMAČKY
Má rada zní: pokud se hlásíš na JAKOUKOLIV školu, sežeň si jejich přijímačky, protože z nich tam bude dost otázek, takže získáš dost bodů. Otázky se opakují. Teď se sice upřednostňují Národní srovnávací zkoušky (SCIO), ale ne všude. Takže prvně zmapuj terén, abys nedělala zbytečně něco navíc.

PRVNÍ KRŮČKY
Po zkouškách jsem zažívala nejisté pocity a dlouhé čekání, ale povedlo se! Budu studentkou medicíny, radovala jsem se. Nadšení mi vydrželo do 17. září, kdy začal akademický rok 2007/2008. Ten den jsme jen valila oči, tohle se prostě nemůžu naučit! A začala jsme bezmezně obdivovat všechny, co to zvládli.
Ale na vysoké škole není čas na pláč, nářky, výmluvy, tam se s nikým nepářou. A jak to na medicíně a v zaměstnání lékaře probíhá? Co si musíš uvědomit, než podáš přihlášky?

NÁROČNOST STUDIA

Každý říká, že studium medicíny je nejtěžší ze všech. Já musím říct, že jak pro koho. Pokud tě na střední bavila biologie člověka, jak se co v lidském těle mění, co způsobuje nemoci, jak je léčit, pak tě bude studium medicíny pravděpodobně bavit. doctor2Rozdíl od ostatních škol je, že na medicíně studuješ pořád, přijdeš na koleje – učíš se, přijedeš domů na víkend – učíš se. Ostatní školy většinou studentům dávají oddech a potom je čeká zkouškové období, během kterého chodí na rigorózní zkoušky– tj. zkouška z daného předmětu za celý semestr, někdy i za více semestrů. My se učíme během semestru i ve zkouškovém.

ANATOMIE
Na medicíně se prostě musíš učit pořád, protože učiva je opravdu hodně a kdo nezabere od začátku, špatně to pak dohání. Dalším úskalím jsou určitě praktická cvičení z anatomie (věda o těle, detailně studuješ svaly, kosti, nervy a cévy a popisuješ trávící, dýchací a mnoho jiných soustav – mezi studenty nazývaná Anča nebo Andulka). Popravdě, tohle všechno se dá naučit pouze na lidských ostatcích. Takže když někdo umře a jeho pozůstalí povolí využít tělo právě k medicínským účelům, tělo se dost dlouhou dobu konzervuje a my se na nich učíme. Někomu tento pohled nemusí vyhovovat, ale neboj, já nejsem moc otrlá a zvládla jsem to! Je to prostě o zvyku. Na konci semestru máme mši za ty zemřelé, kteří nám své tělo věnovali, což je myslím pěkný zvyk.
Je ti to proti srsti? Lidské tělo se bohužel nenaučíš na ničem jiném, než právě na lidském těle. Mrtví poslouží živým, aby mohli léčit živé. Takový malý koloběh.
Ale medicína není jen o anatomii. Hlavně v prvních ročnících tě škola zahltí informacemi z předmětů, které tě nemusí vůbec zajímat. Například biochemie, biofyzika, histologie ( nauka o tkáních) a biologie (ta je ale zajímavá, mikroskopuješ různé nádorové buňky a povídáte si o nemocech). Pak se musíš naučit latinsky, protože to je mezinárodní jazyk lékařů.

PRAXE
K pacientům se dostane teprve teoreticky dobře naučený medik. To splňují studenti třetího ročníku. Už chodí v bílém plášti se jmenovkou na klopě a se stetoskopem (tím poslouchají srdíčko) kolem krku. Pak už máš hodiny přímo v nemocnici. Na to se moc těším. Pokud tě zajímají strasti a slasti studia doporučuji shlédnutí Básníků II., zhruba tak nějak to probíhá.

PO PROMOCÍCH
Po šesti letech studia slavnostně odpromuješ a před jméno dostaneš titul MUDr. Ale JEN tím to nekončí! Pokud si chceš otevřít praxi, musíš udělat atestaci – to znamená, že nějaký čas musíš pracovat v nemocnici pod dohledem zkušených lékařů, aby si se svou teoretickou znalost naučila aplikovat v skutečném životě. Po atestaci už nepatříš k “žabařům”, ale ke zkušeným lékařům. Můžeš si otevřít praxi a ordinovat. Samozřejmě během života musíš podstupovat různé semináře, aby sis se ve své činnosti zdokonalila a uměla používat věci moderní medicíny.

A jaké můžeš mít specializace?
Chirurg – operatér, dle mého názoru jedno z nejtěžších povoláních. Záleží mnohdy na centimetrech, ale pokud sleduješ jakýkoliv seriál o doktorech, určitě víš, jak to chodí.
Onkolog – doktor, který léčí nádory.
Praktický – lékař, ke kterému chodíš na pravidelné kontroly, provádí očkování atd. Pokud trpíš vážnější nemocí, pošle tě ke specialistovi.
Ortoped – zajímají ho končetiny, zlomeniny a vyvrtnutí.
Dietolog – zajímá se o stravu, pomáhá léčit osoby s nadváhou nebo naopak lidi trpící poruchami příjmu potravy.
Hygienik
– posuzuje nezávadnost výrobků pro děti, kosmetiky, potravy; kontroluje restaurace a hospody, zda nepodávají závadné jídlo a mají čisto.
Kožní – nádory, vyrážky, znamínka, to je jeho gusto.
Alergolog – určuje alergie, zkoumá jejich průběh.
Zubař – už dnes samostatně studované odvětví, titul MDDr., nemusí podstupovat praxi v nemocnici, studium je jen pětileté. Jinak zubaře asi všichni známe, ne?
Gynekolog – kontroluje ženské intimní partie, dohlíží na těhotné, provádí potraty, kontroly prsou a předepisuje ti antikoncepci
Kardiolog – specialista na srdíčko
ORL – ušní, nosní, krční- k tomuto lékaři zajdi s angínou, zánětem středního ucha nebo se zvětšenou mandlí.
Samozřejmě existuje ještě mnoho zajímavých specializací, ale tyto patří mezi nejznámější.

Pokud si zvolíš cestu lékaře/lékařky, zařadíš se k jisté komunitě striktně dodržující přísná pravidla. Protože co je důležitější než život? Přeji ti hodně štěstí ve studiu i praxi!

Text: Terezka
—–
29.3.2008

49 Comments
 1. Přiznávám, že i já hodněkrát přemýšlela o tom, že půjdu na medicínu. Ovšem myslím, že na tohle zkrátka nemám..
  Je to vážně příliš složité :)
  Asi se tedy spokojím s něčím, co moji kebuli nebude takhle moc zatěžovat xD

 2. super clanek… ja chci jit uz od svych 8 let na medicinu, ted pujdu na stredni, ale porad nevim jaky obor by byl pro me ten nejlepsi…napadlo me bud ORL, ortoped,pediatr nebo treba dietolog no uvidim jak se po stredni a hlavne pak na vysoky rozhodnu, ale doktorka chci byt urcite…vsem preji hodne stesti

 3. myslím, že to musí být hodně zodpovědné zaměstnání, špatná diagnoza a je to v pr… ale jinak, v dnešní době to docela sype :D tak to může být fajn, ale toho učení je asi dost …..

 4. no, nemusite si volit zamereni hned, proste je to vseobecne zamereni, pak akorat delas promoci z toho, co te nejvic za tech 6 let bavilo a asi pujdes do nemocnice, kde se specializujou na to, co te bavi! jinak díky za ohlasy!!!

 5. Vždycky mě hrozně lákalo se o někoho starat, ale na zdravku jsem nešla. Ostatní mi tvrdili,že se pro to nehodím a teď vím, že měli pravdu.Takže teď studuju gympl a pak chci na oděvní tvorbu nebo na hebraistiku s muzeologií. Ale zachraňoavt životy a starání se o někoho, to mě bude vždycky lákat . . . :-)

 6. člověk se může starat o druhé i charitou a dělám neziskových věcí, sicwe to postrádá tu hodně žádanou atraktivitu a výdělečnost, ale někdo ty stojí za to, takže jsem střední školu odchodila po charitativních akcích, prodávala stužky (AIDS), ADRA domky, atd. ;) takže zkuste bojovat i jinak, než studiem

 7. článek se mi líbí, hlavně proto, že autorka viditelně ví, o čem mluví…jen jedno se mi nelíbí – vyzdvihování medicíny nad ostatní školy. Pochybuju, že takoví budoucí právníci toho mají mín. Já třeba studuju angličtinu pro manažerskou praxi a rozhodně toho nemám málo. Navíc máme 90% přípravy v jiném jazyce a k tomu povinné sporty. Netvrdím,že je to těžší než medina, to ne, ale není to flákárna…

 8. Kača.M:nemyslim si že je to vyvyšování mediciny nad ostatní školy…tak ale bavíme se o medicíně,článek je o medicině tak sem přece autorka nebude psat srovnání studia onkologie a jazyku na manažerské…

 9. Medicínu jsem nezkoušel, ale asi bude fakt těžká, aspoň co říkají kamarádi, co ji studují, myslím, že podobně těžký je matfyz a údajně měla být těžká i přírodovědecká fakulta, ale u té mi to nepřijde(baví mě to a navíc nemáme tolik průběžných testů). ještě architektura dost žere čast, člověk na ní musí dělat pořád nějaké projekty.
  Jinak medicína je těžká a je to dobře, je potřeba, aby doktor věděl co dělá.
  PS U VŠ je důležité dělat obor, který člověka baví(a an který má, ale když ho něco baví, tak na to většinou má, protože je tomu schopen věnovat čas)

 10. jako každá škola má něco do sebe, nechci vyzdvihovat medicínu, i když si na ni samozřejmě nedám šahat… jako patfyz by mě zabil! a architektura opravdu žere čas, protože na rýsování je toho hodně… ale bydlím s právníkama a musím říct, že ti dělají během semetru velké…. a pak se učí o zkouškovém.. takže 3 měsíce z každého semestru kalí a pak se učí ;) díky za ohlasy… plánuji přidat info na další školy, takže pokud vás něco zajímá sem s tím!

 11. Kdo chce jít na medicínu, nechoďte na střední školu, ale na gympl.
  Pravděpodobnost přijetí se vám tím o hodně zvedne. Příprava na
  medicínu je tam totiž o dost větší než na SŠ.Ps.není to reklama
  na gympl, sama chodím na SŠ, ale vím to ze zkušeností jiných.

 12. Kdo chce jít na medicínu, nechoďte na střední školu, ale na gympl.
  Pravděpodobnost přijetí se vám tím o hodně zvedne. Příprava na
  medicínu je tam totiž o dost větší než na SŠ.Ps.není to reklama
  na gympl, sama chodím na SŠ, ale vím to ze zkušeností jiných.

 13. Krásný článek a zároveň praktický / pro zájemce o studium medicíny /.Studovala jsem
  farmacii a tak můžu Terezce potvrdit že studium medicíny je určitě hodně náročné a stejně tak i povolání doktora….

 14. EvI: farma musi byt taky silena! Tam bych se zblaznila z chemie, ja jsme rada, ze ju mame jen dva roky, ale vy… muj obdiv i tobe!

 15. chystám se teprve na střední-přírodovědné lyceum,ale člověk mě taky strašně bavil,nejvíc asi ledviny,nevim proč:)možná by mě bavilo být dietolog,chirurg určitě ne,nemůžu vidět krev

 16. No,mas pravdu Terko-farma byla taky silena,vela uceni,vela chemie-organika,anorganika,farmaceuticka chemie atd….Same vzorecky,chemicke reakce…I kdyz,tedka v praxi mam pocit zeby me vic bavila medicina ale zasa…asi bych nezvladla ty pitvy,operace atd co musi student mediciny absolvovat…A pak to pracovni vytizeni,stresy,rychle rozhodovani po nastupu do prace…Ty uz vis jakou specializaci si zvolis?

 17. Studuji zdravotnické lyceum na zdravotce. Mám šanci se dostat na medicínu a vystudovat jí? Děkuji za odpověď.

 18. Moniko: Zaprve: uprimne receno, mas urcite nevyhodu v tech prijimackach, protoze preci jen se zamerujete spise na praxi a narocnost zrejme chemie a fyziky neni tak velka jako na gymplu(cca pres 90% studentu je z gymnazii), to jde urcite spravit nakoupenim materialu ke zkouskam a drtit a drtit a drtit… za druhe: uz vubec nejde rict, zda ji vystudujes, protoze je to velke sito(na to ze sjou zde pomerne tezke zkousky) a slibovat ti, nebo te ujistovat ze to zvladnes jsou jen bezvyznamne fraze! Nas brali kolem 300, do druhaku nas sla tak 2/3 a nyni ( jsem na konci druhaku a cekaji me jeste zkousky z letniho semestru je nas asi 100, co zatim “jedeme podle planu”…. Musis si rict ty, jestli to chces delat, chces tomu dat ten potrebny cas a je ho opravdu hodne, chces drtit na zkousky mesice dopredu, smele do toho… momentalne vic psat asi nebudu, protoze jsem pred zkouskama a uz tyden v kuse tady brecim, rvu si vlasy, nespim a jsem na nervy, takze muj nazor ted je pomerne dost zkresleny :)

 19. Terezko, mám na Tebe otázku. Teď nastupuji na medicínu a s budoucíma spolužačkama jsme řešily, jestli se obor, na který se chci zaměřit vybírá už při studiu ve vyšších ročnících nebo až po ukončení studia?

 20. Už během studia se zaměřuješ na obory, které tě zajímají, ale to se týká až 5 a vesměs 6 ročníku…

 21. Terezko mám dotaz. Studuji třetím rokem gymnázium a chtěla bych dál pokračovat ve studiu medicíny. Myslíš, že je nezbytně nutné, abych maturovala z biologie a chemie? Chemii mám ráda, ale připadá mi, že biologie není zas tak moc potřebná.. Je tam toho učiva hrozně moc a například látka :rostliny a živočichové mi nepřipadají moc důležití a ani nemám chuť se to učit.. O to víc mě baví zeměpis nebo dějepis
  děkuji

 22. Ahoj..Ja som zo Slovenska a chcela by som sa spýtať ako to je u vás s medicínou pre nás zahraničných študentov?

 23. No, Slováci na výškách u nás jsou bráni na studium v mateřském jazyce (tj. v cestine), takze neplati skolne jako cizinci amůžou se přihlásit a všechno kolem toho:)

 24. Hezký večer,
  mám takovou otázku. Rozhoduju se, zda-li zkusit jít na medicínu nebo ne. Už od ranného dětství jsem toužila být chirurgem a zachranovat životy. Problém je v tom, že ačkoli jsem v 14 letech znala i latinské názvy kostí těla, tak bohužel jsem nebyla obdarovaná talentem pro chemii jakožto rovnice apod, ani fyziku…proto chci znát názor někoho kdo už se v těhle kruzích orientuje..Jak moc jsou tyto předměty ve studiu zastoupeny a jak moc důležité pro mě budou? Děkuji za odpověd, pokud možno na e-mail (pokud teda nechodí upozrnění, že jste tady někdo přispívali svým názorem ;))
  Jinak všem budoucím medikům přeji hodně zdaru a spousta zachráněživot

 25. Ahoj Moony, tak pokud jde o fyziku, tak ta je jen v 1.ročníku a nezdála se mi nějak vážně těžká, důležité jsou tam principy přístrojů a mechanismy např. léčby ozařováním. Nudná chemie bývá max. první semestr, ale biochemie tě bude provázet snad až do konce studia – já jsem chemii na střední neměla ráda, ale odvětví biochemie se stalo jedním z mých nejoblíbenějších předmětů – je hrozně zajímavé si uvědomovat ty souvislosti mezi orgány, co která sloučenina co dělá, jak s tím tělo vynaloží. Důležité je si uvědomit, že anatomie a latina nejsou vše (dokonce ani chirurgové pomalu neví, jak se co jmenuje, spíš, jak to vypadá), ale potěším tě, že i kdybys nebyla na tyhle předměty moc nadaná, spousta mých spolužáků si to vyloženě vydře, musíš jen chtít :) Medicína je prostě o dřině :)

 26. Mé studium se pomalu blíží ke konci druhého ročníku na střední škole. Avšak už spřádám své plány na VŠ, kterou bych chtěl jít posléze studovat. Poměrně uvažuji nad lékařskou fakultou. Biologie se mi zamlouvá, chemie a fyzika již méně, ale nepřekonatelný problém to jistě nebude. Horší však je, že fyzika mi skončila na střední škole již v prvním ročníku a chemie mi končí v ročníku druhém. Pokud bych měl tedy zájem jít na LF, musel bych koupit nějaké knížky a testy ze kterých se připravují přijímací zkoušky a věnovat se pečlivě samostudiu, což by rozhodně nebylo jednoduché.

  Co myslíte, vyplatí se do toho jít a mám šanci uspět? Samozřejmě si podám přihlášku i na jiné VŠ, kdyby to náhodou nevyšlo. Abych pak měl možnost jít jinam v případě neúspěchu a popřípadě si mezi školami i vybírat. Lékařská fakulta je však zatím jediný stěžejní bod, kam mé kroky směřují. Nějaká VŠ do zálohy se případně najde později.

 27. Ahoj lidi,
  Studuju 2. ročník gymnázia a dost vážně uvažuju o LF, jenže nejsem jedničkářka (mám spíše 2) a bojím se, že studium na LF je pro mě dost velké sousto. Moc mě baví biologie člověka i mi jde, fyzika taky, ale v chemii dost plavu. Hlavně mi nejdou chem. vzorce v organice…. karboxylové kyseliny atp.
  Potřebuji radu zkušenějších popř. studujících LF …Má smysl jít tímto směrem, když s tou chemií tolik bojuju?…Mám se jí tolik bát?.. A co si myslíte o přípravném kurzu na LF?
  Předem vám děkuju za odpovědi :)

 28. Ahoj, jsem ve druháku na gymnáziu a rozhoduji se o tom, co budu studovat dále. Jako jedna varianta mě napadla medicína. Původně jsem si myslela, že bych se mohla na 1.lékařskou fakultu dostat bez přijímaček, ale teď jsem zkazila vysvědčení (mám 4 dvojky) a nevím, jestli bych zvládla složit přijímací zkoušky. Navíc ještě nejsem úplně rozhodnutá, takže bych se musela učit i na přijímačky z jiných předmětů na jiné školy. Jsou ty přijímačky opravdu tak těžké? A s jakými známkami jste se na medicínu dostali? A museli jste se opravdu na ně tolik učit? Předem vám děkuju za odpovědi.

 29. to Lilly:
  Ahoj já jsem mívala na gymplu i trojky, ze předmětů, které mě nebavily a přesto jsem se na medicínu dostala a zatím úspěšně studuju třetí ročník v Brně. Důležité je hlavně aby tě bavily předměty jako chemie, biola a fyzika, ze kterých se dělají přijímačky. Hlavně chemii pak na medině dost využiješ. Pokud budeš z těchto předmětů i maturovat a naučíš se je, tak by přijímačky neměly být takový problém. Také je dobré si koupit skripta s modelovými otázkami z přijímaček, které pak dost podobné.
  Přeju hodně štest;-)

 30. Spolužačky letos dělaly přijímací zkoušky na UK a každá měla přímo od fakulty seznam otázek, našly si na něj odpověď. V přijímačkách pak máš otázky z těch skript, co ti dají ;)
  Takže na přijímačky se připravit dá.
  A studium to je pekelně náročné :)

 31. Jana: Děkuju. =) Já právě ještě nevím, z čeho mám maturovat, ta biologie a chemie se mi zdají moc obsáhlé…ale zase je fakt, že se to potom hodí k přijímačkám.

 32. Vím, že se už tisíckrát zmiňovala náročnost studia, je mi jasné, že každodenní učení je nutnost, ráda bych se ale zeptala, jestli zbývá i čas na nějaké drobné aktivity. Jestli má člověk prostor aspoň trochu se odreagovat a vypnout, je podle mě totiž duležité mít šanci nechat mozek trochu odpočívat. Já jsem teď v posledním ročníku a tápu, mám problém, že mě baví všechno, obzvlášť biologie člověka spolu s genetikou, rozhodně si nejsem stoprocentně jista.

 33. Pokud vás baví biologie, máte dobrou paměť, a máte o medicínu zájem, je to v pohodě. Medicína je sice náročná na objem látky na zapamatování si, ale není to matfyz, je to prostě jen jiný druh učení (biologie/chemie), víc sexy :)

  Chemie ani fyzika nejsou na medicíně problém. Jen se musíte řádně připravit na příjimací testy v tomto směru. Disciplína je základ.

  Medicína je dobrá věc a vysoce perspektivní.

  Pokud máte správnou motivaci, jděte do toho. Můžete vykonat mnoho dobrého.

  Alternativa může být i přírodovědecká fakulta, pokud vás zajímá věda, na druhou stranu pro jeden z nejzajímavější oborů ve vědě vůbec, výzkum mozku a vědomí, medicína je výhodná volba, můžete přímo pracovat s lidmi na nukleární magnetické rezonanci, fotonové emisní tomografii, eeg atd. Je toho více i v dalších oborech, mnoho vědeckých a přímých medicínských výzev jak pomoci lidem, což by měla být ta pravá motivace.

 34. Nechci zachraňovat, chci jen pomáhat. Protože mým vysněným povoláním po škole je ortoped. Sice ještě nevím jestli klasický nebo někde v týmu třeba na traumatologii, ale tady v tom mám jasno. Je mi sice jen 13 ale stejně mě to zajímá Prosím poraďte mi na jakou střední školu je nejlepší jít? Na gympl nebo na zdrávku?
  Díky Bětka

 35. :D:D:D musel sem se zasmát… Článek je pěkný, realita ale jiná… Jediné co je pravda je to učení, které bude po studiu z velké části k ničemu. Většinu toho všeho vlastně zapomenete měsíc po zkoušce. V praxi vás pak čeká mizerný plat (alespoň v ČR).
  Nutno taky myslet na to, že atestace trvá + – 5 dalších let (+ 6 let studia), když všechno jde tak jak má, samozřejmě. A až se konečně dostanete do praxe, budete pořád jednou nohou v kriminále (až na praktické lékaře, ty jen částí nohy) a pacienti vás budou místo poděkování a pomoci obviňovat a žalovat… ;) Hodně úspěchů všem šílencům, kteří se stejně jako já, vydali touto cestou!

Leave a Reply

Your email address will not be published.