Už nejsem dítě!

Najednou jsi se začala starat o svůj vzhled, líbí se ti kluci, tvoji rodiče ti připadají “trapní” a absolutně ti nerozumí. Je to tak – dospíváš a brzy z tebe bude dospělá žena. V této rubrice se budeme věnovat tvému tělu, holčičím záležitostem a všemu, co tě při cestě k dospělosti provází.


Když se narodí malinký človíček, ještě si neuvědomuje rozdíl mezi holčičkami a chlapečky. Svoji sexualitu si každý uvědomuje postupně – stejně, jako ses kdysi učila chodit nebo mluvit. Vývoj probíhá v několika stupních, některé se vzájemně překrývají a každý z nás má vlastní vývojové tempo. Proto se nemůžeš divit, že některé tvé spolužačky už v sedmé třídě mají prsa a vypadají o něco dospěleji než ostatní.

Jedním nejzásadnějších stádií lidského života je PUBERTA. Je jakýmsi předělem mezi světem dětí a světem dospělých. Je to období složité, protože se začínáš pomalinku cítit jako slečna, ale stále tě ještě zajímají některé holčičkovské věci. Přišel však čas odložit panenku a naučit se žít v opravdovém světě, ne v tom vysněném, pohádkovém.

Na počátku poberty všechno probíhá uvnitř těla, takže dívka ani nemusí poznat, že už je v pubertě. Ze všeho nejdříve vyšle tvůj mozek k vaječníkům signál, že “už nadešel čas”. Mezimozek, který za to zodpovídá, dá v určité fázi růstu podnět žlázám podvěšku mozkového, aby začaly s výrobou hormonů. Tyto hormony jsou pak pomocí krve přeneseny k vaječníkům. Ty teď také začnou tvořit vlastní hormon – estrogen. Tento hormon se postará o první viditelné změny tvého těla. Tvé prsní bradavky se ze všeho nejdříve pozvolna zvýrazní a pomalu se začnou zakulacovat také tkáně kolem nich. Prsa jsou totiž orgán, který na hormony reaguje nejdřív. U většiny dívek to je možné pozorovat kolem jedenáctého roku, ale jak už jsem zmiňovala, každý má své tempo, takže nejde přesně stanovit, kdy přesně to nastane. V průměru do dvou let poté by se měla dostavit první menstruace. Předzvěstí toho je lehký, sklovitý výtok z pochvy. Neměl by nijak zapáchat, ani mít nažloutlou barvu – v takovém případě by se mohlo jednat spíše o zánět. Avšak obvykle není důvot k znepokojování se. Tvé tělo se jednoduše připravuje na možnost otěhotnět. I vnitřní orgány se v této době zvětšují. V podpaží a klíně ti vyrostou tmavé chloupky.

autorka: Ellie

Tip: Nevíš, jak zavést tampon? Pomůžeme ti se zaváděním tamponu.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

6 Comments
  1. Myslí se tím že už není fyzicky dítě,ale po psychické stránce
    se dívka stává ženou minimálně ve 20.

  2. pro Lila:Je mi 17,a nemyslim si,ze jsem dite ani se nechovam jako pubertacka.Na zakladce jsem se tak opravdu chovala,ale jakmile jsem nastoupila na gympl,naprosto jsem se zmenila.Na intru jsem se naucila postarat se sama o sebe,zacala jsem resit svoje problemy sama,proste jsem se v zivote posunula o hodne dopredu.Ale uznavam,ze bez toho intru bych zustala asi porad stejna…:)

  3. Myslim, že někdo se stane ženou ve 14, jiný ve 20. Je to naprosto individuální, jak po psychické, tak po fyziscké stránce. Souhlasím s Takovou normalni holkou:), že přechod ze základní školy na střední (popř. na intr) je alespoň podle mě velký zlom a přechod mezi dítětem a ženou.

  4. Krámy jsem dostala v 11 letech ve škole. Byl to trapas před celou třídou, nečekala jsem to. Neměla jsem ani vložku ani tampon. měla jsem na zadku flek a spolužáci už věděli o co jde. teď už to beru jako samozdřejmost, nestydím se zato proč by jo? ve škole propašovávám vložku tak, že si ji strčim do ponožky :D

Leave a Reply

Your email address will not be published.