Zašlá sláva cyklistické krasojízdy

Seznam se se sportem, který má u nás dlouholetou tradici a patřil mezi jeden z nejrozšířenější, ačkoli o něm málokdo v dnešní době ví.

krasojizdaKrasojízda se u nás kdysi pyšnila velkou oblibou a rovněž skvělými výsledky jezdců, kteří se jí věnovali, ovšem po pádu železné opony přišly další sporty a lidé zatoužili je vyzkoušet. K úpadku tohoto krásného sportu navíc přispěla i média, která se více soustředí na masové sporty, jako třeba je hokej či fotbal.

Co je to cyklistická krasojízda?

Krasojízda se řadí společně s kolovou pod souhrnné označení sálová cyklistika. Jedná se o indoorový sport, který je spojením jízdy na kole a prováděním akrobatických prvků dle stanovených pravidel. Ke krasojízdě je nutné mít speciálně upravené kolo, které nemá brzdy a je sestaveno na principu tzv. „furtošlapu“. Jezdci mají za úkol odjezdit v daném časovém limitu cviky, které si vybírají z mezinárodních pravidel krasojízdy. Každý cvik je dle náročnosti různě hodnocen, mohou se provádět v jízdě do kruhu, osmy, vpřed či vzad, otáčením na místě tzv. piruety nebo jinak. Krasojízda se jezdí za jednotlivce, dvojice, ale i čtveřice.

Kde se vzala?

Samotná krasojízda se rozvíjela spolu s kolovou na přelomu 19. a 20. století v Americe, odkud se rozšířila do Evropy. Počátky souvisí s vynálezem draisiny. I přesto, že byl stroj původně určen pouze k ježdění, snaha jezdců udržet rovnováhu vedla k pravé krasojízdě. Krasojízda se postupem času prováděla i na velocipedech, ovšem když došlo k vylepšení jízdních kol, začala se jezdit pouze na nich. Za otce krasojízdy je považován Nicolas Kaufmann, původem Švýcar, žijící v Americe. Byl také první, kdo dosáhl titulu mistra světa v tomto sportu. Tento titul získal díky propagaci kola, nikoli v závodě. Pokud někdo chtěl toto ocenění, musel Nicolase vyzvat k závodu. V Evropě se krasojízda nejvíce rozvíjela na začátku 20. století. V dnešní době stojí na špičce především Němci, Rakušané, Švýcaři, ale také Češi.

Krasojízda v českých zemích

Vznik krasojízdy u nás souvisí se vznikem v Americe. Za prvního českého krasojezdce je považován Karel Schulz, který jezdil krasojízdu na nízkém dřevěném kole již v roce 1876, tedy o tři roky dříve, než se k nám vůbec kolo dostalo. Dlouhou dobu u nás byla cyklistická krasojízda brána pouze jako estetická zábava, nikoli jako opravdový sport. Rozvoj a především obliba daly vznik myšlence soutěže v krasojízdě, a tak se v roce 1895 konal první závod. Největší úspěch zaznamenala krasojízda ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Jednalo se také o sport, který patřil mezi oblíbené v éře komunismu. Za svou více než 100letou tradici zaznamenala česká krasojízda mnoho výjimečných talentů, jakými například byli a jsou Jan Krištůfek, Anna Matoušková, Arnošt Pokorný či bratři Pospíšilové.

Klára

Milovnice hororových knih, historie, alternativních stylů a módy, umění a ženskosti.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.