Vánoce – svátky klidu a míru nebo těžká komerce?

santaRozhodně nehodlám tvrdit, že bych se vzdala všech svých dárků ve prospěch někoho jiného, to by bylo nejen povrchní, ale i lživé, ale určitě bych byla ochotná strávit přípravou na Vánoce méně času… Tak třeba kdyby se začalo s reklamami s Vánoční tematikou až v prosinci? Nebo kdyby banky nevymýšlely speciální výhodné půjčky zrovna před Vánocemi, aby lidé více utratili? Možná jsem idealistka, ale asi by bylo hodně lidem lépe, kdyby necítili před Vánocemi takový tlak médií, okolí a obchodních řetězců… Nebo Tobě snad nevadí, že sotva skončí prázdniny a ty se tak tak přizpůsobíš škole, už aby jsi myslela na dárky?

Myslím si, že by neškodilo se přestat opičit po Americe – jak v postavičce Santa Clause, tak v brzkém vítání svátků, a začít myslet na svátky zrození Krista zase jako na odpočinek a rodinnou pohodu než jako na stres způsobený lovem dárků a výčitkami svědomí nad hromadami cukroví. Co bych chtěla tímto článkem vyjádřit je pouze mírné znechucení nad tím, jak jsou Vánoce strašně komerční. Kdyby nebylo televize, rádia a internetu, začali bychom na ně myslet daleko později než je v posledních letech zvykem. Ale upřímně, byly by to Vánoce bez Popelky a Mrazíka?

Všechno by chtělo kompromis. Nastolit nějakou rovnováhu mezi vším tím utrácecím šílenstvím a rodinou pohodou. Jak? No, tak to je problém…to by se asi museli spojit všichni odpůrci komerce na světě a sepsat petici :-) ale asi by to stejně nefungovalo.

Přeji Ti krásné Vánoce bez stresu z nenakoupených dárků a s hromadou pohádek v televizi.

Text: Kača M
Foto: Flickr.com
—–
11.12.2007

16 Comments
 1. Ano.
  Jsme Češi, tak zač se stydět a hrát si na Santu?
  Proč už na konci září zdobit vánoční stromky v obchodních domech.
  Nejsem šílenec, jsem jenom člověk, který má rád Vánoce a ne tu umělotinu “vánoce – potěšte sebe (ale i naši kasu)”. Probůh, vždyť je to tak trapný.
  Vánoce a la Lada a Hrusice se asi nevrátí, ale tohle přece nemáme zapotřebí.

  Co trocha národní hrdosti?
  Nemusíme se pořád dokola opičit po státu s velkým a za velkou louží.
  Jsme Češi!

  A SLAVÍME ČESKÝ VÁNOCE!

  Doprčic už, Santa Clausi Tomáši!

  :D

 2. Lidi udělají komerci úplně ze všeho, Vánoce nejsou vyjímka.. Ale když nechcete myslet na dárky v říjnu, tak na ně nemyslete a kupte je klidně až před 24. prosince..:o)

 3. víte podle mě to není vinou jenom komerce.. i když cítíme např. v řijnu nátlak z komerce člověk se tím vubec nemusí ovlivnovat.. a když si to vezmeme bez těch nátlaků by to ani nešlo- komerce se musí někde přiživt a navíc dokážete si vánoce představit bez té užasné reklamy na blblou coca-colu?? já ji miluju… miluju vánoce a jakmile tato reklama se začne vysílat cítím že už se blíží moje nejoblíbenější část roku a já jsem štastná….. prostě bez nich by to nešlo… nedokážu si představit že bych se v listopadu kdy už se nemůžu dočkat vánoce dívala na reklamu kde je zlaté pole a pase se tam kráva… už to k tomu prostě patří.. i ty strašně shony v obchodech…

  :)

 4. Ono se to nezmění, ale lidi by svůj přístup změnit mohli. A vyřešilo by se to: berete to za špatnej konec, já si z Vánoc v říjnu nic nedělám… Vytěžte z toho to dobrý a ze špatnýho si nedělejte hlavu! (to ale neznamená, že to máš nutně ignorovat a nemít na to svůj názor…) :-)

 5. Uplně sousím s Cecile naše české vánoce nemají podporovat tlustého červeného santu ale krásného ježíšky,kterého si všichni mužem představit odlišně.Já osobně si jej představuji jako malé dítě které k nám přijde otevřeným oknem donese dary a zazvoní:D

 6. Znáte tu krásnou pohádku o tom, jak vůbec vznikla postavička Santy Klause?
  Byla jednou jedna firma Coca-Cola a lidi z marketingového oddělení vymýšleli reklamu, která by lidi zaujala a přinutila, aby si na Vánoce koupili Coca-coly ještě víc. A tak vznikla postavička usměvavého staříka v červeno-bílém kabátku (to jsou oficiální barvy coca-coly), ktery jede na saních tažených soby a roznáší lidem onu vysoce kalorickou hnědou limonádu. Sešel se rok s rokem, desetiletí s desetiletím a dnes už máme Santu v každé obchodní výloze, prostě všude.
  Co mě překvapilo úplně nejvíc, bylo, že když jsem se před pár dny v kroužku ptala svých šestiletých svěřenkyň, jestli si už psaly Ježíškovi, jedna z holčiček vykřikala: “Ne, nám totiž nosí dárky Santa Claus.” A já na to, kde to slyšela, a ona: “Protože nám to říkali naši!” Viva la Coca Cola!!!

 7. Pak nám furt vštipujou do hlavy, jaký máme bejt vlastenci a přitom nás pořád někdo láduje obézním Santou.
  Chtělo by trošku národní hrdosti . . .

 8. Jo to je pravda….Nám zásadně nosí dárky Ježíšek, ale největší problém je, jak vůbec vypadá???Nějaký chlap na křížku nebo miminko v jesličkách???…Proto všude cpou Santu Clause a všechno jde do stylu ala Amerikáá….

 9. Dyť je to dobře, ať si lidi kýčujou Santu a ne Ježíška, kterýho si máme vážit, ne? To si teda neumim předsavit, co byste dělaly, kdyby lidi začali takhle pitvořit i Ježíška, když takhle vyvádíte už u Santy…

 10. Já myslím, že je to fajn, mám ráda ten pocit, že za chvíli nastane zase něco fajn a příjemného. Reklamy a podoblé věci k tomu prostě patří a souhlasím s Adekou- ta reklama na Coca- colu je fakt dobrá :D

 11. Navštívila jsem v pátek prodejnu Jysk a doslova se zhrozila nabídkou zboží.Je mi již přes 60 let.Nemyslím si ,že mám zastaralé názory,ale co je moc, to je moc.
  Místo kostýmu našeho Mikuláče,čerta a anděla jsou po celé prodejně vystaveni v různých velikostech santa clausové,sobi atd.Proboha proč to manažeři dovolí a proč nevysvětlí mateřské firmě,že máme jiné tradice.Blbnou dětem hlavy a ti nevědí,co si mají o tom myslet.Vím o čem mluvím,pracuji celý život v MŠ.

Leave a Reply

Your email address will not be published.