TEST: Víš o antikoncepci vše důležité?

antikoncepceKdyž se řekne sex, každý z nás si určitě něco vybaví a v každém případě ví, o čem je řeč. Co se však týče ochrany jak proti nežádoucímu těhotenství, tak proti pohlavně přenosným nemocem, ne každý si je úplně jistý ve všem. Otestuj se, jestli víš o tom, jak by ses měla chránit, všechno potřebné, nebo máš stále ještě velké mezery.

  1. Urči správné seřazení antikoncepčních metod od nejspolehlivější po nejméně spolehlivou:
    a) sterilizace, kondom, hormonální antikoncepce v pilulkách, přerušovaná soulož
    b) hormonální antikoncepce v pilulkách, kondom, přerušovaná soulož, sterilizace
    c) sterilizace, hormonální antikoncepce v pilulkách, kondom, přerušovaná soulož
  2. Kondom, neboli prezervativ, tě ochrání:
    a) před nežádoucím těhotenstvím
    b) před ničím, protože je nespolehlivý
    c) před nežádoucím těhotenství i před pohlavně přenosnými chorobami
  3. Mezi bariérové antikoncepční metody patří:
    a) kondom a pesar
    b) hormonální antikoncepce v pilulkách
    c) spermicidní gel
  4. Mezi nežádoucí účinky hormonální antikoncepce patří:
    a) zlepšení problémů s akné
    b) upravení menstruačního cyklu
    c) možné snížení přirozené obranyschopnosti organismu a větší náchylnost k zánětlivým onemocněním
  5. Hormonální antikoncepce může být do těla vpravována
    a) v pilulkách, v podkožních implantátech, injekcí, nitroděložním tělískem
    b) v pilulkách a ve speciálních spermicidních gelech a krémech
    c) pouze v pilulkách
  6. Může mít hormonální antikoncepce vliv také na vznik celulitidy?
    a) rozhodně ne, je to pověra
    b) ano
    c) pouze v případě užívání velmi levných antikoncepčních tabletek
  7. Co je to postinor?
    a) maličký klobouček, který se vkládá před pohlavním stykem dovnitř pochvy
    b) tabletka „po“ – je možné ji užít co nejdříve po nechráněném styku a tak zabránit nežádoucímu otěhotnění
    c) speciální kondom s vroubky
  8. Kde seženeš postinor?
    a) pouze v lékárně, a to na lékařský předpis
    b) běžně v drogeriích a lékárnách
    c) pouze v lékárně, ale předpis od lékaře nepotřebuji
  9. Něž ti gynekolog předepíše hormonální antikoncepci:
    a) měla bys už mít za sebou svůj první pohlavní styk
    b) měl by tě řádně vyšetřit
    c) měla bys se sebou do ordinace přinést potvrzení se souhlasem tvých rodičů
  10. Jaké hrozí nebezpečí v případě použití pouze kondomu?
    a) kondom se může mechanicky protrhnout nebo po ejakulaci uvíznout uvnitř tvé pochvy
    b) hrozí prosáknutí spermií skrz latexový materiál
    c) hrozí, že po styku nepůjde odstranit z partnerova penisu, proto je důležité dbát na velikost, která je vždy vyznačena na krabičce
  11. Může mít žena menstruaci, i když je těhotná?
    a) ne, to je vyloučeno
    b) ano, ale byl by to důkaz toho, že s plodem není něco v pořádku
    c) ano, zejména v prvních měsících těhotenství není slabší krvácení vyloučeno
  12. Máš podezření, že bys mohla být těhotná. Co uděláš?
    a) budu čekat co nejdéle, dokud si se svou předtuchou nebudu 100% jistá
    b) v lékárně si zakoupím těhotenský test (nejlépe hned dva) a bude-li jeho výsledek pozitivní, ihned se objednám ke svému gynekologovi
    c) nechám si to pro sebe, je to přeci jen moje věc
  13. Co může být znakem těhotenství?
    a) vynechání menstruace, ranní nevolnosti, pnutí v prsou, přibírání na váze
    b) dlouhotrvající výtok nazelenalé barvy, bolesti hlavy, chuť na sladké
    c) nechuť k jídlu, svědění či pálení pochvy, bolesti na prsou
  14. Který z partnerů by se měl o antikoncepci starat především?
    a) především kluk, protože by bylo divné, kdyby si kondomy kupovala holka
    b) holka, protože je především v jejím zájmu, aby nebyla těhotná
    c) oba dva partneři, protože to je jejich společná záležitost, na které je nutné, aby se předem dohodli

SPRÁVNÉ VÝSLEDKY
1. – c)

Proč? Protože sterilizace je chirurgický zákrok, kterým ztrácí člověk schopnost rozmnožování, hormonální antikoncepce má účinnost asi 99%, kondom o něco méně, jelikož se může například protrhnout nebo svléct, a přerušovaná soulož je spolehlivá nejméně, protože už před ejakulací se z mužova penisu uvolňuje malé množství tekutiny, které může obsahovat spermie.
2. – c)
Proč? Kondom se řadí mezi bariérové antikoncepční metody a zabraňuje, aby se navzájem dotýkaly sliznice pohlavních orgánů a aby se do pochvy dostal ejakulát.
3. – a)
Proč? Bariérovými metodami se rozumí metody, které brání vniknutí spermií do dělohy, kde by mohly oplodnit vajíčko. Známe ještě metody hormonální (zabraňují dozrávání vajíček v těle ženy) a chemické (díky svému složení hubí spermie).
4. – c)
Proč? HA má své výhody a nevýhody. Přestože jsou prokázány její příznivé účinky na problematickou pleť, nepravidelný menstruační cyklus atd., a ačkoli reklama většinou mluví zcela v její prospěch, jsou známy také její negativní důsledky na organismus. Obecně proto platí, že čím později ji začneš užívat, tím lépe, a nebude-li ti ze zdravotních důvodů zcela vyhovovat, měla bys ji vysadit a najít řešení v jiném druhu antikoncepce.
5. – a)
Proč? Hormonální antikoncepcí se nerozumí pouze tabletky. Antikoncepčních metod založených na účincích hormonů známe hned několik druhů, nemůžeme je však plést s metodami chemickými – jako v případě spermicidního gelu, který neobsahuje žádné hormony, ale chemické látky, které vytváří v pochvě pro spermie nepříznivé prostředí.
6. – b)
Proč? I v době dnešních moderních nízkohormonálních antikoncepčních tabletek může být HA vyvoláno nadměrné hromadění vody v buňkách kůže. Pokud však při užívání HA začneš viditelně přibývat na váze, měla by ses poradit se svým gynekologem o případné změně HA.
7. – b)
Proč? Postinor slouží jako záchranný kruh těm, kteří si při styku nedávali pozor. Můžeš si ho nechat lékařem předepsat a v případě např. protržení kondomu ho mít připravený. Užívají se celkem dvě tabletky, jedna nejpozději do 72 hodin po pohlavním styku, druhá po dalších 12ti hodinách.
8. – a)
Proč? Postinor nelze užívat bezmyšlenkovitě, jelikož představuje poměrně velký zásah do organismu ženy. Postinor zabrání buď ovulaci, oplodnění nebo uhnízdění vajíčka. Záleží na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu žena zrovna je, nezpůsobuje ale přerušení těhotenství. Může ti ho tedy předepsat pouze lékař, což ale neznamená, že pouze gynekolog. Stačí stavit se ke svému praktickému lékaři.
9. – b)
Proč? Hormonální antikoncepci nelze předepsat ženám, které prodělaly zánět žil nebo embolii, trpí onemocněním jater nebo kuřačkám ve věku nad 35 let. Ovšem i v mnoha dalších zdravotních potížích si gynekolog musí být zcela jistý, že ti HA nijak neublíží. Pokud jsi alergik nebo astmatik, diabetik, trápí tě obezita, epilepsie nebo migrény, je nutné užívání HA dobře zvážit také s příslušným lékařem.
10. – a)
Proč? Kondom je vyroben z jemného materiálu, kterým sice spermie neprosáknou, avšak může snadno dojít k jeho protržení. Dávej si proto pozor na manimulaci s kondomem, máš-li dlouhé nehty, ostré prstýnky na rukou atd. A jedno důležité pravidlo – kondom NIKDY nepoužívej, je-li prošlá jeho záruční lhůta!
11. – c)
Proč? V prvních měsících těhotenství skutečně může dojít ke slabému, jakoby menstruačnímu krvácení nebo spíše špinění.
12. – b)
Proč? Těhotenství není poznámka, kterou by jsi jednoduše ukrývala ve svém známkovacím deníčku tak dlouho, jak by ti to vyhovovalo. Uvědom si, že ve svém těle se možná skrývá malý tvoreček, který každým dnem roste a stává se člověkem. Proto je potřeba jednat. Co víš – třeba se dozvíš, že tvé obavy byly zbytečné a budeš moct být klidná.
13. – a)
Proč? U různých žen může počátek probíhat různě, některé dokonce nepocítí žádné pocity na zvracení, ani zvýšenou chuť k jídlu. Výtok a bolesti v podbřišku jsou však spíše příznakem zánětu. Každém případě můžeš vždy navštívit lékaře a nechat se vyšetřit – jedině tak budeš mít jistotu.
14. – c)
Proč? Odpovědnost za následky nechráněného styku nesou v každém případě oba partneři. Přestože se to může zdát pro kluka jednodušší, jelikož dítě by v sobě nosila dívka, i on musí být zodpovědný a k otázce antikoncepce přistupovat s otevřeností. Pokud se o ni tvůj přítel nezajímá a spoléhá pouze na tebe, není dostatečně vyzrálý pro sexuální život a zodpovědný už vůbec ne. Sex není hra pro potěšení bez následků!

TAK CO, USPĚLA JSI VE ZKOUŠCE „DOSPĚLOSTI“?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

19 Comments
  1. jinak k té HA, dneska už sou i nehormonální, sice dřív nebývaly tolik spolehlivý ale dneska už jo, aspoň co se týče Pharmatexu, a sou k dostání bez předpisu :-)

  2. No ona HA = hormonální anikoncepce od toho, že hormony obsahuje. Pharmatex sice antikoncepce bezesporu je také, ovšem se řadí do jiné skupiny antikoncepcí, a to do těch chemických, které mají spermicidní účinek – tzn. neovlivňují ženský menstruační cyklus, ale působí lokálně v pochvě a hubí mužské spermie.

  3. No ja jsem zjistila, že můj kluk bere asi fakt sex na lehkou váhu, protože si kondomy nechce kupovat a když jsem se ho ptala jestli mám začít brát prášky řekl mi, že je mu to jedno!!!

  4. 2 chybky. Podle mě by se kluk neměl starat jen o svoje kondomy, ale mezi partnery by měla vést konverzace na maximální úrovni – nesmí se nic podcenit.

  5. Ahojda chtěla jsem se zeptat. Když bych chtěla gynekologa požádat a antikoncepci a je mi skoro 17 let. Tak jestli musím mít svolení rodičů??

Leave a Reply

Your email address will not be published.