Vysvědčení!

vysvNo jo, tento týden už dostaneme pololetní vysvědčení! Zase ten rok rychle utekl. A jaké bude to tvoje? Já jsem ráda, že už jsou uzavřené známky (i když třeba nejsou nejlepší) ale aspoň ubude těch mnoha písemek a zkoušení, což bylo nepříjemnou náplní posledních týdnů. Člověk pořádně nic nestíhal a když usiloval o dobré známky, tak většinu odpoledne ležel v knihách.
Ta představa – ležet v knihách – by se mi líbila, kdyby těmi knihami nebyly učebnice. Protože bych měla třeba možnost dočíst tu historickou mega knihu o poslední egyptské královně Kleopatře, mé oblíbenkyni, kterou čtu snad už od letních prázdnin. Hrozné, nejsem schopná to dočíst!
Vzpomínám na nižší ročníky, kdy dětem ten list papíru zdobí jedničky a oni se chlubí rodinným příslušníkům, od kterých dostanou za snahu sladkou odměnu… Ten den býval slavnostní, ani se pořádně neučilo, ale teď, čím vyšší ročník, tak se na to kašle. Učí se jako kdyby nic nebylo.
Tímto článkem bych však chtěla říct těm snaživým, ambiciózním jedincům – nic si ze špatných známek nedělejte. A na výtky rodičů tolik nedejte. Jde o váš život, ne jejich. Vy si ho zařídíte podle sebe. A známky jsou jen kulisy k vědomostem, které se nám do mozečku ukládají. Vezměte si takového geniálního Alberta Einsteina! Jeho známky nepatřily k nejlepším, a čeho ve svém životě dosáhl, a kým se stal pro budoucí generace! A jestli jste v takovém hraničním ročníku, 6. třída ZŠ nebo 1. ročník SŠ, tak podle mě ty známky do června budou lepší. V prvním pololetí si přece teprve zvykáte na více učiva, nové předměty nebo novou školu.
A nakonec pár citátů o vzdělávání na zlepšení nálady a vědomí, že nejde o známky!

Vzdělání je to jediné, co v nás zůstane po tom, co zapomeneme vše, co jsme se naučili ve škole. Albert Einstein

Kdo hodně sní, není zdravější než ten, kdo sní, co potřebuje, a stejně nelze pokládat za vzdělance toho, kdo toho přečetl nejvíc a kdo se nejvíc naučil, ale kdo přečetl a naučil se věci užitečné. Diogénes ze Sinopé

Není důležitá kvantita ale kvalita vědomostí. Je možné mít množství vědomostí, ale neznat to nejdůležitější. Lev Nikolajevič Tolstoj

Ze školy by měl mladý člověk vyjít jako harmonická osobnost, ne jako specialista.
Nejspokojenější jsou právě ti, kterým nebyla násilím vnucena vzdělanost.
Vědět něco nazpaměť neznamená vědět.

Učení v mládí je rytí do kamene, učení ve stáří rytí do písku.

Text: Jolka F.
—–
30.1.2008

10 Comments
  1. No a my navíc k výzu dostaneme PÍSEMNÍ POSUDEK OD UČITELKY božeee to necu číst co tam o mě napíše xD

  2. Já mám to štěstí, že se nemusim skoro vůbec učit. Mám samé jedničky a sem v devítce:) sem zvědavá, jak to bude v prváku :D A ty citátky jsou moc hezký.

  3. anny xD : jj jásne je mi 15 a jinak výzo no katostofa z kažené přírazem =( aspon sem dostala pochvalu třídního učitele a ten posudek byl docela good =)tak ho asi přidák k přihlášce na SŠ =)

  4. same jednicky jo tak to sem na zakladce měla taky teď mám jednu čtýřu šest trojek čtyři dvojky a jednu jedničku :'(

  5. K.a.f.i.n.k.a: Ten posudek, u nás se tomu říká VÝSTUPNÍ HODNOCENÍ, to MUSÍŠ přiložit k přihlášce. Aspoň tak nám to bylo řečeno u nás na škole. Jinak přikládáš i diplomy o účasti na olympiádách, nemusíš vyhrát, stačí účast, za to jsou myslim dva body.
    Jinak já sem dopadla dobře…samý jedničky, ikdyž sem čekla, že mi to zkazí matika, ale nakonec je to OK. U nás doma nadmíru spokojený, od začátku byli radši připravený na horší, než lepší. Takže jsme spokojený všichni a mě nic nebrání se konečně rozhodnout na kterou školu jít, ikdyž v tom mám pořád pořádnej guláš, jelikož ať půjdu kamkoliv, půjdu bez přijímaček.

  6. Já se vždycky na vysvědčení těším až se pochlubím mamce tatkovi a babičce a tak…
    Za odměnu dostávám peníze,čokoládu a knížku.A někdy i rodinný výlet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.