Léčba oparu: rady, jak se ho zbavit

Opary, ať už se objeví kdekoliv, jsou pokaždé spojené se spoustou nepříjemností. Toto virové onemocnění se bohužel často podceňuje. Pokud na opary trpíš, nezoufej. Léčba oparu už nebude problém. Poradíme ti, jak na ně vyzrát a především jak si pomoci od bolesti.

Obsah: Kde se bere?První pomocJak uniknout bolestiLéčba oparu
Léčba oparu

Kde se opar bere?

Původcem oparu je virus herpes simplex – je jako protivná návštěva, která se stále vrací. Opar se šíří přímým kontaktem s někým, kdo jím zrovna trpí. A nemusí být ani vidět. Klidně můžeš políbit někoho, komu se teprve klube na svět. Může se však přenést i pouhým dotykem ruky s někým, kdo si na opar zrovna sahal. Ke vzplanutí oparu přispívá také stres a silné slunečné záření.

První opar je považován za ten nejhorší a nejvíce bolestivý. I když bude léčba oparu úspěšná, virus zůstane napořád v tkáni a čeká na svoji další příležitost. Výhodou je, že mnoho lidí si na něj během několika let vytvoří imunitu a buď se mu opar vytvoří jen vzácně, nebo se už neobjeví vůbec.

První pomoc aneb Léčba oparu podomácku

Kostka ledu – Přiložení ledu přímo na opar zmenšuje otok a přináší okamžitou úlevu.
Balzám na rty s faktory proti slunečnímu záření – Jestli si už někdy měla opar, chraň své rty balzámem s ochranným faktorem. Pokud máš otevřený opar, nenanášej balzám přímo do rány a netři si rty rovnou tubou, protože tím bys virus roznesla do okolí. Tip: Vezmi si kousek vaty a nanes jím balzám nejen na rty, ale i na okolní kůži, aniž by ses dotkla oparu.
Na opar nesahej – Lidé si kolikrát neuvědomují, jak nakažlivý opar je. Když probíhá léčka oparu, tak se honedotýkej, nemačkej a podobně. Pokud se ti tekutina z oparu dostane do nehtového lůžka, můžeš si tak způsobit i opar na rukou, který je velice bolestivý. Sežeň si proto v lékárně náplasti, které opar překryjí.
Spi s podepřenou hlavou – Až se budeš chystat spát, podlož si hlavu a záda více polštáři. Možná, že to není zrovna pohodlné, ale je to důležité kvůli odtoku tekutiny z oparu. Pokud by tekutina neodtékala, usadila by se ti na rtech a opar by se tak špatně hojil.

Navštiv lékaře

Pokud cítíš, že opar se ti teprve vytváří, navštiv lékaře. Předepíše ti léky, které umí rozvoj oparu zarazit a léčba oparu pro tebe bude snadnější. Pokud trpíš častými ataky oparů, neváhej a doktora určitě navštiv.


Opar herpes

Herpes je sexuálně přenosný opar. Může dělat opary na rtech, ale co hůř, může napadnout i citlivé intimní partie. Mnoho lidí v sobě nosí virus, ale málokdo má skutečné příznaky a problémy.

Při tomto typu oparu, postiženého svědí intimní partie, můžou se objevit výsevy puchýřků, které se následně shlukují a vznikají větší vodnaté puchýře. Později mohou praskat a vytvořit strup. Tyto problémy jsou provázené horečkou, bolestmi hlavy, výtoky a zduřením mízních uzlin. Léčba tohoto typu oparu by měla být konzultována s lékařem!

Jak uniknout bolesti

Pro začátek bych měla zmínit, že nejdůležitější je navštívit lékaře, který ti předepíše antibiotika. Ale pro zmírnění bolesti můžeš vyzkoušet tyto rady:

Volně prodejný lék – Léčba oparu probíhá tak, že ti doktor pravděpodobně předepíše antibiotika, od bolesti ti nepomohou. Proto si pořiď také léky proti bolesti, které můžeš užíváš i na jiné komplikace. Pomůže ti například Brufen, Paralen a další.
Koupel z ovesných otrub – Teplá koupel zmírňuje podráždění a pálení. Nejlépe působí koupel s odvarem z ovesných otrub, které obsahují látky, jež tiší bolest. Koupíš je v obchodech se zdravou výživou.
Puchýř udržuj v čistotě – Postižená místa denně omývej neutrálním nebo antibakteriálním mýdlem a vodou nebo jen vodou. Rozhodně tuto hygienu nezanedbávej, jinak se opruzení stane více bolestným a může být postihnuto dalšími bakteriemi.
Nos volný oděv – Punčocháče, těsné džíny, spodní prádlo a celkově těsně přiléhavé oblečení dráždí vředy. Postižené partie ti můžou rozedřít, proto nos volnější oblečení alespoň do doby, než se výsev zahojí.

Nezapomeň, že mít sex v období herpesu je nerozumné. Asi by se ti to ani nelíbílo, neboť pohlavní styk by byl bolestivý. Ale to nejdůležitější je, že bys tím partnera vystavila nebezpečí, že se i on nakazí.


Pásový opar

U pásového oparu mě zaujala informace, že se vlastně jedná o reaktivaci viru planých neštovic a při zátěži nějakým onemocněním nebo stresem se může aktivovat. Rozmnoží se podél nervů a putuje do kůže. Pásový opar se ti může objevit kdekoliv: na čele, na hrudi, na rukou, na nohou, na trupu, na hýždích i na nohou.

Jak ho poznáš? Je charakteristický výsevem vodnatých puchýřků a rudou kůží kolem. Puchýřky se časem kalí, praskají a vznikají stroupky. Může ho doprovázet bolestí či brněním. Pásový opar je nakažlivý především pro ty, kteří ještě neměli plané neštovice. Postižené místo se doporučuje obvázat.

Léčba oparu?

Zvlhčování puchýřů – Každá kapka vody urychlí zasychání, protože voda se odpařuje spolu s tekutinou z puchýřů. Když puchýře zaschnou, už je nenamáčej.
Mast s antibakteriálními účinky – Když už se ti začínají dělat stroupky, použij mast proti infekci. Zvláční kůži a urychlí hojení, takže se sníží riziko infekce nebo vzniku malých jizev.
Trocha mléka – Namoč hadřík do studeného mléka a přilož ho na puchýřky. Mléko obsahuje látky, které podporují hojení puchýřů.
Krycí pasta – K vysušení i ke zmírnění pálení ti pomůže kašička, kterou si můžeš udělat z kypřicího prášku a z vody. Ve formě husté pasty ji naneseš na postižené místo a necháš zaschnout.

20 Comments
  1. Ahoj je mi 11 let uděl jse mi opar na horním rtu babička mi poradila s černy čaj
   Ale spiš jse zhoršilo zhnisalo to a navic rano dyz jsevtgm se proba udila na puchl mi ret a mam malou sestru muže to dostat dik

  2. dobry vecer ,tak ja uz se ozyvam a prosim o pomoc ,nemam jeden ,ake celou pusu vcetne koutku a velky flek na tvari od nedele mazu zinkovou masti a hemagelem a zda se to jeste horsi dekuji jestli poradite .

   1. Ahoj, okamžitě při prvních příznacích osvit UV (horské sluníčko nebo UV-C) a opar se nekoná. Když už probíhá, rychle se vyléčí. Pavel

 1. Na kvasinky a jiná plísňová nebo virová a bakteriální onemocnění pomáhá KOLOIDNÍ STŘÍBRO. V ČR není schváleno pro vnitřní použití, protože farmaceutické společnosti by přišly o obrovské zisky z předražených léků, pro lidské tělo není ale nijak škodlivé.
  Vyzkoušejte a uvidíte, případně rozšiřte tuto informaci dál mezi lidi. Stříbro působí desinfekčně a v malém množství je obsaženo i v lidském těle (podílí se na imunitním systému).
  Pro více informací zadejte „koloidní stříbro“ do googlu, má opravdu široké spektrum využití.
  Mně kvasinky zmizely za jeden a půl dne (stříbrem napuštěný tampon + pít cca 2 čajové lžičky denně), Canestenem jsem se jich zbavovala i týden. Stříbro pomůže kromě vaginálních infekcí i na opary, chřipku, ekzémy, užívá se ale i preventivně.
  Hodně štěstí

 2. Zdravim, na rtu se mi udelal opar a zároven mi napuchla a znecitlivěla pulka rtů. Je ti normální? Děkuji za odpověd

  1. Zdravím, mám ten samý problém,na vnitřní straně rtu, se mi udělala půychýř, přesně jak říkáte, oteklé a znecitlivělé.. hlavně bych chtěla vědět jak se ho co nejrychleji zbavit.. Děkuji za odpověď..

 3. Vážení mě pomáhá přiložení tyčinky s vatou namočenou do Herbadentu na postižený ret.Nechejte tyčinku tak dlouho přiloženou na rtu,až ucítíte silné pálení. Pak vám opar podeschne a začne se hojit. Herbadent je sice na ošetření dásní ale pomáhá i na opary rtů,tedy alespoň u mne.

 4. Mě na opary pomáhá Cannadent sérum, obsahuje konopný olej a prodává se v malém i větším balení, ale malé bohatě stačí, stojí necelých 60Kč a vydrží dlouho, stačí 1-2x denně namazat a opar je za chvilku fuč. Dá se použít i na afty nebo nateklé dásně.

 5. Dobrý den. Když se začne delat pomůže česky a výborný Herpesin za 60-80-100 Kč dle gramaže… Na ten mohu přísahat!!! Doma na noc poradny bili puntík. Přestane okamžitě bolet a bud se ne vyrazí a pokud ho uz mate veeeelmi urychlí. Úžasné náplastí drahé jako prase :-/mě po sundani stejně naskočí :-/ tedy upřímně na … Pokud nemáte nic po ruce pomůže i třeba Avirilbaby se zinkem přes noc na vysušení ovsem rano šup do lékárny pro Herpesin!! Zovirax a různé gely všechno jsem testovala je to drahé, včas to pomůže jenže to česky Herpesin take! Mě se Objevuje opat při stresu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.