Možná to znáš: jdeš do schodů a zadýcháš se. Jdeš do kopce a zadýcháš se. Co je příčinou? Nedostatečná kondice. Jak si ji vylepšit?
Kondice je tělesný a duševní stav, tvé rozpoložení. Je to zkrátka to, jak se cítíš či necítíš. Pro dobrou kondici je důležitá nějaká sportovní aktivita. Pohyb ignorovat nemůžeš, protože to bys mohla i onemocnět. Tyto nemoci postihují právě hlavně pohybový aparát, bez ohledu na věk či pohlaví. Svůj životní styl si každý sestavujeme sám. Buď můžeš dát přednost pohodlnému, sedavému způsobu života, nebo být trochu tvůrčí. Sportů již existuje tolik, že si každý z nás najde nějaký, který ho bude naplňovat a bavit. Dostatek pohybu a zdravý životní styl má vliv na tvůj fyzický a psychický stav.
Vrcholové výkony nejsou vyžadovány
K udržení kondice nemusíš běhat maraton ani tvrdě posilovat na strojích. Pohybu stačí věnovat alespoň tři hodiny týdně. Stačí chodit pěšky (alespoň hodinu). Chůze je přece základní pohyb. Doplnit ji můžeš během, bruslením, anebo jízdou na rotopedu, v létě na kole. Tvá srdeční frekvence by se měla pohybovat kolem 40-70 %, pokud jí nedosáhneš, nezhubneš, pokud cvičení přeženeš, bude se tvořit kyselina mléčná, která způsobuje bolest a únavu. Sportuj pravidelně, zátěž zvyšuj postupně.
Vhodný na zvýšení fyzické kondice je například badminton. Další je samozřejmě běh, běh na lyžích, bruslení, jízda na kole, sjezdové lyžování, taebo, volejbal a například plavání. Kondičku si ale můžeš zlepšit i starým dobrým švihadlem.
Jednoduše, ale účinně!
Pokud nechceš cvičit v kolektivu, či se ti nechce vyhazovat peníze za cvičení ve fitness centrech, zkus právě švihadlo. Provádíš s ním nejen vytrvalostní trénink, ale zlepšíš si i koordinaci pohybů. Patnáct minut denně stačí k tomu, aby ses dostala zpět do formy. Zpevníš svaly kolem páteře, což vede k lepšímu držení těla, odstraníš pneumatiku kolem břicha, spálíš kalorie.
Badminton zlepšuje fyzickou kondici, je plný výpadů, takže redukuje celulitidu. Občas si proto můžeš s kamarádkou zahrát v tělocvičně, v létě i venku. Levnější badmintonové rakety se pohybují v cenách od 500 korun, košíčky koupíš i za 50 korun/kus.
Zábavný je také běh. Pokud s běháním začínáš, rozhodně se nepřetěžuj. Začni zvolna – první týden kombinuj běh s chůzí. Patnáct minut se svižně procházej, pět minut běhej. Další týden 10 minut choď a 10 běhej. A tak pokračuj dál a dál, až budeš jen běhat.
Brusle jsou lepší než běh. Zabrat dá hlavně stehenním a hýžďovým svalům, pozadu nezůstanou ani záda a břicho. Nezatěžuješ ani páteř a klouby. Pořiď si ale chrániče, protože pád na bruslích dokáže způsobit nemalé potíže.
Nepodceňuj ani koloběžku. Stala se obrovským fenoménem hlavně v západních zemích, nepatří pouze dětem. Jízda na „kolobce“ tvaruje zadek, stehna a břicho. Šetříš si klouby i páteř, ba dokonce se můžeš bolesti zad zbavit. Jízdou neustále pracuje zadek, stehna – při ujetí jednoho kilometru uděláš na koloběžce 200 dřepů – není lepší způsob, jak si vyrýsovat nohy.
Tae Bo kombinuje taekwondo a box. Jde v podstatě o bojové umění v rychlém tempu. Zpevníš svaly celého těla, zbavíš se stresu a zvýšíš si fyzickou kondici. Podpoříš kardiovaskulární systém, posílíš svaly trupu, břicho a záda.
Každý pohyb je zkrátka dobrý. Půlhodina denně ti nejen vytvaruje křivky, zlepší fyzickou kondici, ale budeš se hlavně cítit lépe. Každý začátek je těžký. Ale je to nejdůležitější součást práce. Od cvičení neočekávej hned ze začátku zázraky. Motivuj se drobnými cíli a nepřestávej. Uvidíš, že do měsíce se tvá fyzička zlepší, musíš jen vytrvat. Dopřej si dostatek spánku a zvol vhodný jídelníček a hodně pij. I tohle má vliv na tvou kondici.