Je možné natrénovat hvězdný šarm? Zapracuj na držení těla

Když si prohlížíš fotky hollywoodských hvězd na červeném koberci, máš pocit, že všechny skutečně září. Ať už mají na sobě jakékoliv šaty, make-up nebo účes, vždy kolem sebe mají auru božskosti. Zatímco když tebe někdo na facebooku označí na fotkách z party, chce se ti brečet. I když sis dala zatraceně záležet s dokonalým stylingem, veškerý dojem kazí vypouklé bříško, kulatá záda a podbradek…

Hollywoodské hvězdy na červeném koberci

Není to jen v kilech na víc – i když je shodíš, možná se nic nezmění. Vždyť ani celebrity nejsou všechny vysoké a dokonale štíhlé. Co třeba taková Salma Hayek nebo Kate Winslet? Obě se pyšní krásně ženskými oblými tvary, ale na šarmu jim to rozhodně neubírá. Není to ani o dokonalých šatech nebo luxusních lodičkách. Tajemství hvězdné krásy spočívá ve správném postoji – a ten se bohužel nedá jen tak natrénovat před zrcadlem. Je potřeba na něm cílevědomě pracovat. Alespoň to říká fitness expert Paul Drew, autor knihy Red Carpet Posture.

Držení těla jako sebevyjádření

Způsob, jakým sedíš a pohybuješ se, je vnější extenzí našeho nitra. Správné držení těla vypovídá o naší fyzické i psychické vitalitě a sebevědomí, zatímco shrbený postoj druhým řekne, že jsme unavení, nespokojení a nešťastní. Jak pak z nás může vyzařovat nějaký šarm? “Důležitý je soulad těla od hlavy až po prsty na nohách. Každá část těla je ve vztahu k dalším a společně utvářejí jedinečný celek. Postoj prozradí hodně o tom, kdo jste, zda si sami sebe vážíte a jste hodni respektu,” říká Paul Drew.

Jak podle něj vypadá správný “hvězdný” postoj? Tělo je vzpřímené, ramena jsou stažená vzad (nikoliv ohrnutá dopředu), břicho je stažené, ale oblast žaludku směřuje ven, nesmí být propadlá dovnitř, kolena a paže jsou uvolněné. Že takový postoj dovedeš udržet sotva pár minut, ale jakmile na to přestaneš myslet, okamžitě se nahrbíš? Všechno chce trénink. Zahrnovat by měl cviky na posílení důležitých svalových partií a pravidelný strečink pro zlepšení flexibility celého těla.

Čti také: Cvičení proti bolesti zad

Pět tipů, jak trénovat správný postoj

1. Zvykni si držet lopatky u sebe. Neustále!
Pro správný postoj je důležité nezakulacovat záda. Ramena musí směřovat dozadu a dolů. Nejsi si jistá, zda to nevypadá už moc přehnaně? Lopatky bys měla mít stažené k sobě tak, jako bys mezi nimi chtěla udržet pomeranč. Mysli na to neustále – nejen, když tě někdo fotí na party, ale i když sedíš ve škole nebo v kanceláři u počítače.  Neustále si to připomínej. Klidně si ze začátku napiš malý tahák, který budeš mít pořád na očích. Po čase už ho potřebovat nebudeš.

2. Se vztyčenou hlavou
Při dlouhém sezení máme tendenci povolovat krk. Také on by ale měl být vzpřímený, jinak postupně ochabnou krční svaly. To má za následek bolesti páteře a hlavy, ale také utváření podbradku. Na svůj tahák pro správné držení zad si proto připiš ještě jednu (důležitou) poznámku.

3. Udrž ploché břicho
Mít neustále zatnuté břišní svaly je vysilující. Efektu plochého bříška však docílíš, i když dovnitř “vtáhneš” pouze pupík. Představ si, jako bys uvnitř břicha měla gumičku, která přitahuje pupíkovou jamku směrem k páteři. Zatnout břicho je pak mnohem snazší a postoj nepůsobí tak křečovitě.

4. Pracuj na rovnováze
Pro zlepšení celkového držení těla jsou ideální cviky, které pracují s rovnováhou. Vhodné je například cvičení s gymnastickými míči, bosu nebo fitness jóga. “Balanční cvičení stimuluje svaly úplně jiným způsobem, než klasické posilování, a napomáhá tak ke zlepšení postoje,” tvrdí Paul Drew.

5. Chce to trpělivost a důslednost
Málokterá z nás má čas věnovat cvičení celou hodinu každý den. Najdi si však alespoň pár minut několikrát týdně a snaž se cvičit pravidelně, jen tak se výsledky dostaví. A i když zrovna necvičíš, buď důsledná a na správné držení těla nezapomínej. Kdykoliv si najdeš čas, snaž se protáhnout, aby se svaly lépe prokrvily.

Čti také: Jak natrénovat ladnou chůzi v podpatcích

Výhody správného držení těla

  • Výrazně snížíš riziko bolestí zad a hlavy způsobené ztuhlou krční páteří. Budeš se cítit mnohem vitálnější.
  • Budeš vypadat vyšší a štíhlejší, aniž bys držela jakoukoliv dietu.
  • Na závratně vysokých podpatcích nebudeš vypadat jako Anča z kravína, ale jako skutečná dáma.
  • Budeš nejen působit ale především sama se cítit sebevědomější.
  • Už nikdy se nebudeš stydět za fotky, i když tě někdo “vyblýskne” bez tvého vědomí, abys stačila nahodit svůj před zrcadlem nazkoušený “fotopostoj”.
Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.