Golf je zábava nejen pro snoby a vyvolené

Považuješ golf za snobskou zábavu a sport jen pro uzavřenou komunitu dobře situovaných lidí? Vozový park kolem golfových hřišť, pevná pravidla a řád, předepsané oblečení a prezentace golfu v našich podmínkách tomu sice nahrávají, ale nemusí to být úplně pravda. Golf je totiž dnes dostupný všem, nejen hrstce vyvolených.

Golf - elegán mezi sporty, který ti uhrane

Tento elegán mezi sporty  představuje především  přirozený pohyb v přírodním prostředí. Přestože jde o fyzickou aktivitu, nevyžaduje žádné mimořádně trénované hráče. Zvláště v rekreační podobě se není třeba obávat žádného extrémního vypětí a námahy. Jde spíše o aktivní relaxaci na čerstvém vzduchu. I proto je golf vhodný pro všechny věkové kategorie. Dokonce i děti mohou brzy vyměnit klasické dětské hřiště za to golfové.

Golf může být společenskou událostí a soupeřením mezi sebou, ale právě tak si na své přijdou i ti, kteří chtějí být chvilku sami. Jejich věčným soupeřem  je pak samotné hřiště.

Golf dnes často hrají i celé rodiny a nemohou si vynachválit společně strávený čas plný zábavy, napětí i pohybu. Zrovna tak si svoje bagy  po hřištích nosí spousta mladých lidí. A vážně to nemusí být  žádná snobárna, vždyť na golfu můžeš potkat i takové rebely a volnomyšlenkáře jako jsou sjezdaři Bode Miller nebo Ondřej Bank.

Golf je dostupný pro každého

V Česku se konečně začíná ujímat trend obvyklý například v USA nebo Kanadě. Tam je zcela normální, že si golf může na „public“ (veřejných) hřištích zahrát úplně kdokoliv. Golf se postupně začíná otevírat širším vrstvám i u nás. Existují dokonce i programy, které se snaží přiblížit golf všem zájemcům bez ohledu na vzdělání, finanční či společenské postavení.

Nárůstu popularity golfu jako masového sportu se přizpůsobily i obchody s golfovým vybavením. K sehnání už jsou kompletní golfové sety za velmi přijatelné peníze. Koneckonců, pokud se chceš věnovat nějaké aktivitě, většinou si musíš tak jako tak nějaké vybavení pořídit. A golfová výbava nebude o moc dražší než slušná výbava třeba na cyklistiku. Mnohá hřiště pořádají otevřené hodiny a lekce pro zájemce bez jakýchkoliv omezení. Na internetu jistě najdeš i nabídky tuzemské golfové federace, která se  snaží ukázat, že golf je sport vhodný pro každého, kdo se chce bavit, láká ho tradiční stylový sport a nevadí mu dodržovat určitá pravidla a etiketu.

Golfová móda sluší ženám i mužům

To, že ke golfu patří určitý styl oblékání a uměřené chování, je vlastně fajn. Dělá to golf golfem. Většina sportů má nějakou svoji „uniformu“. Navíc golfová móda je velice slušivá a věř, že i pohodlná. Na greenech, tedy hřištích, je to často doslova jako na módní přehlídce. U golfu se totiž předpokládá, že podáš sportovní výkon a navíc u toho budeš dobře vypadat.

Pravidla se dnes už trochu rozvolnila, ale pořád platí, že přijít na golf třeba v džínách je faux pas kolosálních rozměrů. Pánové hrají obvykle v dlouhých klasických kalhotách – a pokud v krátkých, tak by měly zakrývat alespoň kolena. Samozřejmostí je do kalhot zahrnuté tričko s límečkem a knoflíkovou lištou, golfová čepice, hodně podobná klasické baseballové, nebo kšilt proti slunci. Existuje i speciální obuv na golf. Nemusíš si ji sice pořizovat hned na první lekci, ale kdo to myslí s golfem trochu vážně, její koupi se stejně nevyhne.

Ženská golfová móda je o něco hravější než pánská, ale stále platí požadavek elegance bez zbytečné vyzývavosti. Poměrně strohé střihy vynahrazuje barevnost, harmonie a celkově ležérnější elegantní  styl. V golfovém to prostě většině žen i mužů velmi sluší.

Jdi do toho!

Jediné, co bude golf  kromě určité kultury oblékání a chování vyžadovat, je čas. Kdo propadne golfu, stane se většinou velkým bojovníkem s časem. Tento sport není jako třičtvrtěhodinka tenisu nebo hodina dvakrát  týdně na volejbale.  Ovšem každý, kdo objeví kouzlo tohoto tradičního a krásného sportu, čas obětuje rád.

Pokud se rozhodneš vyrazit na nějakou lekci zdarma nebo se necháš vylákat někým, kdo už golf hraje, dávej si velký pozor. Golf je totiž vysoce nakažlivá záležitost. Hodinka na drivingu (odpališti), první povedený švih a odpal, první míček mizící v jamce tě zaplaví přívalem endorfinů a krystalickou radostí z pohybu. Golf není jen sport, golf je životní styl a nejen pro privilegovanou vrstvu bohatých a mocných. Jestli máš možnost golf vyzkoušet, neváhej ani vteřinu. Možná budeš unešená, možná tě až tak nenadchne, ale určitě to stojí za to.

1 Comment
  1. hezký článek, ale takový malý detail… jak píšeš že je to “aktivní relaxace” … věř mi, že po pěti až šesti hodinách šlapání z kopce do kopce, se člověk až tak zrelaxovaný necítí xD

Leave a Reply

Your email address will not be published.