Břišní tanec: buď pružná jako kočka

Když si dáš do souvislosti tanec a Střední východ, vybavíš si zřejmě jediné: ženy a dívky s drahokamy na břiše a zahalené závojem, jež se pohybují v rytmu arabské hudby. Vyzkoušej se Slečnou základní pohyby a třeba se tohoto tance už nebudeš chtít vzdát.

Rozvlň boky v orientálních rytmech

Pro břišní tanec je důležitá ohebnost a pružnost. Mnoho lidí má v dnešní době problémy se ztuhlými svaly i klouby a trpí  bolestí zad, což je do jisté míry způsobeno nedostatkem pohybu. A právě díky břišnímu tanci, pro který je typický krouživý pohyb pánví, se ti ztuhlé partie postupně uvolní, protáhneš se a budeš pěkně pružná jako kočka. Pusť si orientální hudbu, a aby ses cítila jako opravdová břišní tanečnice, patřičně se na to i obleč. Minimálně šátek je základ.

Jak se naučit základní prvky?

Pokud se ti nechtějí hned utrácet peníze za kurzy břišních tanců, nezoufej. Buďto si můžeš půjčit ve videopůjčovně či od kamarádky videokazetu nebo DVD s insrukcemi, anebo si přečti alespoň následující rady a zakruž si boky klidně sama doma před zrcadlem. Na příští party budeš za hvězdu!

Tip: Veškeré “kroky” zkoušej samostatně, několikrát je zopakuj. Potom všechny pohyby pospojuj do jednoho půvabného tance a pořádně si to užij.

Prohýbej se základními prvky

Zhoupnutí pánve

Stojíš s nohama mírně od sebe, máš narovnaná záda a mírně pokrčíš kolena. Paže směřují podle těla lehce pokrčené v loktech s dlaněmi dopředu. Nyní prohni záda a nakloň pánev dopředu. Stáhni hýžďové svaly a vyrovnej bederní páteř plynulým pohybem pánve vpřed.

Zhoupnutí kyčlů

Kyčle zhoupneš, když se postavíš s nohama mírně od sebe a jednoduše se budeš přehoupávat ze strany na stranu. Dej si pozor, aby ses nevychýlila dopředu ani dozadu. Při tomto pohupování nechej ramena v klidovém stadiu a nehýbej s nimi.

Kroužení pánví

Jakmile spojíš dva předchozí cviky, čili prohneš záda, vysuneš pravý kyčel do strany, narovnáš bederní páteř a vysuneš levý kyčel do strany, dostaneš se do pozice krouživého pohybu. Tyto krouživé pohyby střídej od nejmenšího po velké, až největší. Opět nehýbej  rameny.

Zhoupnutí v chůzi

Vyrovnej páteř prudkým pohybem pánve vpřed, učiň malý krok pravou nohou, nakloň opět pánev, pak se prudce vrať a pohyb zopakuj. Při dalším, tentokrát druhém, pohybu, udělej malý krůček zase levou nohou. Poté následuje zase pohyb pánví a pomalu postupuj dopředu.

Kroužení v chůzi

Kroužení v chůzi je poměrně jednoduché, stačí zhoupnout kyčel doprava a udělat malý krůček pravou nohou. Dokonči kruh. Při zhoupnutí kyčle doleva, udělej malý krůček levou nohou. Nezapomínej, že mezi jednotlivými kroky je vždy jeden a půl kruhu.

Osmička

Osmičky docílíš tak, že změníš krouživý pohyb na pohyb ve tvaru osmičky: doprava, dopředu, doleva, dozadu, doleva, dopředu, doprava. Možná budeš zpočátku malinko zmatená, ale opakováním a pílí ji zvládneš za nějaký čas hravě.

Vlnění břicha

Jak na to? Vtáhni břicho, vytáhni hrudník vzhůru a lehce ohni záda. Potom vystrčíš břicho vpřed, a znovu vtáhneš. Správného vlnění dosáhneš, když budeš obě polohy střídat.

Shimmy

Upažíš do výše ramen a pohybuješ rameny dozadu a dopředu, abys rozhoupala prsa.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

2 Comments
  1. Orientálnímu/ břišnímu tanci se věnuji už několik let a musím potvrdit, že jeho účinky pro tělo jsou opravdu blahodárné. Po celodením sezení ve škole se díky němu úžasně rozhýbu.
    Co se týče popisu “prvků” který je v tomto článku…rozhodně NEDOPORUČUJU snažit se učit prvky sama jen tak. Je důležité, aby vás někdo upozorňoval na případné chyby, které děláte (a že jich z počátku budete dělat spoustu). Špatným držením těla si totiž můžete naopa ublížit!

  2. Souhlasím s Morgiss. Taky dělám břišní několik let a nemyslím si, že tohle jsou zrovna prvky pro začátečníky a rozhodně bych je nedělala sama. Já tedy osobně mám většinou problém s pochopením nějakého tanečního prvku takhle popsaného, ale i když si budete jisté, jak to dělat, raději se s někým poraďte =)

Leave a Reply

Your email address will not be published.