Aloe, zázračná rostlinka

aloe_minAloe vera v současnosti můžeme najít v kosmetice, potravinových doplňcích nebo v léčivech. Až z toho člověku připadá, že co nemá z této rostlinky alespoň výtažek, není in. Ale kolik lidí opravdu ví, o co vlastně jde? A jak poznáme kvalitu a správný podíl té správného aloe? Rozhodla jsem se poodhalit roušku tajemství nad tímto malým zázrakem.

Přestože se některé firmy tváří, že jde o převratnou novinku, faktem zůstává, že aloe je známá již více než 5000 let. Již gyptské královny Kleopatra a Nefertiti věřily v její blahodárné účinky na krásu, zdraví a dlouhý život. Zmínky o aloe můžeme objevit i ve svitcích ze starověké Číny, Indie nebo Arábie. Dokonce Kryštof Kolumbus se sebou bral tuto rostlinu na každou svou výpravu, protože pro něj byla „lékařem v květináči.“ Nejde tedy o žádný novodobý zázrak, ale o tisíciletími prověřenou tradici.

V dnešní době je známo přes tři sta různých druhů aloe a jen některé z nich jsou opravdu léčivé a zdraví prospěšné. Královnou mezi těmito sukulenty je především Aloe Vera Barbadensis Miller, jejíž gel obsahuje okolo dvě stě cenných biologických látek, z nichž ani jedna nemá nežádoucí vedlejší účinky.aloe

Na co je aloe dobrá?

Napsat prostě “na všechno” by bylo možná příliš jednoduché, ale téměř pravdivé. V současnosti se vědci na celém světě snaží odhalit všechny možné pozitivní účinkypro naše tělo. Obecně se dají shrnout do “4Z”:
– Zbavení se kyselin
– Zbavení se odpadních látek
– Zbavení se tuků
– Zbavení se jedů

Aloe dokáže pročistit organismus toho, hojit rány, popáleniny, uleví od úpalu, zmírní akné nebo dá dopořádku metabolismus. Jedním z nejdůležitějších schopností je posilování imunitního systému, čímž umožní tělu bojovat s každodenním stresem a všudepřítomnými infekcemi. Aloe gely jsou navíc velice vhodné pro jedince, kteří trpí cévními problémy, protože nejen, že tento zázrak obnovuje jejich zdravou průchodnost, on dokonce napomáhá regeneraci tkáně a buněk, a tím zabezpečuje správné odplavování jedů a kyselin z těla.

O všech pozitivech aloe jsem se už dávno přesvědčila sama. Já si každé ráno naliju malého “panáka” gelu z aloe. Ano, tohle je jediný „panák,“ který si můžu dát po ránu s naprostým klidem! Aloe používám také na popáleniny, otoky nebo pohmožděniny. Nejen, že mi velice příjemně voní, ale ihned zklidňuje a ulevuje.

lr_saloeKde sehnat aloe?
V obchodech se zdravou výživou, v lékárnách, na internetu či u poradců na výživu se můžeš setkat se spoustu různých výrobců aloe. Při nákupu těchto produktů však dbej pedevším na tyto kritéria:
1) Produkty by neměly být vyrobené z koncentrátů. Nejkvalitnější jsou vitální nápoje z tepelně neupraveného, čerstvého gelu. Informace o tom by měla být uvedena na obalu výrobku, případně se zeptej obsluhujícího personálu. Koncentráty nebo tepelně upravované gely totiž ztrácí na kvalitě i čistotě, a tím z nich vyprchávají cenné látky, kvůli kterým si aloe kupuješ.
2) Štáva by měla být získána pouze z čistého vnitřního gelu, rozhodně ne z celých listů. Ty totiž obsahují aloin, tedy látku, jež se používá  jako stimulující projímadlo.
3) Měla by sis vybírat také pouze takové výrobky, které obdržely certifikáty kvality a je u nich možné přesně zjistit původ (např. IASC, americká společnost kontrolující kvalitu bio podmínek, nebo německá pečeť kvality Fresenius).

Aloe rozhodně není jen tak nějaká módní záležitost, nýbrž léty prověřený lék na nejrůznější choroby. V dalším pokračování se budu zabývat vnějším užíváním Aloe.

Text: Kača M.
Zdroj: aloe-vera.aspone.cz/

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.