Vychutnej si kávu bez mýtů a předsudků

Dovedeš si představit den bez voňavé kávy? Káva se stala součástí našich všedních i nevšedních dnů. Pojďme se s ní seznámit blíže, přiblížit si odkud pochází, jak ji lze připravit i jak vybrat nejvhodnější kávovar, který má potenciál zařadit se mezi největší hity těchto Vánoc.

Kávovary jsou dnes ozdobou moderních domácností

Káva, jak ji známe my, jsou upražené a rozdrcené plody kávovníku. Ať už mletá nebo rozpustná, obsahuje alkaloid kofein, který podporuje činnost srdce, mozku, ledvin a svalů. V arabských zemích se tradičně podává káva velmi silná, připravená z mleté kávy ochucená kardamomem nebo skořicí a zásadně bez mléka. V Evropě se s moderní dobou vyvíjejí různé způsoby přípravy kávy a s ní i kávovary. Ale základní princip je stále stejný – umletá káva se zalije horkou nevroucí vodou.

Kávou proti depresi a rakovině

Podle nejnovějších výzkumů je prokázáno, že káva blahodárně působí proti depresi. Takže do sebe nemusíš ládovat čokoládu s vysokou kalorickou hodnotou, pro lepší náladu stačí dopřát si šálek kávy. Za optimální přiměřenou dávku vědci uvádějí až čtyři šálky denně.

Říkáš si, že to určitě nemůže být zdravé? Snad nejběžnějším mýtem je, že nadměrné pití kávy zvyšuje krevní tlak a napomáhá tak k onemocnění srdce. Ale opak je pravdou, káva dokonce napomáhá k prevenci některých nemocí, jako je například cukrovka a rakovina. Obsahuje totiž velké množství antioxidantů, které jsou pro tělo prospěšné a pomáhají z těla vylučovat škodlivé látky.

V každé „lepší“ kavárně dostaneš při objednání kávy také sklenici vody. Výživoví poradci doporučují po vypití šálku kávy doplnit tekutiny, protože káva dehydruje. Poslední studie ale prokázaly, že tomu tak není. Zřejmě tento mýtus vznikl na základě potřeby na močení po prvotní konzumaci, ale odborníci prokázali, že po dalších konzumacích již dále nestoupá. Určitě stále platí, že pro dodržování pitného režimu je nejlepší neperlivá voda, ale klidně si můžeš v létě pro osvěžení dopřávat i ledovou kávu.

Zůstává však jedna nepříjemná skutečnost – káva bohužel dokáže zabarvit zuby. Nechceš se vzdát pití oblíbené kávy a zároveň by sis ráda udržela bílé zoubky? Na profesionální bělení zubů se můžeš objednat ke stomatologovi. Můžeš však zkusit i levnější variantu bělení zubů doma. Otestuj bělící zubní pasty nebo efektivnější bělící pásky či speciální gely.

Za voňavou kávou už nemusíš jen do kavárny

Důležitým faktorem je kvalitní pražení, kdy se uvnitř zrna přeměňuje škrob na cukr a také se vylučují aromatické oleje, díky kterým káva voní. Opravdu čerstvá káva vydrží pouze několik dní, na vzduchu totiž snadno žlukne. Málokdo má zalíbení v silné turecké kávě, proto je dnes zcela běžné, že máme doma kávovary, které lze srovnat s těmi profesionálními v kavárnách. Můžeme si tak snadno připravit lahodné espresso, cappuccino s mléčnou pěnou i velmi oblíbené latté.

Přístroje na přípravu kávy jsou velice moderní záležitost a dovedou snadno a rychle připravit tvoji oblíbenou kávu. Takže když dostaneš chuť na výbornou kávu, už nemusíš jen do kavárny.

Jak vybrat kávovar?

Na chuť i kvalitu kávy má každý jiné nároky. Nejdůležitější je vybírat hlavně podle toho, co od kávovaru očekáváš, tedy jakou kávu máš nejraději.

Snad nejběžnější kávovar je takzvaný překapávač, kdy je mletá káva pomalu zalévána horkou vodou. Překapávače jsou vhodné na přípravu většího množství černé kávy. Pokud máš raději silnější kávu s pěnou – espresso, zvol presovač. Pod vysokým tlakem dochází k přepaření namleté kávy. U espressa je navíc důležitá také teplota vody, která by se měla pohybovat nanejvýš do 92 stupňů.

Kávovary na kapsle umí připravit výborné nápoje i bez toho, abys musela zvlášť šlehat mléčnou pěnu. Zde je třeba ale zvážit, zda jsi ochotná i nadále investovat do kapslí nebo ti postačí „pouze“ běžný kávovar nebo presovač na mletou kávu.

Na trhu je dnes k dostání velké množství designových kávovarů, které můžeš barevně sladit s interiérem kuchyně. Pokud ještě nemáš vymyšlené všechny dárky k Vánocům, kávovarem určitě nikoho neurazíš. Připrav se ale na větší investici. Ceny moderních designových kávovarů se pohybují i kolem dvou až pěti tisíc korun.

Michaela K.

Chtěla by procestovat svět a napsat knihu. Ráda čte francouzské historické romány. Zajímá se o archeologii a starověké kultury. Baví ji módní trendy a kosmetika. Zvláštní slabost má pro nakupování bot, vlastní tolik párů, že už je snad ani nelze spočítat. A v neposlední řadě miluje svoji rodinu, kterou staví především vždy na první místo.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.