Když se rozhlédneš po svém pokoji, zjistíš, že vypadá smutně. Co takhle ho rozveselit fialkou? Jedna malá roztomilá květinka nevyžaduje přehnanou péči, ale dokáže s tvou náladou vykouzlit zázraky. Bez kytiček je všude mrtvo!
Africká fialka
Tato krásná rostlina je velmi skromná a nenáročná. Fialka potřebuje jasné světlo, hlavně v létě ji však musíme chránit před přímým slunečním zářením. Průměrná pokojová teplota pro pěstování fialek, by se měla pohybovat kolem 20 °C po celý rok.. V zimě ji udržujte při teplotě minimálně 18 °C. Rostlina také špatně snáší náhlé změny teploty a průvan.Africká fialka není náročná na vodu a ani na vlhkost vzduchu, snese i částečné sucho. Nezapomeňte ji zalévat měkkou, odstátou vodou.. Příliš chladné a vlhké stanoviště způsobuje, že rostlina neroste a kořeny pomalu uhnívají. Fialky kvetou celoročně a můžete si vybrat z velké škály barev květů.Ve velmi suchém prostředí může africkou fialku napadat mšice nebo vlnatka a může také trpět plísní. Tak pozor na to! A ještě něco málo si povíme o rostlince, kterou můžeme teď na jaře vidět skoro všude….
Violka vonná – fialka
Málokdo by z nás řekl, že violka patří mezi bylinky.Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží… Tato vytrvalá bylinka je až 15 cm vysoká.V březnu a v dubnu vytvářejí fialové květy. U nás ji najdeme především v listnatých lesích a hájích a na křovinatých stráních. Často ji také můžeme vidět v zahradách, parcích či na loukách. U této rostlinky se využívá hlavně oddenek a někdy nať. Správně zpracovanou fialku můžeme použít jako prostředek proti kašli a k podpoře odkašlávání, při černém kašli a kataru průdušek.Také zevně do koupelí na špatně se hojící rány a s přesličkou při hemeroidech. Extrakt z fialek povzbuzuje pokožku a také zmírňuje podráždění, hodí se proto pro citlivou pleť. V kombinaci s levandulovým olejem uklidňuje a pomáhá lépe relaxovat.
Přeji Vám mnoho úspěchu při pěstování těchto nádherný rostlin. Lilian
my máme doma asi 50 africkejch =)