Test: Jak si zlepšit známky ve škole?

pouzdroPololetí na krku a spousta našich čtenářek dost možná v tuto chvíli zpytuje svědomí nad svými známkami na vysvědčení.  Také nejsi spokojená a ráda bys na konci roku zabodovala lépe? Nevíš ovšem, kde začít? Slečn@ má pro tebe test, který ti snad pomůže odhalit možnou příčinu neúspěchů, a poradí ti, co a jak vylepšit!

Testové otázky:

1. Z důležité písemky jsi dostala špatnou známku. Co se ti honí hlavou?
a) „Takové hloupé chyby! No to snad ne!“
b) „Dalo se to čekat, stejnak jsem se na to skoro vůbec neučila! Co už.“
c) „Ach jo, já věděla, že jsem měla jít místo učení na pokec s kámoškou. To by aspoň k něčemu bylo.“
d) „Sakra! Příště už se opravdu opravdu opravdu budu učit!“

2. Své domácí úkoly…
a) …mám téměř vždy pečlivě splněny.
b) …nikdy nedělám.
c) …plním s obrovskou nechutí a obvykle současně s nimi dělám spoustu jiných věcí.
d) …obvykle odkládám na osm ráno před samotným začátkem vyučování.

3. Byla jsi vyvolána k tabuli na látku, kterou ses nestihla naučit. Jak se cítíš?
a) Jsem zelená jak sedma, chytají mě závratě a chce se mi zvracet.
b) V pohodě, vždycky všechno tak nějak „okecám“, takže to třeba nebude za pět.
c) Víc než špatné známky se bojím, že budu koktat a červenat se. Ztrapnila bych se tak před svým idolem, který sedí v první lavici!
d) Budu se snažit přemluvit vyučující/ho, aby mě vyvolal/a někdy jindy. Vždy mám v zásobě spoustu výmluv.

4. O přestávkách…uceni
a) …si obvykle se sešitem v ruce opakuju učivo na písemku.
b) …s kamarády ze třídy často pomlouváme šprty a učitele.
c) …si lakuju nehty, čtu časopisy a bavím se se spolusedící o nových objevech – čili dělám to samé jako v hodinách.
d) …opisuju úkoly a vyrábím taháky.

5.  Co ze všeho nejvíc nesnášíš na ústním zkoušení u tabule?
a) Že člověk nemá čas na rozmyšlenou jako při psaní testu a když se z nervozity „zaseknu“, učitel si hned myslí, že to nevím.
b) Že známka často závisí na tom, jakou má učitel zrovna náladu nebo jestli zkoušeného žáka nemá rád.
c) Že se člověk musí soustředit i na to, jak u tabule vypadá, a přemýšlet nad tím, že na něj všichni ostatní ve třídě civí.
d) Že se nedají používat taháky.

6. Den před důležitou písemkou…
a) …sedím v učení, každičký zvuk mě ruší a na všechny jsem nevrlá.
b) …jdu ven, hraju hry na počítači, čtu si, kecám s kamarády na icq – na učení se možná mrknu večer nebo až ráno, jak se mi bude chtít.
c) …mám po pokoji rozložené sešity a snažím se na to soustředit, ale nejde to – neustále přemýšlím nad vším možným, běhám k počítači kontrolovat icq a e-mail atd.
d) …pořád myslím na to, že se musím učit, ale vždy mi do toho něco vleze – mamka mi dá nějakou práci, pak mi zavolá kamarádka… Takže učení odkládám a odkládám.

7. Ráno po probuzení než jdeš do školy…
a) …si ještě rychle zopakuju učivo na písemku.
b)…nestíhám nic – vždy vstanu, obléknu se, seberu batoh a letím.
c) …potřebuju aspoň půl hodiny, abych se učesala a nalíčila.
d) …se snažím dodělat všechno možné, co jsem nestihla večer.

KTERÉ PÍSMENKO JSI OZNAČILA NEJVÍCEKRÁT?
Vyhodnocení:

Nejvíce: A >> Tvůj úhlavní nepřítel: nervozita, stres
Jsi vzorná studentka. Vždy máš vše pečlivě připraveno a školní povinnosti rozhodně nebereš na lehkou váhu. Jak je však možné, že ani tak tvé výsledky neodpovídají tvým představám? Odpověď je jasná: tvým problémem je především nervozita. Ve škole se ti jistě bude dařit lépe, jakmile sama sobě začneš víc věřit a přestaneš být tolik úzkostlivá. Je fajn, že jsi pilná studentka, ale každý občas potřebuje oddech. Tvůj život se nemůže točit jen kolem školních povinností. Možná to zní paradoxně, ale zlepšit se můžeš právě tím, že ve svých snahách maličko povolíš a uvolníš se.

Nejvíce: B >> Tvůj úhlavní nepřítel: flegmatismus
Jsi velký optimista. Vždy (i co se školy týče) si říkáš, že to přece nějak dopadne a nemá cenu se jakkoliv stresovat. Na jednu stranu je to fajn, ovšem nic se neobejde alespoň bez minimálního úsilí. Rozhodla-li ses se svými známkami pohnout směrem k lepšímu, budeš si muset ze svého volného času, ve kterém se věnuješ mnoha svým koníčkům, ukrojit nějaký čas také pro přípravu do školy. Učení není jen záležitostí šprtů a není třeba prosedět nad knihami věčnost – před písemkou si látku aspoň dvakrát pozorně přečti a uvidíš, že se ti začne dařit lépe. Chce to jen odhodlání!

Nejvíce: C >>Tvůj úhlavní nepřítel: nesoustředěnost, roztržitost
Vždy bys ráda stíhala aspoň pět věcí najednou, což je však mnohdy pravou podstatou problémů. Chceš-li být v něčem skutečně dobrá, musíš si najít čas, v němž se budeš soustředit pouze na jedno jediné. Nauč se lépe organizovat svůj režim dne – vyhraď si určitý čas na zábavu a odpočinek a nějaký čas na plnění povinností. Budeš-li obojí míchat do sebe, neuděláš nic na sto procent a vlastně si ani neužiješ svého volného času, jelikož tě neustále budou kousat myšlenky na to, co jsi ještě nestihla udělat:

Nejvíce: D >> Tvůj úhlavní nepřítel: prokrastinace (viz. ABC slovník)
Na přípravu do školy vynakládáš poměrně hodně energie, ale tak trochu jiným způsobem. Je pro tebe velmi obtížné „dokopat“ se konečně k plnění domácích úkolů a horko těžko se nutíš otevřít sešit a soustředit se na učení. Není však pravda, že bys povinnosti brala až tak na lehkou váhu, právě naopak. Neustále tě pronásleduje špatné svědomí z toho, že nic neděláš, i když bys měla. Vše doháníš na poslední chvíli, což je velmi stresující a nepříjemné. A výroba důmyslných taháků tě mnohdy stojí víc, než kdyby ses všechno opravdu naučila. Zamysli se nad tím – nebylo by lepší přinutit se k nepříjemnému a pak mít božský klid?

Text: Eliška R.
Foto: sxc

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

49 Comments
 1. Abych pravdu řekla, tak známky už mě moc neberou – důležitější je, jestli tu zkoušku dám nebo ne, na písmenko ohodnocení se už nikdo ptát nebude :D

 2. hm,vyšlo mi to pvní a je pravda,že jsem šprtka:-/ale je to docela blbý,protože:máme psát písmeku,fajn,našprtám se všecko do posledního detailu,z písemky mám samozřejmě za jedna,ale-po tejdnu nic neumím,látku si vůbec nepamatuju a zjišťuju,že mi to nic nedalo,že do praktickýho života mě to k ničemu není,nic neumim,nevim jak změnit styl učení,abych si něco pamatovala delší dobu?

 3. to Lucie: zkus se učit průběžně, nebo neříkejme tomu učení, ale jen si třeba každý den přečti, co jste dělali, tím se ti učivo “vryje” do paměti. Tady to byl i můj problém, na gymplu jsem se učila jen ze dne na den, nadrtit se na písemku a pak tradá. U předmětů co tě nezajímají, se na to vykašli. Nauč se na písemku a klidně si to zapomeň :) soustřeď a opakuj si předměty, co tě baví a co budeš potřebovat.

 4. Souhlasím, člověk nemůže vědět a pamatovat si ode všeho opravdu všechno, když vezmeme v úvahu, kolik znalostí v mnoha různých oborech dnes je. Chce to vybrat si něco, co tě zajímá a co bys jednou ráda šla studovat podrobněji, pak si o tom můžeš přečíst něco navíc (v odborných časopisech či knížkách) a pak už se v tom budeš orientovat lépe.

 5. Podle mě je nejlepší recept dávat v hodině pozor a pak si to všechno pamatujete. Já jsem se nikdy neučila a stačilo poslouchat :), tedy pokud nepočítám slovíčka z ruštiny :). OPravdu to funguje, jinak bych neměla samé jedničky.

 6. mě vyšlo D a je to pravda..teď bych se vlastně taky místo sezení u počítače měla učit angličtinu a dělat úkol do matiky…jenže já se nedounutím:)

 7. Vyšlo mi D a i kdybych to chtěla popírat, tak to prostě nejde:D..u mě je to totiž svatá pravda, že všcehno dělám na poslední chvíli…i když na tom nejsem se známkama vůbec hrozně..ale je to děsně stresující..no a se podívejte co dělám, zase sedím u compu místo učení:))..

 8. No… já se zas tak moc neučím, zvlášť ne na konkrétní písemky, spíš ta nějak dávám pozor a pamatuju si zajímavé věci a potom si třeba po několika letech vzpomenu ve spojení s něčím na to, co nám o tom říkala profesorka třeba v primě… a jsem považována zároveň za génia a zároveň za exota, neboť moje vysvědčení prý nepříliš odpovídá tomu, kolik toho vím…

 9. Vyšlo mi ,,a” a je na tom hodně. Jsem zrovna v prvním ročníku na gymplu a je to por mě dost velký skluz dolů.
  Učím se hodně, ale výsledky podle toho vůbec nevypadají. A polevit? Toho se bojím.

 10. vyšlo mi D) a je to celkem pravda….vždycky si říkám, že se musím jít učit, ale než se k tomu dokopu, tak je noc a pak rychle doháním učení v den písemky :D

 11. ahoj,ten tvuj test je skvelej.
  vyslo mi D:)
  vzdy si rikam ze na sebe budu prisna ,ale pak spis ctu,maluju a vubec se neucim jen na pisemky !!
  ale kdyz pisemka dopadne dobre tak mamka rekne :
  a za tu dobrou znamku se musis jit ucit!
  tak si vytahnu uceni a papir a kreslim a kdyz ke mne mamka prinde tak delam jakoze si tu latku vysvetluju na papir!!!

 12. So mnou je to presne také ako s Adelou v predošlom komentári, ibaže ja sa učím na každý deň… teda väčšinou… :D

 13. No mě vyšlo C) a je to celá pravda :) , vždy míchám všechno dohromady , dělám několik věcí najednou možná bych fakt měla zkusit si to líp zorganizovat , ten test je vážně skvělí :)

 14. Já jsem jasné Déčko, mamka říká že to souvísí s tím jaká jsem bordelářka a že se mi nechce učit když mám všude pos tole kraviny a ak může to být pravda??

 15. Mě vyšlo C i A. Vím o sobě že jsem šprt ale děsně mě to štve. Nechci být, ale když dostanu špatnou známku, tak mě to štve ještě celej den. Bylo by lepší se smířit se 4kama a prožít střední v klidu a ne v takovým stresu. Sem naštvana sama za sebe, ale polevit se fakt bojím. A nechci mít blbý známky a nechci se tolik učit a hlavně to řešit :-( Sem divná :-D

 16. super test, charakterizoval me presne:D vyslo mi A a segre C, odpovedi jsou plne super rad a neni to ten trapny test, ktery na tebe vubec nesedi, jen tak dal:)

 17. Učím se na každou hodinu, ale moje výsledky tomu vubec neodpovídají.. Často nevím co mám dělat když dostavám špatné známky učím se ale při písemce, testu nebo zkoušení mi to jako kdyby vipadne a nevím skoro nic

 18. Já na všechno, kromě dvou věcí odpověděla a, ale tohle na mě teda nesedí. Jsem sice “šprt”, ale nervózní ani náhodou, tak v čem je můj problém?

  1. To je pravda.Já se vždy soustředím jenom na to co se učím pročtu si to klidně 100x ,ale nic i když tu je sebevětší ticho.

 19. no to mě taky nejde ale co takle se to ale nenaučím a učitele mi nic při hodine nikdy nevisvětlej normálně nevíte nekdo co mám dělat ??????????????????????

 20. Ja jsem strasne chytra vubec se nemusim ucit , ale i presto se ucim protoze se chci stale vzdelavat jsem na gymnaziu a mam od prvni tridy same jednicky .ja se v hodine soustredim jen na ucivo a porad se hlasim co vsechno uz vim.ucitele mi tvrdi ze jsem nejchytrejsi zak ktereho ucili.jsem moc aktivni a po hodine jdu vzdy za ucitelem a povidam si o latce .prijdu domu naobedvam se jdu se ucit i kdyz vsechno umim vytahnu si knihu a ucim se jenkdyz mame pisemny ukol jinak si vse pamatuji.stale lustim krizovky a sudoku a kolem 5 s e jdu projit ven s nasim psikem.take chodim do mooc krouzku .pondeli :klavir tanceni,utery:filozoficke vedy a umelecke kresleni;streda:tanceni a klavir,ctvrtek:konzultace s anglicany, patek:cestovatelstvi s pouckami a nabozenstvi,sobota:uceni a venek ,nedele:uklid pokoje a pomoc v domacnosti

 21. Abych pravdu řekla moc se neučím o přestávky jsme s holkama někde pořád lítali a po škole to samé a taky když jsem dneska dostala do ruky známky co mi vychazejí tak jsem si řikala že to není možné až jsem z toho začala brečet ..
  Nejsem šprt ale když jsem to viděla no pohroma na 7mou třídu :(( A něco na tom doopravdy je :/ Začnu se učit :))

 22. Když píšeme nějakou písemku šprtám se hodně.Ale nemám to lehkých jak ostatní, mám poruchu a to mi dost vadí -.-“.Nejvíc mi nejde Matika a fyzika -.-” Jinak mi ostatní předměty celkem i jdou :) Ale stresuju se hodně..

 23. To není pravda!
  Nevím jestli to tak je i na vysoké ale všude se počítají průměry…. A k tomu potřebuješ mít ty známky dobrý!!
  Sice to zní jako bych byla šprtka ale nejsem.Ale snažím se uspět…

Leave a Reply

Your email address will not be published.