Zimní cesty za sluncem se stávají trendem

I ty možná patříš k těm, kteří dávají přednost cestování k moři v zimních měsících. Důvod je poměrně logický – v létě je přece dost žhavého slunce i u nás. Mnoho lidí tak stále více využívá letní měsíce spíše k cestování po horách a míří spíše do Tater nebo Alp. Lenošení u moře se přesouvá na období listopadu až dubna.

Rozpálený písek na pláži si můžeš užít i v zimě

Představa týdne nebo dvou strávených místo mrazu a sněhu na pláži a u hotelového bazénu pod pergolou ověnčenou pestrými květy je mimořádně lákavá. Kdo někdy zkusil v zimě vyrazit do exotických destinací a postavit se tak neohroženě čelem ke střídání ročních období, většinou nedá na tento způsob dovolené u moře dopustit.

Cestování za sluncem v průběhu zimy se stává fenoménem také v Česku. Jak “chutná” zimní dovolená u moře, lze vyzkoušet i díky mnoha cenově příznivým nabídkám. Cestovní kanceláře připravují atraktivní možnosti za výhodné ceny a nabídka zimních dovolených u moře se stává plnohodnotnou součástí jejich portfolia.

Češi milují Egypt, svět preferuje Kanáry

Nejoblíbenější zimní destinací jsou podle BBC jednoznačně Kanárské ostrovy. Za teplem sem v zimě míří desetitisíce turistů. Podmínky jsou takřka ideální, vždyť průměrná teplota se zde v tomto období pohybuje v rozmezí 22 až 26 °C. Za Kanáry si pozice oblíbenosti drží jih Španělska, Florida, Karibik a kupodivu i jih Francie, což je poněkud zvláštní, protože tady jsou zimní teploty kolem maximálně 12°C a na koupání to tedy v žádném případě není. Dalšími zástupci v top desítce oblíbených zimních destinací jsou Kypr, Baleáry, Indie, Portugalsko a jihovýchodní Asie, zejména pak Malajsie a Thajsko.

Z našeho českého pohledu je obrovským favoritem zimního cestování za sluncem Egypt. Platí to pro pobytové i poznávací zájezdy a lokality jako Hurghada, Sharm El Sheikh, Sahan nebo El Gouna jsou v zimě plné sluncechtivých Čechů. Nejčastěji se do Egypta cestuje až v předjaří, pokud se vypravíš vyloženě v zimě, doporučuje se zamířit na jih (například Marsa Alam je v zimě úžasným místem).

Další zemí, kam se od nás často v zimě vyráží, je Tunis a v poslední době také Spojené arabské emiráty atraktivní díky luxusu a službám na nejvyšší úrovni při zachování přijatelné ceny zájezdu.

Nezapomeň chránit kůži před sluncem

Na co bys měla při zimní dovolené u moře pamatovat, je především pečlivá ochrana před slunečním zářením. V zimě totiž v našich zeměpisných šířkách tolik nepřicházíme do kontaktu se sluncem, a tak naše kůže není v žádném případě připravená na pobyt pod rozpálenými paprsky bez adekvátní ochrany. Více než kdy jindy proto věnuj pozornost výběru vhodných opalovacích prostředků, oči chraň brýlemi a na hlavu patří vhodná pokrývka.

Před lednovým či únorovým odletem se tedy vydej do obchodu na nákup opalovacích prostředků, zkontroluj v jakém stavu jsou po letní sezóně plavky a ze zadních částí skříní vylov letní garderobu. Pamatuj na veliké teplotní rozdíly, a tak měj po ruce připraveno vzdušné a lehké oblečení  bezprostředně po příletu na dovolenou a naopak adekvátně teplý oděv na přílet zpátky domů.

Odlet za sluncem uprostřed zimy se samozřejmě může podepsat na naší výkonnosti a koncentraci po návratu. Někdo přijede osvěžen, plný energie a je k nezastavení, jinému bude chvíli trvat, než se vzpamatuje ze změn biorytmu i teplotních rozdílů. Přesto všechno je zimní dovolená u moře vítanou změnou v zajetých kolejích trávení dovolené. Nečekej na srpen a máš-li možnost, zajeď ponořit tělo do slané vody klidně v únoru nebo březnu.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.