Jak už jsme slíbily, pokračujeme dalším soutěžním článkem s firmou Saloos, tentokrát o aromaterapii. Na první pohled se jedná o dívčí a ženský způsob relaxace, ale z vlastní zkušenosti vím, že i když se Tvůj miláček bude nad voňavými svíčkami, aromalampičkou nebo třeba aromatickou masáží ofrňovat, po pár dnech Tě začne nenápadně postrkovat, abys svíčku už už zapálila nebo mu prozradila, kde máš schovaný ten super olej.
Aromaterapie v kostce
Už z názvu vylývá, že se jedná o proceduru zabývající se vůněmi. Řeč je přímo o relaxační terapii, která působí především na lidský čich (proto také aroma) a přispívá nejen k relaxaci organismu, ale má příznivý vliv také při léčbě mnohých psychických či fyzických potíží. A jako správná slečna určitě víš sama, že právě vůně je velmi důležitým faktorem také při výběru kosmetiky, parfému nebo třeba obyčejné aviváže. Vůně totiž umí ovlivnit naši náladu, dokáže nás uvolnit a hlavně – může vyjadřovat i naši osobnost.
V brožuře firmy Saloos by ses mohla také dočíst, že vůně jsou mozkem přijímány a vyhodnocovány nejrychleji, protože čichové nervy jsou přímo spojené s částí mozku, která je důležitá pro spouštění emocionálních reakcí. Navíc se při takovém čichovém vjemu vyvoří jakýsi “otisk vůně”, který se uloží do naší paměti daleko rychleji a pevněji než mnoho dalších informací (ano, proto ti ta biologie do hlavy neleze, ale krásně mužný parfém Tvého přítele se ti vybaví ihned :-)).
V aromaterapii je důležité řídit se především vlastním čichem a vkusem. Třebaže se někde dočteš, že například vavřín harmonizuje psychiku, tato rostlinka na Tebe nebude mít nikdy ten správný efekt, pokud Tvému nosíku zrovna nesedne do noty. Vybírej si proto takové vůně, které Ti vyhovují, a nenech se přesvědčit svým okolím.
Esenciální oleje – vonné silice
Aromaterapie je dokonce součástí alternativní medicíny. Nepoužívají se při ní žádné chemikálie z laboratoří, ale čisté, stoprocentně přírodní esenciální oleje lisované, destilované nebo extrahované z květů, plodů, listů, kůry nebo kořenů rostlin. Zajímavé je, že na pár kapek kvalitního esenciálního oleje se většinou spotřebuje až několik kilogramů suroviny – tak si představ, například kolik růží musí být sesbíráno na jednu malou lahvičku vonné silice (to je jen jiný název pro esenciální olej).
Protože oleje mají v aromaterapii nějak působit a pomáhat – v podstatě hluboce a komplexně – je třeba dbát na jejich kvalitu. Není proto vhodné kupovat až podezřele levné oleje za pár korun na tržnicích, které nejsou přírdní, nýbrž obvykle vyráběné uměle. A z takové terapie Tě spíš rozbolí hlava. Pokud opravdu chceš dosáhnout požadovaného účinku, zajdi si do prodejen zdravé výživy nebo přírodní kosmetiky, květinářství nebo prodejen s bytovými doplňky a ptej se po esenciálních olejích například od české firmy Saloos, u nichž se můžeš spolehnout na kvalitu a zcela přírodní suroviny užité k výrobě.
Jak aromaterapii aplikovat?
Nejjednodušší cestou je inhalace z aromalampy, která má většinou podobu keramické dózy s otvorem na svíčku, nad kterou je umístěna nádobka na vodu. Do vody přidáš pár kapek vonné silice, a ta se pomocí svíčky začne uvolňovat do ovzduší. Tuto metodu mám osobně nejraději, protože nejen, že mi to v pokojíku krásně voní, ale také světlo a teplo ze svíčky jej zútulní a zpříjemní atmosféru i u tak neromantické věci, jakou je učení :-)
Druhým způsobem jsou aromatické masáže, které znásobí účinky vůně jemnými doteky. Kombinace doteků a vůně totiž vnáší naprosté uvolnění a úlevu celému tělu a mysli. Pro takovou masáž můžeš použít jeden z olejů z minulého článku, nebo si jednoduše namíchat svůj vlastní olej podle toho, co Tobě voní nejvíc. A právě teď ti i prozradím, jak si takový unikátní olejíček nachystat:
Na masážní olej budeš potřebovat cca 50 ml rostlinného oleje lisovaného za studena nebo bio oleje (vše najdeš v sortimentu firmy Saloos a v prodejnách zdravé výživy). Do takového normálního oleje přidáš 10 až 25 kapek Tvého oblíbeného esenciálního olejíčku, směs promícháš a před aplikací na celé tělo vyzkoušej reakci kůže na předloktí. Pozor! Je lepší předem vědět něco o účincích a použití vonných silic, protože některé z nich jsou natolik silné, že jich stačí použít třetinové množství než jiných!
Třetí způsob aromaterapie je u nás stále ještě trošku neobvyklý, což ale neznamená, že nemožný. Potřebuješ ovšem saunu. Při saunování se totiž očišťuje, otužuje a detoxikuje celé tělo, takže právě sauna je naprosto ideálním místem na působení vůně. Bohužel ne každý má doma saunu a ne ve všech welness centrech Ti dovolí si na horké kameny lít esenciální oleje.
Proto je dostupnější a levnější čtvrtý způsob – aromatická koupel. Jen si to představ – vana plná horké vody, po okrajích svíčky, příjemná hudba a ke všemu vhodně zvolená vůně. Nádhera! Esenciální olej prostupuje nejen kůží, ale také nosem do Tvého těla, uklidňuje a povzbuzuje Tě k dalším úkolům. Tuto relaxační oázu si můžeš připravit sama a jednoduše doma tak, že smícháš tři až deset kapek vonné silice s jedním decilitrem mléka nebo lžičkou medu. Olej se totiž lépe rozpustí a dostane se do celého objemu koupele. Firma Saloos nabízí také už předem připravené koupelové oleje v nejrůznějších vůních, takže Ti stačí koupit si lahvičku a nechat se hýčkat.
Účinky vonných silic
Abys nemusela strávit dlouhé hodiny hledáním na netu a pročítáním knih, vybrala jsem pro Tebe pár nejoblíbenějších esenciálních olejů a povíme si něco o jejich blahodárných účincích.
Citron – vhodný při duševní námaze, účinný při bolestech hlavy, snižuje krevní tlak a příznivě působí na pleť
Eukalyptus – nejúčinnější olej při dýchacích potížích, napomáhá hojení ran, koncentraci a čistí vzduch
Grep – antidepresivní, vhodný do koupelí
Jasmín – navozuje euforii a optimismus, působí antidepresivně a jako afrodiziakum, zmírňuje menstruační bolesti
Levandule – uklidňuje, vhodná při nespavosti, chřipce, snižuje krevní tlak
Litsea Cubeba – antidepresivní, podporuje koncentraci, prevence před nákazou infekčními nemocemi – jedna z mých nejoblíbenějších vůní
Palma růžová – vhodná při napětí a nervozitě, pomáhá při bolestivé menstruaci, afrodiziakum
Pomeranč červený – další z mých oblíbených vůní, působí proti nespavosti, posiluje žaludek, je antidepresivní
Skořice – pomáhá při nadýmání, nachlazení, silně prokrvuje pokožku
Ylang-Ylang – antidepresivní účinky, snižuje krevní tlak, součást luxusních parfémů
Text: Kača M.
♥POZOR – SOUTĚŽ!♥
Pro ty z Vás, které by chtěly vyzkoušet produkty firmy Saloos na vlastní kůži, máme soutěž! Pokud odpovíš správně na následující otázku a na otázky v dalších článcích o těchto výrobcích, máš šanci vyhrát jeden z pěti kosmetických balíčků. Správnou odpověď můžeš hledat například na oficiálních stránkách Saloosu – www.saloos.cz, či v jejich informačních brožurách.
Na závěr, ještě než se začneš slastně oddávat voňavým orgiím, Ti položíme druhou soutěžní otázku, tentokrát bez možností:
Co může způsobit silná koncentrace nebo dlouhodobá inhalace esenciálních olejů?
(Odpověď si zatím uschovej, v příštím, třetím článku se u poslední soutěžní otázky objeví odpovědní formulář!)
ani jsem to nedočetla.co říct.
Asi se si jdu dát tu aromatickou koupel, tak jste mě nalákali… :) Jinak aromalampičku používám často.. miluju to :)