Máš minutku? Využij ji pro své zdraví a krásu

Zbývá ti ještě pár minut do konce odpolední přestávky v práci. Čekáš, až ti začne vřít voda na čaj, nebo si doma dáváš malou pauzu od učení.  Kdybys spočítala všechny volné chvilky během dne, které obvykle jen tak promrháš nicneděláním, možná by ses divila, jak ti čas protéká mezi prsty. Využij každou volnou minutku – nejlépe pro svou krásu a zdraví.

Minuta, dvě, tři… To je příliš málo času na to, abys zvládla kosmetickou kúru, proběhla se po čerstvém vzduchu daleko za městem nebo si uvařila zdravý oběd plný vitaminů a minerálů. Přesto i během tak kratičké chvilky můžeš pro své zdraví udělat opravdu hodně. Stačí jen chtít. Nevíš jak? Slečna pro tebe má deset tipů.

Protáhni se

Dlouhé hrbení se u počítače není nezdravé pouze pro tvé oči a páteř. Věděla jsi, že je také jedním z viníků celulitidy, žilní trombózy a poruch lymfatického systému? Když je tělo dlouho ve strnulé poloze, hůře funguje jeho oběhový systém. Z organismu jsou pak hůře vylučovány toxické látky a tělo má obtíže obstarat dostatek kyslíku a výživy pro všechny důležité orgány. Jakmile budeš mít chviličku, místo kontrolování statusů u všech svých tří set přátel na Facebooku si raději na chvilku stoupni a pořádně se protáhni. Hned se budeš cítit lépe.

Obejmi někoho

Je jedno, zda objímáš svého miláčka, mamku, bráchu, kámošku, psa nebo třeba svého králíčka. Objímání je zdravé! Blízkost osoby, respektive zvířátka, které máš ráda, tě vždy zahřeje nejen fyzicky, ale také na srdíčku. Tělo totiž okamžitě začne produkovat zvýšené množství serotoninu, hormonu dobré nálady.

Doplň chybějící vitamíny

Vitamínů není nikdy dost. Jsou však vitamíny, které potravou jen tak nezískáš, proto není na škodu je doplňovat v podobě doplňků stravy. Lékařské výzkumy například prokázaly, že většina lidí ve vyspělých zemích má až kritický nedostatek vitaminu D (jeho množství v těle si můžeš nechat zjistit u lékaře), který je pro tělo velmi důležitý. Podporuje totiž zdravý růst, hojení, obranyschopnost i správnou funkci metabolismu. Tělo jej získává ze slunečního záření a některých živočišných produktů, například z mléka, vajec, jater a rybího tuku. Často však jeho množství přijaté přirozeně nestačí. Slupni proto alespoň jednou za čas tabletku s vitaminem D.

Vypij sklenici čisté vody

Cítíš se malátně, zavírají se ti oči a nemáš na nic náladu? Kafe, energeťáky ani žádné zázračné povzbuzující tabletky ti nepomůžou tak jako sklenice obyčejné studené vody. Voda čistí organismus, a pokud během dne nedodržuješ dostatečný pitný režim, projeví se to také na tvé kondičce. Místo slazených a perlivých nápojů si naordinuj čistou vodu a pij ji nejen, když už pociťuješ žízeň. Tvé tělo bude zase fit.

Ukliď si kolem sebe

Nemáš čas na pořádný úklid? Nevadí. Urovnej si věci alespoň kolem sebe. Uklidit si rozházené oblečení do skříně, vyhodit nepotřebné papíry a obaly a uspořádat si věci na stole ti zabere opravdu jen pár minut a hned se budeš cítit lépe, než kdybys kolem sebe měla naprostý chaos. Lidé, kteří dovedou udržet kontrolu nad svými věcmi a všechno u nich má své místo, jsou mnohem šťastnější, spokojenější sami se sebou a podle statistik také zdravější.

Objednej se k lékaři

Že už jsi u svého zubaře nebo gynekologa nebyla ani nepamatuješ? Popadni telefon a objednej se na preventivní prohlídku. Anebo si zkontroluj svůj očkovací průkaz – když jsi na očkování chodívala na základce společně s celou třídou, nemusela jsi na to myslet, nyní si ale všechno musíš hlídat sama.

Otevři si okno

Sedět v přetopené místnosti s vydýchaným vzduchem je nepříjemné, cítíš se unavenější a může tě pořádně rozbolet hlava. Proto ani v chladných měsících nezapomínej větrat. Každý den si alespoň na chvíli otevři okno a vpusť do pokoje čerstvý vzduch.

Místo kávy horká voda s citronem

Dopřáváš si pravidelně kávový dýchánek? Zkus kávu někdy vyměnit za hrnek horké vody s pár kapkami čerstvého citronu. Citron má spoustu vitamínů a hlavně skvělé detoxikační účinky, které se díky teplé vodě ještě znásobí. Budeš-li si tuto zdravou náhražku za kafe nebo černý čaj dopřávat pravidelně, tvá pleť bude už za pár dnů viditelně čistější a rozzářená.

Umyj si ruce

Lékaři nám doporučují, že čistit zuby bychom si měli alespoň tři až pět minut dvakrát denně. Jak často si ale máme umývat ruce, o tom se nemluví. Přitom bleskové opláchnutí dlaní pod studenou vodou, když vyjdeš z toalety, rozhodně nestačí. Párkrát během dne si proto ruce pořádně promasíruj dezinfekčním mýdlem a omyj v teplé vodě. Tip Slečny: Nemáš po ruce umyvadlo s mýdlem? Pořiď si do kabelky malou lahvičku dezinfekčního gelu a používej ho minimálně před každým jídlem.

Připrav si lehkou svačinu

Jíst bys měla asi každé čtyři hodiny, jinak v těle klesá hladina cukru a jeho výkon klesá. Nachystat si bleskovou zdravou svačinku naštěstí není nic obtížného. Připrav si třeba celozrnný toast, potři jej tenkou vrstvou rostlinného másla, polož na něj plátek krůtí šunky nebo mozarelly a ozdob čerstvým rajčetem. Anebo si smlsni na bílém jogurtu a jablíčku. Dobrou

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.