Cestujeme s kontaktními čočkami

Jsou kontaktní čočky tvé druhé oči, bez kterých nedokážeš fungovat? Při cestování je nutné myslet nejen na jejich údržbu, ale také na spoustu neočekávaných komplikací, které můžou nastat snáze, než si myslíš.

Už spousta krásných výletů skončila katastrofou jen kvůli rozbitým brýlím nebo ztraceným kontaktním čočkám. Slečna po tebe má několik rad, na co myslet ještě před odjezdem, aby sis dovolenou užila v pohodě a se vším všudy i s kontaktními čočkami, které jsou velkou starostí navíc.

kontaktní čočky

Čočky, nebo brýle? Raději obojí

Přestože jsi zvyklá nosit kontaktní čočky po celý den a rezervní brýle máš schované kdesi hluboko v šuplíku, nezapomeň si je na dovolenou přibalit. Nikdy nevíš, co se může přihodit. Třeba se ti do oka dostane infekce z vody nebo tě překvapí alergické problémy, kvůli kterým si čočky nebudeš moci nasadit.
Pokud tě čeká dlouhá cesta, ať už po silnicích, nebo vzduchem, vždy je lepší čočky alespoň na cestování vyměnit za brýle. Bez starostí si tak můžeš zdřímnout.

Cestuješ letadlem?

V letadle musíš navíc odolávat změně tlaku. Oči kvůli tomu můžou být sušší než obvykle a čočky tě můžou nepříjemně řezat. V případě, že se i tak rozhodneš pro čočky, pořiď si speciální oční kapky s lubrikačním efektem, které očím dodají potřebnou vláhu.

Věděla jsi, že…? Do letadla si se sebou v příručním zavazadle obvykle nesmíš vzít žádné tekutiny (nápoje, šampon, parfém, ani nic podobného). Pokud si se sebou na palubu vezmeš naplněné pouzdro nebo lahvičku roztoku, může se stát, že o ně při letištní kontrole přijdeš. Informuj se proto předem u letecké společnosti zda a jaký maximální objem kapalin se v příručním zavazadle toleruje a vezmi si se sebou pouze to nejmenší možné balení roztoku. Pro jistotu si však další lahvičku a pouzdro přibal i do kufru, který odešleš zavazadlovou přepravou.

Nepodceňuj péči

Používáš-li vícedenní čočky, nezapomeň si přibalit minimálně jeden pár navíc pro případ, že bys čočky ztratila nebo by se ti jakkoli poškodily. Pro jistotu si se sebou vezmi také malý lísteček s informacemi o svých čočkách, kdyby sis je potřebovala koupit v zahraničí. A určitě se při letních radovánkách nevykašli na správnou péči o ně. Pravidla pro čištění a manipulaci s čočkami si můžeš zopáknout v instruktážním videu.

Jednodenní čočky – o starost méně

Jednodenní čočky sice vyjdou dráž než měsíční nebo čtrnáctidenní (za balení s 30 páry zaplatíš kolem 600 korun), ale nemusíš se o ně starat. Každé ráno si rozbalíš čerstvý pár a večer čočky jednoduše vyhodíš, aniž by ses musela starat o jejich čištění, tahala se sebou roztok a pouzdro. To jistě oceníš, ať už vyrážíš k moři nebo na tábor. Z vody při koupání se ti navíc na čočkách můžou usadit bakterie z vody. Pokud každý den čočky vyměníš za nové, nehrozí ti takové riziko infekce.

Tip Slečny: Chceš být na dovolené každý den jiná? Vyzkoušej barevné kontaktní čočky. Například značka FreshLook je nabízí také v jednodenní variantě (1-Day). Deset párů koupíš za 400 až 500 korun.

První pomoc pro podrážděné oči

Pokud tě oči začnou z ničeho nic svědit, pálit, zčervenají nebo ti začnou otékat, čočky si okamžitě sundej a nové (vždy čerstvé, nikdy ne ty samé, které jsi měla v době podráždění očí) si nasaď, až když se oči zklidní, což může trvat i několik dní. Pro jistotu si na dovolenou jako první pomoc přibal také kapky, které s podrážděním zatočí, a pokud je aplikuješ zavčas, poradí si také se začínajícím zánětem. V případě, že nepohodlí očí nevymizí po třech až čtyřech dnech pravidelného vykapávání, vyhledej lékařskou pomoc.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.