Jak vybrat kolečkové brusle

Už se to zase blíží, krásný barevný podzim vystřídaly chladné deštivé dny a nejeden člověk si láme hlavu tím, co si sám přát nebo koupit jiným pod stromeček.

Mám pro tebe tip na dárek. Sice jej využiješ až s příchodem jarních teplejších dnů, ale zaručeně si jej oblíbíš. Kolečkové brusle! Kromě toho jak vypadají – což je samozřejmě neméně podstatné – nezapomeň vybírat podle bruslejejich využití, typu a kvality.

Ty pravé pro začátek?

Před návštěvou obchodu si dobře promysli, jakému typu a na jaké úrovni se chceš bruslení věnovat. Pokud to chceš jen zkoušet, pomalu se učit a nehrneš se zrovna na závodní dráhu, vybírej z nejznámějšího typu – fitness bruslí. Jsou pro všechny věkové kategorie od malého brášky po vitální babičku. Všechny jízdní vlastnosti těchto bruslí se odvíjí od velikosti a tvrdosti koleček. Pokud jsi tedy mockrát na bruslích nestála, vybírej menší a měkká kolečka, ty zajistí stabilnější postoj a pohodlnou, pomalejší jízdu.
Pokud plánuješ brusle využívat častěji než jednou za rok, rozhodně se vyplatí do nich investovat. Platí totiž, že čím vyšší cena, tím lepší kvalita. U bruslí je to opravdu výjimečně pravda! Vyhýbej se také supermarketovým lákavým cenám tohoto artiklu, protože kvalitně se zcela jistě nedají srovnat s těmi ze specializovaného obchodu.

Nenech se zmást

Ne vždy slečnám sedí brusle, které jsou jim určené. Stává se tak tím, že dámské brusle se od pánských liší většinou jen barvou a šířkou a ne každá dáma má tak úzkou nožku, jako zrovna daná brusle požaduje. V tom případě se nestyď poohlédnout se po pánském modelu.

Tak trochu jiný styl

Cítíš ráda v krvi adrenalin? Pak jsou pro tebe jako stvořené třeba brusle na rychlobruslení nebo na agresiv bruslení. Agresiv bruslení opravdu není nějaká agresivní, šílená jízda (i když jaký si to uděláš, takový to máš). Můžeš skákat, jezdit schody, zábradlí a provádět jiné podobné, trochu nevšední úkony. Každý nějak začínal, takže se neboj a pokud si troufáš, určitě to vyzkoušej. Brusle na tento typ jízdy mají velmi odolnou mohutnou botu, aby nedošlo ke zranění při skocích. Kolečka jsou mnohem menší než u fitness bruslí, takže zapomeň na to, že když ti skákání nepůjde, použiješ je na cyklostezku – to by ses daleko nedostala.

Něco pro tělo

Bruslení je skvělá aktivita pro tělo i duši. Často se srovnává s během, ovšem běhání je podle spousty lidí náročnější na klouby a je to prostě dřina. Jízda na bruslích snadněji posiluje svalstvo celého těla, nejvíce se však zapojují dolní končetiny a zadeček. Nejen že si udržíš fit, krásnou a formovanou postavu, ale také spálíš spoustu kalorií a při pravidelné a dostatečně dlouhé jízdě může jít i nějaké to kilo dolů. Samozřejmostí je lepší tělesná kondice a především koordinace. Jako bonus má bruslení blahodárný efekt na krevní oběh a dýchací cesty. Pozor si musíme ale dávat na správné držení těla. Špatnými pohyby si můžeme ublížit nebo si zajistit nepříjemné bolesti zad. Jak jezdit správně nám nejlépe poradí odborník z in-line školy, kterých najdeme v ČR už nesčetně.

Hlavně se nezranit

Nejen při agresiv bruslení je důležité bezpečí. Především začátečníci by neměli chrániče na brusle podcenit, ale i ostřílenému jezdci určitě chrániče nejednou zachrání odřené koleno. Bezpečná jízda je přece jen to nejdůležitější.

 

Připravila Ivana

No Comments Yet

Comments are closed