Vybíráš střední? Nešlápni vedle!

stredniNení škola jako škola. V některé máme problémy s učením, v některé zase s kolektivem či učiteli. Žádná není dokonalá a už vůbec ne podle našich představ. Připravili jsme průzkum, zda jsou studenti různých středních škol spokojení se svým výběrem a co jim na jejich škole či oboru vadí. Jak jistě víš – výběr školy není hračka a je velmi snadné šlápnout vedle, což si můžeš přečíst i v odpovědích našich respondentů.

Kdo odpovídal na otázky?

David(16) – SPŠ, obor Informační technologie
Jirka (18)
– všeobecné gymnázium
Bára
 (16) – SŠ aplikované kybernetiky, obor Virtuální grafika
Jana (17)
– gymnázium De La Salle Schule, obor MUSIK (kreativní), Vídeň
Jessica (17)
– SŠ ekonomiky a cestovního ruchu, jazyková škola

1. Kdyby ses octl(a) znovu v 9. třídě ZŠ, vybral(a) by sis stejnou školu?

David – Ano, vybral. Už jen kvůli tomu, že jsou tam obory zaměřující se na počítače, které mě zajímají a také z průmyslovky nemusím na vysokou a můžu jít rovnou do nějaké profese.
Jirka
– Vybral bych si stejnou školu. Ze začátku to nebylo sice úplně perfektní, ale za měsíc jsem se skamarádil se spolužáky a asi v pololetí už jsem mohl vědět, co od ostatních čekat a co naopak ne.
Bára – Asi ano. Už jen kvůli kolektivu ve třídě.
Jessica
– Určitě ano, ale možná bych radši do jiného města. Do Prahy například.skola

2.  Prozraď nám. Jak často se učíš a co ti při učení pomáhá? Máš nějaký svůj tajný recept?

David – Učím se tak jednu hodinu denně. Se svou kamarádkou si na ICQ stanovíme čas na učení a následně ho dodržíme. Při učení si obvykle pouštím pomalou hudbu, nejlépe instrumentální, ale někdy to jde samozřejmě i bez té hudby.
Jirka – Učím se pouze na písemky. Při učení mi pomáhá, když se učím v klidu a nerušeně. Například u počítače se učím strašně dlouho a nic si nepamatuju. Takže si spíš lehnu na gauč a za chvíli mám naučeno.
Bára
– Moc často se teda neučím, ale když se k tomu dostanu, pustím si svoji oblíbenou hudbu. A nejlépe se naučím, když si učivo několikrát přepíšu.
Jana – Teď se nemusím učit skoro vůbec. Jen němčinu. A když už se učím, říkám si vše nahlas a taky si píšu na papír, co všechno jsem si zapamatovala.
Jessica
– Učím se jen po cestě do školy nebo ze školy. Jinak na to nemám čas.

3. Co vyučující? Myslíš, že jsou všichni spravedliví nebo se najdou i tací, které opravdu nemusíš?

David – Myslím, že většina je těch spravedlivých, ale asi jako v každé škole se najdou i ti, které fakt nemusím.
Jirka – Většina je jich spravedlivá, ale někteří si na nás léčí jejich komplexy a ty potom opravdu nemusím.
Bára
– Určitě najdou. Například náš nejmenovaný profesor na výpočetní techniku.
Jana
– Všichni spravedliví nejsou a pár je jich opravdu nepříjemných.
Jessica
– Zatím jsem se s žádným takovým nesetkala. Aspoň u nás ne.

4. Štve tě něco na tvé škole? Něco, co by mohlo být důvodem tvého odchodu?

David
– Myslím, že nic takového není.
Jirka – Asi kvůli některým profesorům, kteří si myslí, že jejich předmět je ten nejdůležitější a když se máme něco učit tak jedině ten jejich.
Bára
– „Masakroidní“ rozvrh. Třeba ve středu mám od 7 ráno do půl 7 večer. Ale pádný důvod k odchodu to není.
Jana – Třídní kolektiv nebo spíš (NE)kolektiv.
Jessica
– Jsem na škole spokojená. Občas mě štve školnice, ale jinak nic.

5. Cítíš se někdy méněcennější ve srovnání s ostatním spolužáky?

Jirka – Máme ve třídě pár lidí, kteří se jen učí a pohrdají ostatními a jinak se někdy opravdu cítím málo dobrý (např. v matice).
David
– Jen někdy, když vidím, že v něčem nevynikám, tak jako ostatní.
Bára – Občas ano.
Jana – Ne, nikdy.
Jessica– Spíš si myslím opak, že se tak někdo může cítit vůči mě.

6.
Co bys poradil(a) těm, kteří se právě chystají na střední školu?

Jirka – Učte se hned od začátku, protože jakmile se špatně zapíšete u profesrů, potáhne se to s vámi až do čtvrťáku.
David
– Radím jim, ať si ještě užívají základky, protože střední škola je už trošku jiný kafe. Je to hold o stupínek výš. Ale zvykne si každý!
Bára – Ať si ze základky odnesou co nejvíc. V prváku a v dalších ročnících se jim to bude hodit.
Jana
– Ať si užijí poslední dny klídku, neučení a vyrušování.
Jessica
– Každý by si měl vybrat to, co chce. A nenechat se ovlivnit ostatníma.

JAK ZJISTIT, JESTLI JE ŠKOLA PRO TEBE TA PRAVÁ UŽ PŘED PŘIJÍMAČKAMI?
1) Nevynechej den otevřených dveří! Pokud ti to z časových důvodů nevyjde, zavolej si do školy, zda se tam můžeš přijít podívat individuálně. Budeš-li o to mít zájem, možná ti bude umožněno zúčastnit se některý den i části výuky, abys věděla, jak to ve škole ve skutečnosti chodí.
2) Sežeň si kontakt na lidi, kteří v tebou vybrané škole aktuálně studují a zeptej se přímo jich, jak se jim ve škole líbí a zkrátka na všechno další, co tě osobně zajímá. Takové informace ti řeknou mnohem víc než ty “oficiální”!
3) Dej si záležet na výběru oboru – zjisti si, jaké uplatnění můžeš mít po jeho dostudování, jaké předměty jsou vyučovány jako hlavní, jakou máš možnost dostat se po maturitě na vysokou školu, máš-li o to zájem… Některé školy dokonce otevírají “nulté” ročníky, ve kterých se se školou můžeš sžít ještě než si podáš přihlášku a navíc budeš lépe připravena na přijímací zkoušku.
4) Pokud si stále nejsi jistá, jaký obor zvolit, navštiv veletrh středních škol anebo si zajdi do pedagogicko-psychologické poradny a nech si porad od odborníků.

Text: Míša F.

31 Comments
 1. Ahoj,jsem v 9.,známky mám dobrý,měla jsem 2 dvojky z matiky a fyziky,a chystám se na Obchodní akademii,takže jsem se chtěla zeptat,někoho kdo tam chodí (nebo chodil) jak to tam ,,vypadá”?Jestli je tam hodně tý matematiky a jestli je těžká?Mám z matiky jak jsem psala horší dvojiku,angličtina,která taky patří mezi hlavní předměty,mi problémy nedělá.A baví mě AJ,docela příroďák,ale ne chemie,takže na nic s přírodou asi nepůjdu a na všeobecnej gympl se mě nechce,mám z toho docela strach,ale pak zas nechci litovat,že jsem si vybrala blbě…:-//

 2. Ahoj, ja chodim na obchodku, letos jsem ve čtvrtáku, takže maturuju. Na naší obchodce teda matika žádnej odpočinek není, spíš naopak..A každý ,komu si tam budeš stěžovat, ti víceméně poví, že je to matematicky laděná škola a tudíž si s tím měla počítat. Ale zase to není nic tragickýho, na základce mi taky matika dělala problémy a prošla sem až do konce bez nějakých velkých obtíží. Na co si spíš dát pozor, je účetnictví. Zpravidla to bejvá nejtěžší předmět na obchodkách, na kterym vypadává nejvíc lidí. Je to celkem o logice, umět si dát věci do souvislostí. Ale chce to jen snahu a nevzdávat se =)

 3. Ahoj Eliško,jen jsem vám chtěla říct,ze odkaz na vaše stránky byl v časopisu onadnes vydání krása:-),jestli sis toho všimla :-)

 4. To Mata: Vážně? Tak to jsem neviděla, ale mám radost :-D Když jsem ještě měla blog Foxy, tak o tom napsali v diáři Top Dívky a taky jsem o tom vůbec nevěděla :-)

 5. elišce:: proř už nemíšeš na foxy nebo dej tady na slečnu něco s blogu máš tam supr pžíběhy tř o té holce co její segra je fatčka a má jen tatku a zpívá jinak fajn článek na střední pudu až za dlouho tři roky ale ted mám někdy fobii že si vybírám školu už těd

 6. mám prospěch 1,0 prej se nebudou psát cermaty což mě dost nasralo, chci na ekonomický lycko tak doufám že se dostanu

 7. Hej teď jsem v prváku na gymplu a nic moc…učení není vůbec těžký, i lidi jsou v poho, ale je to tam jiný (nebo spíš divný)…Tak nevím, ale teď bych tam už asi nešla…

 8. Káťa→dík za info;-)Jsem ráda,že jsem se aspoň něco dozvěděla,půjdu na dny otevřených dveří a uvidím.

 9. reese: tak tam jsem chtěla taky,ale pro malý zájem se třída neotvírala…měla jsem průměr 1,2 a přijatá nbych bal hned jako první..;)
  jako a mít průměr 1..tak se vůbec nebojím..;-)

 10. Tak já jsem na střední škole cestovního ruchu..;-)
  Obor Management a turismus..;-) jsem v prváku a jsem naprosto spokojená..:-)
  Spousta lidí mě přemlouvalo na gympl, ale jsem ráda, že jsem tam nakonec nešla..;-)
  Takhle ze mě bude aspoň něco, když tu střední dodělám..;-) je to prostě taková jistota..;-)
  Zatíms e mi anvíc dost daří, takže bych neměnila…;-)

 11. Já jsem teď ve druháku na obchodce..a třída se zaměřením na cestovní ruch..Jsem nejvíc ráda že tam mám víc toho zeměpisu..a jazyků..páč to jediné mě asi na škole baví..Jinak to je obchodka, takže ekonomika a účetnictví..a z toho mám spíš horší známky. Takže nevím jestli tam další rok vydržím..Kdybych se mohla rozhodnout ted a znovu, kam půjdu na školu, tak bych si asi obchodku nevybrala..ale zase na druhou stranu nevím kterou jinou školu

 12. Ahoj všichni!
  Jsem teď v deváté třídě na sídlištní základce v Praze, na které opravdu není nějak extra velká úroveň a přichází to období, kdy si vážně nevím rady, kam na střední. Sice naše škola není nijak těžká, ale i přesto mám docela problémy, jelikož moc dobře nevycházím s učiteli. Jsem drzá, ukecaná a nenechám si nic líbit. Takže jsem minulý rok měla trojku z chemie a jinak dvě dvojky. Průměr mám dobrý, ale vyznamenání nemám samozřejmě. Baví mě psát. Baví mě sloh, český jazyk a literatura. Ráda čtu a chtěla bych být novinářka a příležitostně i spisovatelka… Jelikož bydlím v Praze, neni tu nouze o spoustu středních a vysokých škol, takže samozřejmě chci jít na vysokou- žurnalistiku. Ale vůbec nevím kam na střední. Všichni mi hned jasně odpovídají: “GYMNÁZIUM!” Ale vůbec nevím jestli na to mám, jelikož mi dělá opravdu velký problém matematika, vždy jsem měla takovou horší dvojku a také tedy ta chemie. Moje starší sestra teď je ve čtvrťáku na gymplu a bude dělat maturitu. Ona není studijní typ, ale jelikož měla na základce jenom dvě dvojky, dostala se bez přijímaček na Slaďárnu. (Jestli někdo znáte, Gymnázium Karla Sladkovského na Žižkově…) Doma se neučí a proto také dělala dvakrát reparát z jazyků. A to je právě to, co mi dělá vrásky. Ustojím na gymnáziu s trojkou na vysvědčení, když moje starší sestra má problémy i s tak hezkým průměrem? Přijímačky bych si samozřejmě udělat musela… Nejspíš… Nebo spíš chtěla, abych vůbec věděla jestli na to mám… Ale přesto sem “musím” napsat tento komentář, abych si přečetla vaše reakce a zkušenosti… Když se něco musím naučit, nebojím se a klidně si na celý den sednu a vštěpuju si to do hlavy. Studovat mi problémy nedělá… Tento rok máme možnost vybrat si tři střední, takže si samozřejmě můžu zkusit více gymplů, nebo i nějakou tu obchodku- kdyby náhodou… Nevím, jsem trochu vykolejená… Zkoumám na internetu spoustu škol, přemýšlím a dloubám a pořád nevím… Poraďte prosím! :(

 13. Jestli ti můžu poradit,na obchodku vůbec nechoď, páč tam je moc matiky. Ten gympl je pro tebe určo lepší řešení a navíc – když už víš, co chceš dělat, tak chemii ani matiku neřeš, na 4 se to vždycky nějak dá…

 14. já jsem taky uvažovala o gymplu,ale mám z toho strach…ptž na naší škole,v tý naší ,,prdeli” světa nás učitelé pomalu rozmazlujou,mám pocit,že bejt na nějaký jiný základce,mám aspoň 2 trojiky a takhle mám 2 dvójy.A nesnášim fyziku,a taky je tam dost jinejch rozmanitejch předmětů na tom gymplu,takhle když se zaměřím na to jedno jediný,tak si myslím že je to lepší,i když riskuju že nebudu zvládat matiku na OA,ale zas tam jsou jazyky,ájinu zbožňuju xD na http://www.job-tip.cz je nějakej test,i když mi to podle toho moc nevyšlo

 15. Po dlhom čase sa ozývam znova. Chodí tu niekto na nejakú hudobnú či umeleckú školu?? Či viete niečo o tom-predmety, ktoré tam nebudú a tak. :) Díky vopred…

 16. na hudební ani umělcekou školu nechodím a ani nebudu:-/ale zmněnila jsem názor a asi budu chodit na 4.letý gymnázium,ptž jsem včera mluvila s jednou holkou co tam chodí a říkala,že v pohodě akorát že tomu budu muset dát víc času:)

 17. Lucie-tak VEĽA šťastia, aby tvoja mienka o tom gymnáziu bola len pravdivá a nič viac xD (vlastne to prajem všetkým:P ). Ja, dúfam že názor nezmením. O gitare premýšľam už rok aj pár mesiacov, veď som to tu niekedy aj rozpisovala, a zatiaľ som to nevzdala-naopak-asi ju čoskoro budem držať v ruke. :) A preto tá hudobná, ak teda na Slovensku nejaká je. :D

 18. Sparkly▬▬ďakujem;)taky Ti přeju,abys něco našla a byla spokojená,bejt spokojená-to je dost důležitý!já doufám,že ten gympl zvládnu,se 2 vlastně 3 dvojikama,počítám,že tak o ten stupeň klesnu,ale když se budu učit..

 19. tak mám ještě do 15.března čas na podání přihlášky na sš ale asi pudu na přírodovědný lyceum,já fakt nevim kam,na ten gympl asi ne,asi na něj nemám,i když to lycko je prej taky náročný,samá biologie a fyzika(fyziku nesnášim),ale asi tam pudu,nechodíte tady někdo na to řírodovědný lyceum,například do Hořic,že byste mi podali pod¨robnější info?:D no radši si tam zajdu osobně:-)

 20. Já bych chtěla buď na novinářku,psychologii nebo herectví :-) Co mám zkusit ??? :-(
  Ale tak jsem teprv v 7.třídě,tak dobrý :-)))

 21. Chtel bych se zeptat,jestli je dobre jit na gymnazium nebo na obchodni akademi,kdyz chci potom na vysokou
  ekonomickou.Prosim pomocte..

 22. Adam: určitě je to dobrá volba, pokud chceš vyloženě na ekonomickou fakultu a jsi si naprosto jistý, tak jdi na obchodku, ale dobrou ;) a pokud myslíš, že bys mohl změnit záměr, zkus gympl. Oboje je každopádně dobrá volba!

 23. Já už ted v září musím vědět kam chci..ale pořád nevím.. moc ráda bych šla na psychologii a surdopedii.. učím se už tři roky znakovou řeč a ráda bych jí na škole v něčem využila..Mé známky nejsou nic moc..ale je fakt že přijimačky se dělají už jen málo kde.. bere se bud podle průměru nebo podle zkoušek.. jinak na http://www.atlasskol.cz..najdete pár tipů… jenže já stále newm.. vybrat si tři střední..když nevím na kterou mám je dost těžké..

 24. Ahoj. Jsem v 9 s průměrem 1_no snad to tak bude)) Máma mě nutí jít na gympl, který je téměř pod oknem, aby nade mnou měla dohled (a to žádný průsery nedělám).Vůbec se mi tam nechce.Jenže je tam němčina a ta se mi nelíbí. Chci jít na gympl, který je asi 20min. autobusem a je tam frájina, která mi jde.A taky aby mě pořád nekontrolovala. Tátovi je to jedno. Poradíte mi, prosím?? Fakt nevím, jak se mám rozhodnout.

Leave a Reply

Your email address will not be published.