Welcome in Slovakia

Češi znova začali objevovat krásu své bývalé vlasti, Československa, konkrétněji právě Slovensko. Tato zemička se stala vyhledávanou destinací nejen pro zimní dovolené, ale také pro letní. Nejčastěji poznáváme slovenské hory, či zůstáváme blízko hranic.

Je ale spousta míst, která můžeš poznávat a strávit tak tady úžasnou dovolenou. Na Slovensku navíc seženeš levné letenky, všude najdeš komfortní ubytování.

Bratislava

bratislava-noc
Noční panorama Bratislavy

Z Bratislavy dohlédneš do tří zemí střední Evropy. Tou první je Rakousko, které je od “Blavy” vzdálené opravdu kousíček. Další je Maďarsko a tou poslední samozřejmě Česká republika. Bratislava je jediné město v Evropě, které se rozrůstá za hranice. Slováci si ve vesničkách v Maďarsku a Rakousku, opravdu poblíž rodné krajiny, staví nové domy, takže se de facto z těchto vísek stává slovenské předměstí. Před desítkami let sem z Vídně jezdila tramvaj. Bratislava byla německo-maďarsko-židovské město, a opravdu, když trochu zapátráš, najdeš tu pozůstatky židovské, vídeňské, uherské i české. Bratislava, stejně jako Praha, má své Staré Město. Tam najdeš německou, židovskou i uherskou kulturu, vše začíná u Michalské brány. Celé Staré Město je podle místních barem či restaurací, oproti Praze tu ale nevládnou turisté, byť jich přibývá, ale stále Slováci, kteří se tady po večerech setkávají s kamarády. Staré Město se skládá také z Hviezdoslavova náměstí, kde najdeš starou budovu Národního divadla. Dominantou města je Bratislavský hrad, není ale špatné se vydat po stopách židů. Na Rybném náměstí stojí velkolepá synagoga, oblíbená je také Vydrica. Pokud tě židovství zajímá do hloubky, pak se doporučuje Židovské muzeum v Židovské ulici. Kolem Dunaje vznikl také nákupní areál s náměstím, kterému vévodí socha, konkrétně Milana Rastislava Štefánika s českým lvem. Náměstí je pokryto trávou, takže se téměř dotýkáš řeky. Milovníci Bratislavy ti řeknou, že je tady krásně. Draho, ale krásně.

Tatry

tatry-hory
Tatry nabízejí krásné scenérie v létě i zimě

V Tatrách se nachází spousta hor k pokoření: Lomnický štít, či samotný Gerlach, dominanta Vysokých Tater. Tatry nabízejí 26 vrcholů, které mají více než 2500 metrů, počínaje Českým štítem. Pokud ale nerada lozíš po horách, můžeš zajet do Tatralandie, aquaparku. Rozkládá se právě mezi Vysokými a Nízkými Tatrami, najdeš tam jednak termální bazény, plavecké dráhy, vodní lezeckou stěnu, vodní lůžka, chrliče, houpačku, tobogány a tak podobně. Užiješ si tam skvělý wellness pobyt.

Dobšinská ledová jeskyně

Krápníky v Dobšinské jeskyni jsou tvořeny ledem.
Krápníky v Dobšinské jeskyni jsou tvořeny ledem.

V roce 1871 byla zpřístupněna veřejnosti a před 136 lety byla jako první v Evropě osvětlena. Vchod leží ve výšce 971 metrů, její délka je 1 232 metrů. Ledová výplň se objevuje ve formě podlahového ledu, ledopádů, ledových stalagmitů a sloupů, síla ledu je 26,5 metru. Do roku 1946 se v ní mohlo veřejně bruslit, v roce 2000 byla zařazena na seznam UNESCO.

Bánská Štiavnica

Jedno z nejstarších slovenských měst bylo centrem těžby drahých kovů ve střední Evropě, a to tím největším. Nacházejí se tady staré uličky, honosné budovy, náměstíčka, Starý a Nový zámek, kostely, štola Glanzenberg, kterou si prohlédl i císař Josef II. anebo monacký kníže Albert. Centrem města je náměstí Sv. Trojice. V roce 1993 bylo město zapsáno na seznam UNESCO.

Košice

kosice_divadlo
Slovenské národní divadlo v Košicích

Toto město je něco neobvyklého, něco nového. Střetává se tu historie s přítomností, západ s východem a jde o Hlavní evropské město kultury 2013. Košice jsou městem nejstaršího maratonu v Evropě, město, ve kterém najdeš největší památkovou rezervaci Slovenska, zlatým pokladem. Košice jsou místo, kde se život žije a vychutnává. Navštívit můžeš Staré město či Východoslovenské muzeum. Košice také nabízejí spoustu kulturních akcí.

Podle mě je na Slovensku spousta dalších míst, které můžeš navštívit – Levoča, Muráňská planina, Stará Bystrica, Orava, a spousta dalších. Dlouho jsme byli jedna země, jeden kraj, proto si myslím, že bychom měli znát právě i Slovensko. Takže nevím jak ty, ale já se tam určitě chystám. A moji první zastávkou bude Bratislava!

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.