Buď v létě (hyper)aktivní!

sportKaždá z nás se chce líbit a vypadat co nejlépe. Ne vždy se však daří udržet  štíhlou linii a odolat čokoládě či dobrému hamburgeru s hranolky. Navíc léto už začalo a ty se možná stydíš ukázat se na veřejném koupališti v těch titěrných plavkách, které tě kamarádka nakonec donutila koupit…

Proto zahoď všechny dietní kalendáře a postav se vpřed přebytečným kilům. Nemusíš jen shazovat, takový prožitek ze sportu učiní zázraky a ty se budeš cítit nejen příjemně unavená, ale také lépe naladěná, protože sportem uvolňuješ tzv. endorfiny, které nosí dobrou náladu.

JÍZDA NA KOLE

Jízda na kole nepřetěžuje klouby a už po 20 minutách jízdy se začínají spalovat tuky. Po takové hodince šlapání spálíš až 680 kcal. Posílíš si hlavně spodní část těla (zadek a nohy). Pokud se obáváš úrazu nebo nemáš tolik volného času na projížďky, je možné zakoupit si rotoped nebo se vydávat do posilovny na lekce spinningu.
Přestože nejsi žádný fanoušek cyklistiky a stačí ti hodinka volné jízdy, budeš potřebovat bezpečné kolo, které ti bude vyhovovat ze všech stránek. Pokud ses však rozhodla, že kolu obětuješ většinu svého volného času, popřemýšlej jak a kde budeš kolo používat a k čemu ti poslouží.
Kola dělíme na HORSKÁ, která jsou určena především do terénu (kopce, hory apod.), KROSOVÁ, jak do terénu, tak na jízdu po silnicích a cestách. Tento typ je velice známý a je nejvíce využíván. Dále jsou to TREKKINGOVÁ na silnice a zpevněné cesty a v poslední řadě BMX a FREESTYLE kola pro volnou jízdu v uzavřených prostorách.
K takové jízdě na kole je hodně důležitý výběr OBLEČENÍ. Nejlepší je zvolit si, co nejpohodlnější oblečení, ve kterém se budeš cítit příjemně. Nejčastější je tepláková souprava a tenisky. Pro cyklisty na vzdálené tratě už je to speciální cyklo oblečení složené ze savého dresu a kalhot.akce
Velmi důležitá je i přilba, která je pro jízdu na kole nezbytná. Vyber si tu, která ti bude nejlépe sedět.

PLAVÁNÍ

Plavání je sport pro každého. Nejen, že spálíš až 480 kalorií za hodinu, ale příznivě posilíš srdeční činnost a zapojíš všechny tvé svaly- paže, záda, hrudník i nohy. Nejvíce kalorií spálíš kraulem. Pokud tě nebaví chodit nuceně plavat do krytých bazénů, zajdi si s přáteli na koupaliště a blbni ve vodě o stošest, zlepšíš si tak tvoji náladu a tuky tě nebudou mít rády.
POZOR: Předtím než skočíš do vody v parném dnu, namaž se pořádně opalovacím krémem a moc to na sluníčku nepřeháněj. Můžeš se ošklivě spálit a v nejhorším chytit úpal.

IN-LINE BRUSLE

In-line brusle zná určitě každý. Potřebuješ k tomu však výbavu, která zrovna nepatří mezi nejlevnější. Nejdůležitější jsou kvalitní brusle, které ti perfektně budou držet na noze. Nesmí tlačit a ani se v nich noha nesmí klimbat. Pro začátečníky jsou důležité chrániče kolenou, dlaní i loktů. Najdi si volné prostranství, kde nejezdí auta a tam, kde nebudeš jízdou ohrožovat ostatní. Jízdu na in-linech zvládnou všichni bez rozdílu věkové kategorie. A spálíš až 400 kalorií za hodinu. Tak opraš staré brusle a vzhůru dotoho!

BĚH

Běh je nejideálnější sport pro hubnutí. K běhu potřebuješ jen hezkou trasu, pohodlné oblečení a dobré boty. Pokud s během začínáš, dávej si ze začátku kratší trasy a postupně je prodlužuj.
Dodržuj pitný režim a nepodceňuj ho, mohlo by dojít k přehřátí organismu. Při běhu spálíš až 720 kalorií za hodinu. Závisí to samozřejmě na rychlosti běhu.

CHŮZE

K chůzi nemusíš mít žádné speciální vybavení a postačí ti jakýkoliv kousek oblečení ze skříně. Pokud se však chceš vydat na delší procházku, rozhodně bych nedoporučovala střevíce na jehlovém podpatku a boty, které máš nově zakoupeny. Nechceš se snad s pláčem vrátit domů a vytahovat metry náplastí. Nebo snad ano? Snaž se při chůzi nehrbit a choď naopak vzpřímeně. Nejlépe se chodí ve skupince, avšak i taková samotářská procházka ti pročistí hlavu a pomůže ti ujasnit si věci, které bys za pochodu s ostatními nevyřešila.
Při chůzi můžeš spálit až 400 kalorií za hodinu bez těžkého zatěžování kloubů.

Připravila: Míša F. 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

9 Comments
  1. K těm in-line bruslím, jízdu na nich nezvládnou všichni, já na nich stála 2x a byla to hrůza, nešlo mi ani se postavit. Už na ně víckrát nevlezu. Ale jinak skvělý rady. Díky

  2. Aničko, tak to jsme na tiom úplně stejně. Jednou jsem spadla před bandou desetiletých chlapečků, kteří se mi do očí vysmáli, a od té doby mám brusle zaparkované v garáži :-D

  3. Alee určitě to zvládne každý :) Akorát to chce pevnou vůli. Je jasné, že nebudete hned profesionální
    in-line bruslaři :-D

  4. Míša F. : Taky si myslím. Brusle jsem dostala asi před rokem za vysvědčení a když jsem poprvé vyjela na asvalt za barákem, byla jsem ráda, že jsem se doploužila po 20 minutách domů. Moje pády naneštěstí viděli někteří luci, kteří tudy projížděli a šíleně se smáli…
    Zapřísáhla jsem se, že na in-liny už nikdy nevlezu.. Před nějakou dobou mě ale kámoška vytáhla a od té doby mi to relativně jde… ale na nějakou soutěž se s mým uměním opravdu nechystám. Musí se jenom chtít…

Leave a Reply

Your email address will not be published.