Sníh roztál, vítr zimu odvál do dalekých lovišť. Stromy se začaly zelenat, květiny dodávají svojí vůní na optimistické náladě. Stezky, polní cestičky, silnice i stadiony se začínají plnit prvními nadšenými běžci.
V poslední době se na pravidelné běhání dává čím dál více žen, které se tak chtějí odreagovat od tvrdé reality a „nadopovat“ pozitivní energií. Vyzkoušet to můžeš i ty. Stačí se domluvit s kamarádkou nebo klidně vyběhni ven sama.
Rekreační běžkyně či závodnice?
Mnohé dívky a ženy běhají především proto, aby zhubly či si udržely svoji postavu. Najdeme ovšem i výjimky, pro které se běh stal neodmyslitelnou součástí života a bez přísunu endorfinů si jej už nedovedou představit. Nejen že budeš vypadat dobře. Pravidelným běháním sama pro sebe uděláš víc, než že si zpevníš postavu, zocelíš tak hlavně své zdraví.
Některým běžkyním dokonce nestačí vyběhnout jen dvakrát nebo třikrát za týden. Trénují klidně pětkrát týdně i častěji. Tvrdě na sobě dřou, aby pak své výkony porovnaly s ostatními na závodech. Přiznám se, že k této skupině patřím i já. Letos jsem si hrdě odběhla svůj první půlmaratón v Pardubicích. Byl to nezapomenutelný a nepopsatelný zážitek. Běhu se zúčastnilo přes tisíc běžců z osmnácti zemí a setkala jsem se tam i s Danou Zátopkovou, což pro mě byla neskutečná čest.
Jogging versus běh
Jaká technika je pro tebe ta pravá? Budeš raději „vyklusávat“ v mírném tempu, nebo máš chuť na rychlejší běh? Při joggingu nemusíš tolik zvedat kolena jako při klasickém běhu. Pokud provozuješ jogging, můžeš si s sebou vzít i kamarádku, se kterou si budeš moct cestou povídat. Běžkyně, které na sobě chtějí zapracovat, běhají rychlejším tempem nejméně čtyřikrát týdně i více a naběhají podstatně více kilometrů. Nezapomeň, že běháním formuješ i zadeček (pokud se chceš zaměřit vyloženě na tuto činnost, máme pro tebe cviky na zadek).
Na co si dát pozor
Běžcům hrozí vysoké riziko srdečních záchvatů. Ale nechci zde nikoho zbytečně strašit, takové nebezpečí hrozí spíše vrcholovým sportovcům nebo lidem se zdravotními problémy. Pokud se ti při běhu bude špatně dýchat nebo tě začne píchat v boku, raději zvolni tempo nebo úplně zastav. Pořádně zhluboka dýchej, to je základ.
Pár důležitých tipů a rad
Běžecká obuv
Snad nejpodstatnější je dobře zvolená obuv. Nemusíš mít běžecké boty za pět tisíc, ale pokud běháváš pravidelně, měla by sis pořídit takové, které ti budou sedět a nezničí ti nohy. Ve většině obchodů by ti prodejci měli umět odborně poradit.
Termoprádlo
Když už byla řeč o obuvi, musím se zmínit i o termoprádle, které umí bezvadně pohlcovat pot a dobré je i do zimy pro udržení tepla. Investice do tohoto speciálního běžeckého oblečení se vyplatí.
Před vyběhnutím
Než vyběhneš, měla by ses rozcvičit a rozhýbat. To je důležité před jakýmkoliv sportem, u běhu obzvlášť. Pořádně si protáhni zejména nohy, ale nejen je. Nejméně hodinu bys před sportem neměla nic jíst. Pokud běžíš delší trasu, pití si se sebou určitě vezmi.
V cíli
Na konci tréninku doplň spotřebované bílkoviny i sacharidy. V jídelníčku je důležitá zelenina, ovoce a nezanedbávej ani pitný režim. Bílkoviny najdeš v mléčných výrobcích, ve vejcích (vzpomeň si na Rockyho), rybách, luštěninách i v kuřecím mase. Na sacharidy je bohaté například ovoce, zelenina, celozrnný chléb, rýže a další. Tyto potraviny by měly převažovat.
Co říci na závěr? Slova někdy nestačí, hlavní jsou činy. Nazuj běžecké boty a vyběhni si pro dávku správné energie!
Pěkný článek, s kamaradkou sme byli běhat nedávno, tak brzy snad vyrazíme znova=)
Já běhávám každý den se psem asi dvě hodiny je to taková moje úchylka přes zimu sem to docela zanedbávala, ale ted…
Dřív jsem si občas šla zaběhat, teď jsem teda pěkně zlenivěla, budu se k tomu muset dokopat :)
Asi spíš radím začátečníkům i pokročilým pročíst si stránky behej.com, informace jsou tam podrobněji a srozumitelnou formou, určitě tam najdete něco nového :)
Běhám 4x nebo 3x týdně, víckrát bohužel nemám čas, ale snažím se i tak nabírat si delší trasy, postupem času.
Jinak není pravda, že při píchání v boku byste měly hned zastavit nebo zpomalit – stačí se zaměřit na správné dýchání a udržet tempo, pakliže jste na ně zvyklé. Pokud hned ze začátku vyběhnete jako šipky, pak se nedivte že vás píchá v boku. Ale nejlepší je se přemoct a doběhnout trasu, tělo si na to pak samo zvykne a po nějaké době prakticky tento problém vymizí :)