Vyber si správný gril

Léto, ač to tak při pohledu z okna úplně nevypadá, se pomalu blíží. Není nic lepšího, než trávit letní dny a večery u bazénu, s nějakým tím alkoholem a grilovaným jídlem po ruce. Představa je to hezká, ale je nutné si vybrat kvalitní a dobrý gril.

zimni-grilovaniVšeobecně platí, že gril bys měla vybírat podle několika kritérií. Za prvé záleží na tom, pro kolik lidí chceš grilovat a jak často, jestli gril bude na jednom místě, či ho budeš muset přenášet. Rozlišujeme tři nejběžnější typy grilů. První z nich je gril na dřevěné uhlí. Potom si můžeš koupit elektrický gril, který se hodí spíše do chladnějších dní a uzavřených prostor, nevýhodou však je spotřeba energie. Plynové grily mají pak snadné zažehnutí. Můžeš mrknout na grily Campingaz a pro chladné počasí pořídit i tepelné zářiče.

Grily na dřevěné uhlí

Grily na dřevěné uhlí jsou náročné na údržbu a čištění, jídlo z nich je ale nejlepší, má specifickou chuť. Pokud se rozhodneš, že si koupíš právě gril na dřevěné uhlí, mysli na jeho snadné zapálení a uhašení – obojí by mělo být rychlé a bezpečné. Tyto grily by měly mít funkce Quick Start a Quick Stop. U některých grilů najdeš ve spodní části komínu nádobku na vodu. Z cenového hlediska jsou samozřejmě nejdostupnější. Grilování na dřevěném uhlí patří k těm méně zdravým variantám. Proč? Tuk z masa odkapává na uhlíky, následně se uvolňují zdraví škodlivé látky a ty se dostávají zpět do masa. Jistou roli také hraje délka přípravy. Tento gril by měl mít polohovatelný rošt, aby sis ho mohla výškově upravit, neměla by mu chybět nádoba na popel, samostatná a nejlépe nerezová.

Plynové grily

Plynové grily jsou naproti tomu o něco rychlejší. Mají piezo zapalování, což znamená, že je rozehřeješ stisknutím jednoho tlačítka. Nejčastěji se používají propanbutanové lahve. Regulovat můžeš sílu plamene, navíc se nemusíš bát vyhasnutí. Díky poklopu v něm vzduch rovnoměrně cirkuluje, potraviny mají daleko lepší chuť, jsou propečené rovnoměrně, šťavnaté – šťáva se drží v pokrmu. Plynové grily bývají doplněné aroma systémem. Jsou to misky, které naplníš, čím chceš – vínem, pivem, vodou s kořením a podobně. Z nich se pak uvolňuje aroma, které se dostává do jídla.

Údržba grilu

Pokud chceš, aby ti gril dlouho vydržel, musíš mu věnovat dostatek péče. Po každém grilování ho musíš nechat vychladnout a očistit ho jemným kartáčkem, jedlou sodou, anebo speciálním čisticím prostředkem. Gel naneseš na rošť a necháš působit. Očištěnou plochu potom stačí opláchnout. Pokud gril budeš mít venku, chraň ho voděodolným krytem. V zimě by ale přesto měl být v suchu. Pokud si pořídíš plynový gril, po každém grilování z něj odpoj plynovou lahev. Ta musí být skladována venku na dobře větraném místě, daleko od uzavřených prostor a přívodu tepla.
Dávej si také pozor na povrch grilu – lakované grily neodolávají vlivům počasí stejně dobře jako ocel, navíc je nerez dražší, ale pokud máš přístřešek, stačí ti právě lakovaný gril. Při grilování oceníš odkládací prostor – proto si pokud možno pořiď gril s poličkami, kam si budeš moct potřebné věci odkládat. Důležitá je samozřejmě bezpečnost. Gril by měl stát pro jistotu co nejdál od domu.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.