Lezení jde lépe holkám. Nemachrují, tvrdí instruktor

Co se ti vybaví, když se řekne „lezení“? Závratné výšiny, tvrdá dřina v drsných podmínkách a pořádný adrenalin? Ještě donedávna jsem si myslela, že bych se k tomu nikdy nenechala zlákat, jelikož jsem byla přesvědčená, že je to sport pro silné chlapáky. Nedávno jsem ale změnila názor.

Lezení není balet, to je jasné. Neznamená to ale, že to není sport pro holky. Za fyzickou námahu tě odmění neuvěřitelnými zážitky, kterých nebudeš litovat. Chtěla by sis to také vyzkoušet? Na mé otázky odpovídal Honza Horák z Horolezecké školy RockJoy.

lezeni Foto: Rockjoy.cz

Mám strach z výšek, ale vyzkoušet si lezení mě láká – měl byste nějakou radu, jak tento strach překonat?
Strach z výšek je dobré překonávat postupně a s člověkem, kterému opravdu věříte. Pokud jdete lézt s instruktorem, měl by poznat, jestli se cítíte bezpečně a pohodlně, a měl by umět reagovat i v případě, že nastane nějaká krize. Proces překonávání strachu je pozvolný, je potřeba si zvyknout na malé výšky, pak na větší. Vše jde pomalu, ale bezpečně.

Co je na lezení ze všeho nejtěžší?
Každý má své hranice a limity. Někomu jde něco lépe, někomu hůře. Pro mě je například nejtěžší překonat hranici komfortní zóny a lézt trochu méně na jistotu. To je pro většinu lezců největší problém.

Je velký rozdíl mezi horolezci a horolezkyněmi?
Co se týká holek a kluků na kurzech lezení, musím říct, že většinou to jde lépe holkám. Myslím, že je to z toho důvodu, že holky se o trochu více bojí a méně „machrují“ než kluci. Celkově jsou pozornější a rychleji se naučí věci dobře. Kluci mají zase větší sílu, což je dobré při lezení silových cest. I když i v síle je nevýhoda – holky se rychleji naučí lézt technicky, kluci většinou lezou zbytečně silově.

Kdo by se do toho pouštět raději neměl?
V nějaké míře může lézt každý. Nedoporučuji lezení těm, kteří si myslí, že jsou mistři světa a chovají se nezodpovědně.

Může mě lezení nějak vnitřně obohatit? Naučí mě taková zkušenost něčemu, co využiji v běžném životě?
Určitě. V lezení překonává člověk sám sebe, překonává to, že mu dochází síla, překonává strach. Pokud se vše povede, pocity po výstupu jsou úžasné. To se pozitivně projeví i v normálním životě.

Jak probíhá výcviková lekce?
V naší Horolezecké škole RockJoy nabízíme celou řadu kurzů, proto není jednoduché odpovědět. Obecně lze říct, že se v hodinách převážně věnujeme praktickému nácviku. Aby člověk dostal vědomosti do krve, musí si je co nejvíce vyzkoušet, a to nejlépe přímo v praxi.

Co všechno musím mít s sebou?
Co se vybavení týká, většina je v ceně kurzu. S sebou potřebujete jen dobrou náladu a sportovní oblečení.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.