Dva měsíce prázdnin – jak je využít? (1. část)

prazdninyDva měsíce volna, sluníčka, radovánek – no nezní to úžasně? Ano, každá z nás se ráda uvelebí v křesle před televizí a s hlavou bez jakékoliv školní starosti mrkne na nějaký fajn film a jen tak relaxuje s pocitem, že nemá žádné povinnosti. Je to pohodička, avšak na druhou stranu se tak připravuješ o úžasné a neopakovatelné zážitky, které můžeš prožít jedině o prázdninách! (1.část – Tvá krása a zdraví)
Dva měsíce, to je dost dlouhá doba na to, abys něco zažila, změnila či obrátila úplně vzhůru nohama. Stejně tak však natolik krátká doba, že ji bez mrknutí oka dokážeš promrhat naprostým nicneděláním. V následujících řádcích si přečti, co všechno můžeš letos v létě zvládnout – rozmysli se dobře, jestli ti to bezstarostné poflakování vlastně stojí za to…

O LETOŠNÍCH PRÁZDNINÁCH MŮŽEŠ STIHNOUT…

ZKRÁSNĚT!
Rozčiluješ se před zrcadlem, jaká že ti to přes poslední školní rok naskákala na zadku celulitida, po období konečných zkoušek a testů máš stále ještě neskutečné kruhy pod očima a tvá kondička je silně pod bodem mrazu? Udělej konečně něco se svou postavou a hlavně zdravím, budeš krásná a fit!

Udržuj režim

Během školního roku jsi měla předem daný budíček, snídani, svačinu, oběd i večeři a věděla jsi, kdy musíš jít spát, abys byla ráno použitelná. O prázdninách, kdy můžeš vstávat a jíst prakticky podle chuti a nálady, to svádí k mnohým prohřeškům. Pro tělo však není správné začít ze dne na den jíst nepravidelně, chodit spát dlouho po půlnoci a vstávat až před obědem. letoJasně, je-li nějaká akce, je samozřejmé, že půjdeš spát pozdě a ráno se budeš chtít prospat. Nezůstávej však vzhůru déle, než je třeba – popůlnoční bdění nad monitorem počítače ti už k ničemu nepomůže, leda ubere na kráse. Raději běž spát v jedenáct, vstaň před devátou a zacvič si po ránu třeba jógu. Podobně s jídlem – minimálně tři denní chody (snídaně, oběd, večeře) bys měla jíst denně v podobnou dobu. Tělo si zvykne na to, že v určitou hodinu dostane přísun kalorií a nebude se o ně doprošovat celý den.

Zůstaň v pohybu
I když ti to nyní tak nepřijde, na tělu se během dvou měsíců projeví absentující dobíhání na autobus, běhání po nekonečných školních schodech a posilování paží s batohem napěchovaným učebnicemi – což pro tebe ještě před pár dny bylo naprostou samozřejmostí každý všední den. Pokud nemáš jiné pravidelné pohybové aktivity, je třeba vymyslet, jak tělo udržet v kondici. Co třeba se po večerech občas projet na kole či kolečkových bruslích? Nebo si jít zaplavat – vždy, když přijdeš na koupaliště, si nejdřív dej pár okružních plaveb a teprve pak se věnuj jiným vodním radovánkám. A že se beztak nedokážeš odtrhnout od počítače? Pořiď si velký gymnastický míč a nahraď jím židli. Při sezení na takovém míči musíš dodržovat správné držení těla (pohodlná židle obvykle svádí k hrbení) a především stále udržovat balanc, při čemž se okamžitě aktivují svaly. Vyzkoušíš-li i kroužení či hopsání, můžeš posilovat dokonce při koukání na film!

Dopřej tělu vitaminy

Máte doma zahradu s pár stromy či záhonky? Pokud ano, na nic nečekej a běž si natrhat přímo do pusy čerstvé jahody, rybíz, angrešt, třešně či hrášek. Jestliže takové štěstí nemáš, budeš se muset spokojit s ovocem kupovaným, které však nezapomeň pořádně omýt, jelikož bývá obvykle chemicky ošetřeno. Denně bys měla sníst alespoň dva kousky (respektive hrsti v případě drobných plodů) ovoce, které v pohodě nahradí sladkosti.

Nezapomínej na tekutiny

Nejspíš si říkáš, už je to tady zase a chceš přeskočit na další odstavec. Nedělej to! Tekutiny jsou v létě to nejdůležitější, a aby ses cítila opravdu v kondici, musíš hodně pít – až 4 litry denně ve velkých vedrech. Vyplatí se ti denní přísun tekutin hlídat. A pozor – zapomeň na bublinkové ochucené minerálky či koly. Třebaže jejich etiketa hlásá, že neobsahují cukr, nevěř tomu, že jsou naprosto dietní a neškodné. I umělá sladidla jsou pěkně zákeřná. Přeorientuj se na nesycené nápoje (bublinkové údajně mají dočinění i s problémy s akné!) – v létě jsou výborné studené neslazené čaje, ředěné ovocné šťávy či obyčejné minerálky bez bublinek).

Pozor na chlor, sůl a slunce

Kůže je v létě velmi citlivá a podráždí ji prakticky cokoliv. Neboj se před sluněním použít i krém s faktorem 30 a více – neznamená to, že se tak neopálíš – kůže zhnědne postupně a opálení vydrží o to déle. Ať už se budeš koupat v moři či v bazénu, nezapomeň se poté osprchovat a pokožku ošetřit speciálním gelem po opalování či obyčejným tělovým mlékem pro suchou pokožku. Spálíš-li se, použij přípravek s panthenolem a další den či dva si slunění odpusť.

Nech pleť dýchat
Jsi zvyklá se líčit, ať jdeš kamkoliv? Nyní máš volno, tak dopřej dovolenou také své pleti. Pokud se jdeš koupat, klidně se na všechna svá malovátka vykašli. Nanes na tvář přípravek na opalování, popřípadě lehký tónovací krém, neobejdeš-li se bez řasenky, pořiď si nějakou voděodolnou, a rty přejeď ochranným balzámem. Toť vše. Až se budeš líčit na večerní party, tvá tvář bude hladká a rozzářená!

Omez sladkosti

A to rovnou ze dvou důvodů: Za 1) se bez nich obejdeš a nebudeš mít špatné svědomí, že si zaděláváš na novou pneumatiku kolem pasu – nahraď je ovocem. Já osobně si v létě povoluju jen jednu jedinou hříšnost, a to zmrzlinu, jelikož bez ní by to zkrátka nebylo léto… I zmrzlinu však dokáže úžasně zastoupit jogurt či ovocný tvaroh (např.Milko) po 3 hodinách vegetění v mrazničce! No a za 2) jsi neustále ve vodě, je horko – kvasinkami se to všude jen hemží. Právě cukry jsou oni nezbednící, kteří zlomyslné kvasinky udržují čile při životě.

Sleduj nové články na Slečně a brzy se dovíš, jak letos stihneš také:
…Získat novou lásku.
…Pořídit si spoustu nových kamarádů.
…Vydělat penízky.

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

32 Comments
 1. no jasně 4 litry…:D to je hoodně přehnaný a ani se to nedá… hlavně že všude píšou že v pohodě stačí 2…

 2. Mno kdyz si to uvedomis tak to zas tak nehorazne mnozstvi neni – kdyz je horko, hodne toho, co vypijes vypotis, a take je dulezite ochlazovani… Do tech 4 litru se nepocita jen cira voda co vypijes ve sklenickach, ale take tekutina v polevce, v caji, kave, v ovoci… predstav si dve dvoulitrovky, na tropicka vedra to neni tak moc.

 3. No nevim, ale 4 litry a vic už jsou zátěž pro plíce…
  Taky bych řekla, že je to přehnany, přiklonila bych se spíš ke třem, ale záleží na názoru no=)

 4. Samozřejmě záleží na každém – i na postavě. Je rozdíl, kolik vody spotřebuje padesátikilová slečna a kolik vypije stokilový chlap ;-) Proto je tam to AŽ!

 5. Pokud chcete zjistit, kolik byste měly denně vypít, násobte svoji váhu x 35ml – např. na váhu 55 kg to vyjde zhruba 2 litry, na váhu 80 kg 2,8 litru – a v létě byste měly vypít více, tedy přičtěte zhruba O,5 až 1litr.

 6. Mně to přijde v pořádku vypít 4 litry vody denně a zvláště v létě, navíc když třeba člověk ještě sportuje (jezdí na kole, beachvolleyball….). Já to většinou dodržuju, a ne protože by se mělo, ale prostě hodně piju :) Ale počítám do toho i čaje, zelenýho vypiju denně tak litr.

 7. No mně to možná příjde tolik proto, že já vůbec nepiju.. ráno mě stačí čaj, někdy ani to ne a v průběhu dne nevypiju víc než půl litru vody.. vím, že je to málo, ale nemívám pocity žízně, nic a donutit se k tomu nějak nedokážu..

 8. Víte, že pokud pijete málo, tělo má nutkání si vodu zadržovat, což má za následek vznik ne zrovna vzhledné celulitidy? Lepší vypít denně o trochu víc vody než utrácet stovky za drahé krémy – tedy zjednodušeně řečeno, jelikož celulitida vznikne i z jiných příčin, ale přesto, proč její vznik ještě podněcovat?!

 9. celulitidu nemam :D a vždycky sem pila stejně, jak ted.. je mi 15 ;)
  a spíš než na kremy bych vsázela na sport ;)

 10. Já když jsem měla 15, taky jsem měla zadek hladký a pevný. A teď – ani nevím jak – mi tam ty dolíčky naskákaly samy od sebe, přestože sportuju hodně. Svádím to na HA, hormony jsou prasata…
  Já osobně krémům taky nevěřím, ale kolem sebe vidím holky, které mají s celulitidou problémy snad od 13ti, pijí málo, nedělají žádný sport, ale utrácejí hromady peněz za všechny možné gely a mastičky – a pak se diví, že to prostě nefunguje…

 11. A co ty, které sportují aspon 5krát týdně a pijí 4 litry vody děnně a celulitidu mají stejně? (viz. JÁ) To snad mám právo se divit, proč ty zatracený gely nefungujou!

 12. Bohužel je to dáno i dědičně a existuje celá řada dalších faktorů, které to můžou ovlivnit. Dokonce musím říct, že se mi zdá, že od té doby, co přišly do módy úzké rourky (džíny), se mi celulitida fakt zhoršila. Ono i upnuté oblečení je dalším kámenem úrazu…

 13. Taky cvičím každej den.Omezuju sladkosti,dodržuju správnej režim.Kámošky nedělají nic z toho a jsou hubenější.Nejsem sice tlouštík,ale stejně mě to štve :D bohužel,nemůžou si všichni dovolit všechno…

 14. komu vadi vypit dva nebo tri litry denne, at ji meloun – je v nem hromada vitaminu, 94% vody a na 100g jen 35 kcal :D

 15. Daniela > to já jsem během školy zvyklá vstávat tak kolem 5,45h, protože sem si ráno dřív umývala vlasy.. a ted, když to stihnu večer si ráno čtu nebo něco, protože prostě neusnu :D ještě že o prázkách se vyspím aspon do půl deváté, pak už ale taky nezaberu=)

 16. No tak já nevypiju ani ty dva litry..:-( A je to špatné..to vím..ale nwm,jak se mám přinutit víc pít…! Nemáte někdo nějaký recept?:-D

 17. Já bych poradila nepít bublinkové sodovky a slazené minerálky – ty víc zasytí žaludek, takže jich nevypiješ tolik jako třeba vychlazeného zeleného čaje s citronem, který navíc teď v létě skvěle osvěží. A navíc obsahují sladidla, takže vlastně zbytečné kalorie navíc.

 18. Inu,to jsou dobré nápady.
  Nu,asi jste mě začli inspirovat tím,že večer se půjdu projet na bruslích a ráno si trochu azcvičím,nezaškodí mi to..

Leave a Reply

Your email address will not be published.