Jak na odstranění bradavic: alternativně nebo klasicky?

Se slovem bradavice si většina z nás spojuje ježibaby na koštěti nebo slizké ropuchy. Faktem ale je, že bradavicemi trpí až každý desátý člověk. I já mezi nimi byla a s léčbou jsem se potýkala dlouhého půl roku. Jaké jsou možnosti léčby bradavic? Pomůže alternativní medicína, anebo je lepší svěřit se lékařům v bílých pláštích?

Bradavice nejsou výsadou jen ježibab a ropuch

Bradavice jsou kožní nezhoubné nádorky, které způsobují viry. Virem nakažená kůže se na rozdíl od zdravé kůži začne rychleji dělit a bujet, po vyčerpání dělících schopností tato “rychlokůže” ztvrdne.

Virus, který bradavice přenáší, se nazývá Papillomavirus. Jeho příbuzná varianta způsobuje i bradavice na děložním hrdle, kde je nebezpečnější, neboť může vyvolat i rakovinu děložního hrdla. Bradavice, které se nacházejí na kůži prstů, plosek nohou, nejsou nikterak nebezpečné, spíše obtěžující.

Zasáhni zavčas

Bradavice mají mnoho tvarů a velikostí. Léčbu je potřeba zahájit co nejdříve, protože bradavice se mohou rozrůstat a nakonec působittaké bolest. Léčba je zdlouhavá, vyžaduje odstranění celého útvaru, který je mnohdy hluboko zakořeněný.

Hlavní zásadou je neškrábat bradavice, protože tím bys mohla virus rozšířit i na jiné části svého těla. Při odstranění bradavic můžeš vyzkoušet mnoho způsobů: klasickou medicínu, ale najdou se i zastánci alternativních metod. Navíc se všude dočteš spoustu babských rad. Co z toho opravdu pomůže?

Klasická medicína na odstranění bradavic

Pokud chceš s bradavicemi skoncovat jednou provždy a hlavně rychle, vyhledej lékařskou pomoc. Na oddělení kožních a pohlavních chorob ti lékař bradavice může poleptat tekutým dusíkem. Zdá-li se ti o tento způsob zdlouhavý, neboť jedno poleptání většinou k vyléčení nevede, požádej doktora o vyříznutí. Lokálně ti umrtví část postižené kůže a speciálním nástrojem ti bradavici vyloupne už od kořínků.

Další možností je zakoupení speciálních přípravků k domácímu potírání bradavic. Například Verumal s účinnou látkou fluorouracil zabrání množení RNA viru. Obsahuje i pomocnou látku kyselinu acetylsalicylovou, kterou znáš spíše pod názvem Aspirin. Má protizánětlivý a analgetický účinek. Někdy ti i přímo v lékárně mohou vyrobit mastičku na potírání bradavic, její výhodou je nízká cena.

Léčení bradavic alternativní medicínou

Akupunktura: Tradiční čínské léčitelství spojuje bradavice s plícemi a tlustým střevem. Proto se zde využívá stimulace meridiánu plic a střeva, ale také meridiánu sleziny, která má stimulující účinky na imunitní systém.

Hypnoterapie: V hypnóze se nemocnému vsugeruje, že jeho tělo virus bradavic opouští, výrůstky mizí a ztrácejí se.

Aromaterapie: Potíráním postižených míst olejem z cibule nebo česneku dosáhneš rychlých výsledků. Pro nepříjemný zápach si místo přelep náplastí, v případě chodidel si je můžeš zabalit i do sáčku. Jestli nemáš po ruce olej z cibule či česneku, postačí, když si na bradavice aplikuješ prolisovanou nebo nadrobno nakrájenou zeleninu. Někteří léčitelé zase doporučují potírat místo citrónovou šťávou.

Trápí i jiná onemocnění kůže? Přečti si, jak léčit akné, opary a dermatitidu a jak na krásné a hlavně zdravé nohy.

Lidové léčitelství

Jak bradavice léčily báby kořenářky?  Pro pobavení přikládám pár ukázek z lidového léčitelství:

  • Podvaž každou bradavici chlupem z ocasu grošovaného poníka nebo z hřívy dospělého koně.
  • Tři každou bradavici sedmi bílými kameny.
  • Potírej je kusem slaniny nebo masa. Maso pak zakopej, ale nikdo nesmí vědět kam.
  • Pokud jsi z venkova, zkus postiženou nohu omývat ve vodě, ve které kováři ochlazují koňské podkovy, a to každý den v týdnu.
  • Také sliny jsou léčivým zdrojem. Každý den postižené místo olízni jazykem, pokud tam nedosáhneš, můžeš použiti nasliněného ukazováčku.
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.