Buď krásná jako císařovna Sisi

Císařovna Sisi, vlastním jménem Alžběta, žila před více než sto lety. Její život nebyl zrovna nejšťastnější. V šestnácti letech si vzala za muže císaře Františka Josefa a tím se naplno rozjel kolotoč dvorských plesů, ceremoniálů a přísné vídeňské etikety.

sisi2Aby částečně utekla z tohoto svazujícího života, upnula se ke své kráse, cvičení, přírodě, cestování a koním. Velmi se obávala stárnutí, a proto každý den podstupovala drastické i méně drastické kúry pro jemnou pleť, hebké vlasy a štíhlou postavu. Celý život si díky své pevné vůli a dřině udržela váhu pod padesát kilogramů při výšce sto sedmdesát dva centimetrů. V pase měla pouze padesát centimetrů.

I když dneska už máš úplně jiné možnosti, nech se inspirovat některými nedrastickými přírodními recepty, které Sisi s oblibou používala.

Vlasová voda pro lesklé vlasy

Po dobu patnácti minut vař dvě stě padesát gramů sušených šalvějových lístků. Po vychladnutí je nalij do tmavé nádoby a nech dva dny louhovat. Po této době vodu sceď a smíchej se čtvrt litrem rumu. Po umytí toto tinkturou rovnoměrně polévej vlasy.

Růžová pleťová voda

Sto gramů čerstvých růžových lístků přelij čtvrt litrem destilované vody. Zakryj a nech odstát na teplém místě alespoň tři dny. Poté prolij filtrem a růžové lístky dobře vymačkej. Nálevem naplň flakon a uchovávej v chladu.

Pleťové mléko

V teplé vodní lázni smíchej pět gramů želatiny, sto osmdesát gramů glycerinu, šedesát mililitrů destilované vody a několik kapek růžového oleje. Po promíchání nech vychladnout. Sisi toto pleťové mléko používala pro čištění pleti na obličeji a v dekoltu.

Jahodová maska

Další velmi oblíbená maska. Ihned jak začaly růst jahody, mazala jimi Sisi svůj obličej i krk. Ty je můžeš smíchat ještě se dvěma čajovými lžičkami tvarohu a jednou čajovou lžičkou medu.

Bylinková lázeň

Deset gramů lipového květu, heřmánku, máty peprné, rozmarýnu, fenyklu, lučních květů, levandule a šalvěje zalij horkou vodou a nech hodinu odstát. Potom tekutinu přeceď a nalij do koupelové vody.

Pokud tě zajímá i osobní život této svobodomyslné císařovny, přečti si:
Tajemství císařovniny krásy, Jutta Wellmannová
Naše milá Sisi, Gabriele Praschl – Bichlerová

Nebo si udělej výlet do Vídně, a navštiv Hofburg, kde je obsáhlé Sisi muzeum. Uvidíš tam například pokoj císařovny s jejím cvičebním náčiním. Honosné šaty včetně svatebních a osobní věci, které se dochovaly.

Pro více informací o muzeu koukni na: www.wien.info/cs/sightseeing/sights/imperial/sisi-museum

4 Comments
  1. četla jsem o ní hodně článků a asik bych jí psolala k psychiatrovi. prý nikdy neseděla, pila šťávu ze syrového masa apod … hubená sice byla ale nebyla šťastná

  2. Sissi byla především nevyzrálým a nevzdělaným (odpusťte mi to slovo, vy co jí třebas obdivujete!!!) frackem. Ano, nikdy nebyla vychovávána k tomu stát se císařovnou, ovšem postrádala jakýkoliv náznak iniciativy a inteligence v důležitých věcech: podpora manžela, výchova dětí, vladařské povinnosti… Byla velice krásná, ale také náladová a nesnášenlivá. Není divu, že se její milovaný syn Rudolf nakonec zastřelil. Toto ani svůj tragický skon si i tak nezasloužila… :-( Je vlastně pomyslnou ,,zakladatelkou” bulimie a anorexie. Měla to v životě těžké, ale vyrovnaný člověk by se s tím nějak popasoval. Navíc byla neustále v kontaktu s matkou, lid ji měl rád a císař František Josef ji nadevše miloval – ona ale viděla jen sebe. Nešťastná o žena…
    P.S. Omlouvám se za citový výlev – nešlo odolat. Jinak zajímavý článek – nikde jsem o jejích metodách pro krásu souhrnně nečetla. Děkuji! :-)

  3. Jahodová maska a koupel nezní špatně, možná někdy vyzkouším :-) A protože jsem se teď rozhodla hodně číst, ty dvě knihy se pokusím nejspíš někde sehnat.

  4. Sisi bola veľmi významná žena!Nezaslúžila si život aký mala.O deti sa starala(napr.Mária Valéria).Veľmi rada cestovala.Manžel ju miloval(no aj tak mal milenku).Zomrela len kvôli tomu že jeden človek(anarchista) chcel byť slávny a tým si neuvedomil že zmárnil jeden veľmi zaujímavý a významný ľudský život.Sisi nebola anorektička ani bulimička,čo mala asi tak robiť keď ju psychicky utláčala jej svorka?!Nepustila ju k deťom, a keď bola tehotná musela sa “producírovať” v záhrade aby sa na ňu mohli dívať okoloidúci(ako na nejaké zviera) ako jej rastie brucho,ako niekedy zle vyzerá počas tehotenstva,…Manžel odchádzal do kancelárie ráno a vracal sa večer medzitým ju špehovali dvorné dámy jej svokry a všetko žalovali.Nemohla mať počas tehotenstva ani zvieratká v komnatách lebo jej svokra povedala že by sa mohlo dieťa podobať na dané zviera s ktorých trávi čas.A tak Sisi bola celý čas sama.Áno málo jedla ale to len na protest ako by mohla vrátiť aspoň 1% z toho zlého čo jej spravila svokra.Aspoň v čomsi musela byť pre manžela lepšia,no on mal zaviazané oči a nepovedal matke aby Sisi nechala tak a stále ju nebuzerovala za nejaký malilinkú chybičku.Nezabudnite že to ona pomohla Maďarom.A mnoho iných vecí,len si o Sisi prečítajte.Jednoducho bola to veľmi inteligentná a múdra žena,a tí čo si myslia že by patrila na nejaké ličenie…tam by patrili oni alebo sú málo informovaný nej…Prajem pekný deň.PS:Sisi bola ešte raz úžasná žena…

Leave a Reply

Your email address will not be published.