Vylepši si pokojíček

Nudí tě už otrhané plakáty hvězd pokrývající 99% plochy stěn tvého pokoje? Připadá ti nábytek nemoderní a barvy příliš nevýrazné? Tak to chce změnu!! A že by sis pokoj nejraději zařídila podle svých představ? Nech jednou rodiče relaxovat a pusť se do vylepšování sama. Platí totiž, že čím větší je tvoje fantazie, tím méně financí budeš potřebovat!


CO VŠECHNO MŮŽEŠ VYLEPŠIT?

STĚNY – Strhej staré plakáty – ty už moc krásy stejně nenadělají. Když už musíš mít svého slavného miláčka neustále na očích, vyber 2-3 nejhezčí a pěkně je naaranžuj. Anebo si pořiď pěkný rámeček a foto svého oblíbence šupni do ní (nedoporučujem, pokud máš kluka:-) Pokud je barva nátěru ok (nejsou po stěnách fleky, zbytky izolepi nebo lepidla z plakátů, místa vyšisovaná od slunce apod.) a jsi s ní naprosto spokojená, nemusíš nic řešit. Jsi-li tvuřivá a odpovídá to tvému vkusu, můžeš si vzít do ruky štěteček a stěny pouze malinko dozdobit zajímavými ornamenty, pruhy, nebo klidně malými kytičkami. Jestli však stěny očividně vyžadují rekonstrukci, přenech práci raději na odborníkovi nebo na tátovi. A rozhodně se neboj pestrých barev – červená, oranžová, pastelově zelená – ty frčí! Měly by však ladit s kobercem nebo podlahou.

NÁBYTEK – Třebaže nábytek v tvé říši pamatuje ještě máminy panenky, nemusíš ho hned měnit za nový. Rozhodně mu pár let ubere svěží nátěr – a opět se neboj ani křiklavých barev. Vše by mělo ladit s kobercem a barvou stěn. Co se týče vitrín a poliček, dbej na to, aby na nich bylo vkusně naaranžováno spíše menší množství předmětů – svíčky, nějaký ten plyšák, knížky, vázička…

Všechno ostatní, co nemusí být zrovna každému na očích, ukryj v šuplíku nebo ve skříňce. A pokud ti chybí potřebné prostory, sežeň si papírové krabice od bot a oblep je různobarevnými papíry. Jsou to bezvadné skrýše na tvé poklady a vypadají skvěle. K rekonstrukci nábytku však můžeš použít i jiné materiály – třeba barevný tyl, kousek látky nebo záclony – s tím jdou vymýšlet také parádní zlepšováky!

VÝZDOBA – Můžeš přemístit své milované předměty jinak, anebo se v obchodě poohlédnou po pár malých věcičkách, kterými si můžeš vylepšit pokoj. Svíčky, barevné hrníčky, vázička – nestojí mnoho, ale vypadají hezky, když je sladíš se stylem pokoje. A pozor! Sebekrásnější výzdoba nemá šanci vyniknout v žádném pokoji, zastiňuje-li ji hromada použitého prádla v jednom rohu a školní potřeby rozházené v druhém rohu!

FLÓRA – Ano, ani kytičky bys neměla opomenout! Bojíš-li se, že by díky tvé “péči” trpěly, pořiď si kaktus nebo něco nenáročného na údržbu.

Jinak ale záleží jen a pouze na tvém vkusu. Dracény a jiné pokojové rostliny s velkými listy pokoji dodají ten správný “šmrnc”, africké fialky a další kvetoucí kytičky působí zase něžně a romanticky – tady ale pozor, trápí-li tě alergie!

SVĚTLO – Kam nechodí slunce, tam chodí lékař! Bacha na to, aby tvůj pokoj nepůsobil spíš jako kobka nebo temné doupě. Vede-li do tvého království pouze malé okýnko, zapomeň na postranní závěsy, ať se ti to líbí jakkoliv. Někdy je problém také s vysokým stromem přímo před oknem, který zabraňuje průchodu veškerých paprsků k domu. Poraď se proto s tátou, jestli by nešly ořezat alespoň některé starší větve. Pokud nejsi upír, rozhodně se sluníčka obávat nemusíš!

ORGANIZACE – Neustále něco hledáš a pořád nemůžeš najít? Stop! Sjednej si pořádek v pokoji jednou pro vždy. Zakaž si házet do šuplíků věci, které už pravděpodobně nikdy neupotřebíš. Je to na nic, jen ti budou zabírat místo! Každý šuplík si urči k některému účelu – do jednoho budeš ukládat školní sešity, do druhého psací potřeby apod. … To samé platí se šatní skříní. Zařízen by měl být také povrch psacího stolu. Máš-li na něm počítač, hromadu sešitů a rozsypanou plechovku s pastelkama, asi těžko nalezneš místo, kde napíšeš domácí úkol.

VYUŽITÍ PROSTORU – Dobře si všimni, jak jsou po pokoji rozestavěné jednotlivé kusy nábytku. Pokud se ti to nepozdává, začni se stěhováním. Základní pravidlo je, aby stůl byl pokud možno blízko okna, aby u něj bylo dostatek světla i přes den. Skříně by zase měly být plně přístupné, neměly by se překrývat. Všechno je ale závislé na prostoru tvého pokoje, někdy je nemožné nábytek přemístit jinak, než byl původně.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

13 Comments
 1. poradili by stem co by se dalo udelat s podlahou?mam v pokojicku lino a to je takovi hnedy,me se to vubec nelibi ale koberec by tam nemoh byt pac je to mali a dost nerovnomerny pokoj

 2. Tohle si může dovolit někdo, kdo má dostatečně velký pokoj a bydlí v něm sám. Ač bych měla pokoj raději malinko designovější a měla tady mnohem méně věcí, nemohu s tím nic dělat – společně s mladší sestrou obývám panelákový krcálek, ve kterém s námi bydlí obsáhlá knihovna
  naše oblečení
  moje i její věci do školy
  spousta mých výtvarných potřeb
  její taneční pootřeby
  skříň se sezonními věcmi
  veliká spousta cédéček
  několik krabic pohledů, dopisů a turistických známek
  mineralogická sbírka
  kytara
  příčná flétna
  spousta zobcových fléten
  veliká spousta not
  stojan na noty
  věž
  hromada jejích plyšáků
  nafukovací balonky napíchané na tyčkách všude po pokoji
  malá botanická zahrádka
  počítač
  žebřiny

  takže chápete, že jsem ráda, že jsem si uhájila mineralogickou a paleontologickou sbírku a květiny oproti sestřiným plyšákům a balonkům, v té knihovně jsou nejen moje i její knížky, ale také slovníky a encyklopedie.

  Ráda bych měla jednoduchý pokoj jen s postelí, stolem a židlí a ohromným množstvím kytek, ale…

 3. chtěla bych paraván a krejčovskou pannu. Jenže to FAKT už není kam…

  a taky bych chtěla část stěn obložit bambusem nebo rákosem, popř. vymalovat stěny nějak výrazně, jenže máme v pokoji stěny obložené nábytkem a hýbat s ním je na dlouhé lokte, takže až bych to chtěla za dva roky přemalovat, musela bych si na to vyhradit přinejmenším celé vánoční prázdniny.

  Ale mohla bych třeba sestřičku vystěhovat na balkon, skříně dát na chodbu, stejně tam nájemníci nechávají lecjaký nepořádek, vyhodit palandu, nechat si jen matraci (věřte nebo ne, vždycky jsem chtěla spát jen na matraci, ale naši mi to nikdy nedovolili, tak jsem si užívala návštěvy, kde jsem se nevešla na žádnou volnou postel. JÁ CHCI FUTON!)

 4. Culko, fakt se mi tvoje komentáře líbí, je vidět, že máš jasnou vizi a reálný pohled a to je to nejdůležitější, někdy si to věchno splníš :-).

 5. @MiSS HaPPy: Pokud máš pokoj jen s malým oknem u stropu, nebo tak něco, určitě se ti může po stěně, nebo nábytku blízko okna pnout aspoň voděnka nebo břečťan, pokud máš pokoj úplně bez okna, věz, že umělé květiny jseu podle mého nedoceněné. Jednak se dají už koupit umělé květiny, které jsou od živých na pohled opravdu k nerozeznání – zvláště ty nekvetoucí. Jsou pravda často docela drahé, na druhou stranu, nemusíš se o ně nijak starat a vydrží ti, dokud tě budou bavit. Pokud máš přesto k umělým květinám averzi, jistě snadno seženeš, nebo sama vyrobíš nějaký zelený dopněk z přírodního materiálu, který ti pokoj rozjasní :o)

 6. No. A co když má někdo zažloutlé, špinavé tapety s medvídky, strhá ty plakáty, po nichž zbydou na místech bez tapety díry na dřívější růžový nátěr a nemůže vymalovat, ani nově tapetovat a nemá peníze na bambusy,rákosy…?

 7. mojeproměna pokojíku mě stála pouhých 48 kč za barevné obaly a krepáky našla jsem po bytě věci s dovolených a vyhodila staré krámy s obalů udělala mini kytky na stěnu a obarvených krabic jsem naskládala staré knihy a sešity… pokojíček je hned veselejší :)

 8. napadlo lesa taj mě vzít si hodně sáčků různobarevných -smotat do kuliček a těsně vedle sebe daš ty sáčky a vytvoříš plastickou stěnu

Leave a Reply

Your email address will not be published.