Tip na výlet: Kde se točila Zlatovláska?

Určitě znáš pohádku o princezně Zlatovlásce. Ale víš, kde se točila? Ten zámek, kde se příběh odehrává, se jmenuje Červená Lhota.

cervena-lhota-zamekZámek na tomto místě již stával ve 14. století, měl podobu tvrze. Současná podoba budovy zámku však pochází z roku 1530 (to zámek již vypadal téměř stejně jako dnes) a byla poté ještě několikrát upravena.
Součástí zámeckého areálu je přírodně krajinářský park se Zámeckým rybníkem, kde si můžete vypůjčit lodičku a z hladiny rybníka se kochat pohledy na zámeckou stavbu a okolní přírodu.

Kde se zámek nachází

Zámek Červená Lhota se nachází v Jižních Čechách nedaleko Kardašovy Řečice. Červená Lhota leží na klikaté okresní silnici mezi Kardašovou Řečicí a Deštným, severozápadně od Jindřichova Hradce.

Proč se Červená Lhota jmenuje červená

Tento název pochází ze staré místní pověsti, která vypovídá o zámeckém pánu, rytíři Gutramu Káby, který se jako správný katolík neustále modlil ke svému posvátnému kříži, jenž si jeho rod předával, a věnoval se spíše náboženství než své ženě Johance, která byla protestantka. Ta už to jednoho dne nevydržela a popadla krucifix a chtěla ho vyhodit. V tu chvíli zahřmělo a skála pod zámkem se začala třást a spolu s křížem vypadla z okna i nešťastná žena. Na zem však podle pověsti dopadl pouze krucifix, po Johance nebyla žádná památka. Jenom zůstaly červeně zbarveny zdi zámku, které připomínaly její krev na zdi. Ať se zdi pokoušeli umýt či nabílit, skvrna se vždy objevila. Proto nakonec zámek natřeli na červeno.

Co zde můžete vidět?

Expozice, kterou zde můžete spatřit představuje autentický byt zařízený takřka výhradně autentickým mobiliářem posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena poslední přestavba zámku. Můžete zde tedy vidět hostinský salon, Dittersův salonek, hostinskou ložnici, toaletní pokoj, věžní pokoj, předsíň, ředitelnu, pracovnu, jídelnu, salon, budoár, dámskou ložnici, garderobu, spojovací pavlač, pánskou ložnici, pánskou šatnu a Kamarýtovu ložnici.
Také se zde nachází snad návštěvnicky nejpopulárnějším exponát, podobizna ošklivé vévodkyně Markéty Pyskaté zvané též Maultasch.
V podkroví si můžete prohlédnout dětské pokoje, pokoj komorné a halu.
O prázdninových víkendech si můžete prohlédnout také sklepní prostory, které jsou zčásti zapuštěné do skal.

Autorka: Lucie

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.