Tip na výlet: Za krásami Jizerských hor

Prázdniny sice končí, ale to neznamená, že od teď už zase budeš jen trčet ve škole nebo se válet doma. Využij krásných zářijových dní a o některém víkendu vyraz na výlet třeba do některých z krásných českých pohoří. Slečna ti dá několik tipů na výlety v Libereckém kraji.

V Jizerských horách zažiješ dokonalou relaxaci v přírodě

Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím České republiky. Nacházejí se v Libereckém kraji při hranici s Polskem – jejich nejvyšší vrcholek, 1126 metrová Wysoka Kopa, leží u našich sousedů stejně jako větší část celého pohoří. Nejvyšší horou na české straně je Smrk (1124 metrů nad mořem).

Své jméno hory dostaly podle řeky Jizery, původně však byly považovány pouze za západní výběžek nedalekých Krkonoš. Turisty lákají v každém ročním období, od jara do podzimu k toulkám po krásné přírodě, v zimě na oblíbené sjezdovky například v Bedřichově či na Tandvaldském Špičáku. Kterým směrem se vydat a jaká další místa v okolí stojí za návštěvu?

Romantika na jizerské louce

Jizerské hory můžeš obdivovat nejen pěšky, ale také ze sedla kola. Hory jsou protkané hustou sítí kvalitně značených tras a naučných stezek, na kterých se určitě neztratíš. Jen jizerská magistrála je dlouhá 150 kilometrů. Pouze vrcholky a horské štíty však nejsou jedinými krásami, zavítej určitě i do malebných údolí. K nejoblíbenějším patří Jizerka, vesnice o pár staveních roztroušených daleko od sebe mezi rašeliništěm Malá jizerská louka pod vrchem Bukovcem. Jizerkou protéká Safírový potůček pramenící na Vlašském hřebenu pojmenovaném po Italech, kteří zde v 15. století hledali drahé kameny. Zdejší rubíny, safíry a smaragdy proslavily naleziště po celém světě. Ve 20. letech 19. století v Jizerce vznikla sklářská huť. Sklo se zde vyrábělo až do roku 1911. V budově bývalé školy pak najdeš Muzeum Jizerských hor.

V Jizerských horách se nachází i několik vodních nádrží. Na říčce Černá Desná leží přehrada Souš, která vznikla před první světovou válkou jako součást protipovodňových opatření. Ještě v 70. letech minulého století byla oblíbenou rekreační oblastí se spoustou chatek a půjčovnou lodí. Dnes slouží jako nádrž pitné vody zásobující celé Jablonecko, koupat se v ní proto nedá. Její “sestra” na Bílé Desné, dnes zvaná Protržená přehrada, v roce 1916 způsobila velké neštěstí. Došlo k protržení hráze a ve vodě, která zaplavila okolí, zahynulo přes šedesát lidí. Přehrada nebyla nikdy znovu obnovena, byla však prohlášena za národní kulturní památku a vede tudy jedna z naučných stezek.

Za zábavou a nákupy do Liberce

Pokud tě láká koupání, vyraz do Liberce. V krajském městě se nachází obrovský vodní svět s lunaparkem Babylon Centrum. Je postavený ve stylu antických lázní a užiješ si tam spoustu vodních atrakcí včetně těch adrenalinových. Velkým lákadlem jsou i mořská akvária, podvodní masáže nebo romantická jeskyně. V areálu centra si navíc můžeš zahrát bowling, zažít nepoznané ve 4D stimulátoru XD Theateru či navštívit hudební klub.

Liberec je moderní město se spoustou nákupních center, má však co nabídnout také ze své historie. Za zmínku rozhodně stojí zdejší zámek, který však momentálně není přístupný veřejnosti. Výhled na město ti nabídne vyhlídková věž z konce 19. století, kterou najdeš v Lidových sadech, do historie celého regionu tě zasvětí Severočeské muzeum. Milovníci zvířat budou zase nadšení z nádherné liberecké zoologické zahrady. Uvidíš tam i vzácného bílého tygra indického, takina čínského či kozorožce dagestánského.

Kaňonem řeky Jizery

V kotlině na řece Jizeře se nachází nejmenší české okresní město Semily. Právě zde začínají dvě zajímavé stezky údolím Jizery, Riegrova a Kamenického. Než se ale vydáš na cestu úchvatným kaňonem, zastav se ve zdejším muzeu. Muzeum Semily a Pojizerská galerie zaměřené na etnografii ti ukážou, jak se v Pojizeří žilo za starých časů. Prohlédneš si původní kroje, oblečení z přelomu 19. a 20. století, staré loutky, lidové betlémy či starý malovaný nábytek.

Po cestě údolím, které spadá do Geoparku UNESCO, se určitě zastav v Bozkovských dolomitových jeskyních nebo si naplánuj túru na horu Kozákov. V malé osadě Nouzov se pak nachází Nejnižší rozhledna na světě, jež se váže ke jménu “českého génia” Járy Cimrmana. Zajímavých míst je zde opravdu nespočet.

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment
  1. Do Jizerek jezdíme každý rok na dovču. Skvělý článek, já bych doporučila slečnám třeba Výletní areál Pěnčín, kde se můžete poučit o výrobě skleněných korálků, podívat se na kozí farmu a nakonec si vyrobit vlastní náhrdelník nebo náramek z nepřeberného množství korálků, což nás zaujalo ze všeho nejvíc :)
    Můžete se podívat ostatně sami: http://www.vapen.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.