Půlka února pryč, počasí nestojí za řeč. Eukalyptus neboli blahovičník v létě ochlazuje, v zimě tvé tělo naopak zahřeje. Má protizánětlivé, antiseptické, antibiotické i deodorační účinky. Vyzkoušej účinky této blahodárné rostlinky, konec zimy díky ní uteče daleko rychleji.
- Po eukalyptu se krásně spí nejen koalám
Blahovičník (Eucaluptus radiata) je subtropická rostlina, která může mít podobu stromu nebo keře. Některé druhy rostou až do stometrové výšky a patří tak k nejvyšším rostlinám na Zemi. Listy blahovičníku jsou jedinou potravou medvídků koala. V pokojových podmínkách se pěstují druhy Eucalyptus gunnii a Eucalyptus citriodora. Jde o pomalu rostoucí stromky o výšce do jednoho a půl metru.
Léčivé účinky eukalyptu
Eukalyptus uvolňuje dýchací cesty, pomáhá při bolesti v krku, proti křečím, léčí i rány a působí proti virům spalniček, spály nebo pásového oparu. Snižuje horečku a napomáhá proti bolesti hlavy a migrénám.
Emulze ve spreji je natolik účinná, že snižuje počet stafylokoků ve vzduchu. Eukalyptus je rovněž dobrým repelentem. Pozitivní roli hraje i po duševní stránce: přináší pocit čistoty, svěžesti, harmonie. Malá lahvička éterického oleje obsahuje olej až z několika desítek kilogramů rostliny. Eukalyptový olej se využívá při masážích, ale můžeš si ho přidat i do koupele, k obkladům či k osvěžení vzduchu pomocí aromalamp.
Na rýmu a ucpaný nos
Máš nos jako bambuli a ne a ne se pořádně vysmrkat? Do nádoby s vroucí vodou přidej tři kapky eukalyptového a dvě kapky peprmintového oleje. Nakloň se nad nádobou, přes hlavu si přehoď ručník a zhluboka vdechuj páru po dobu pěti minut.
Trápí tě kašel, bolest hlavy a špatně se ti dýchá? Umáchej si směs 50 mililitrů masážního oleje s 20 mililitry alkoholu (může být i alpa). Přidej 40 kapek eukalyptového oleje a 10 kapek tympánového éterického oleje. Důkladně směs protřepej a potírej si jí hrudník a záda.
Na co si dávat pozor?
Pokud silice eukalyptu užiješ ve větším množství vnitřně, můžeš se jimi předávkovat a přiotrávit. Trpěla bys závratěmi, bolestmi žaludku, zvracením, mohly by se dostavit i křeče, bolesti svalů a zúžení zorniček. Blahovičník není vhodné používat v těhotenství a v období kojení. Údajně může také zesilovat účinky léků snižujících hladinu cukru v krvi.
Věděla jsi, že…? Květy blahovičníku jsou zdrojem nektaru, který je v Austrálii základem pro produkci medu. Díky rychlému růstu a velké potřebě vody se eukalypty vysazují do močálů a bažin, jelikož je vysušují a zabraňují tak šíření komárů a malárie.
Vypěstuj si eukalyptus doma
Eucalyptus gunnii se pěstuje ze semen, které se vysévají v únoru či březnu. Vhodná teplota pro klíčení by se měla pohybovat kolem 18 °C. Během léta rostlina potřebuje mnoho vody. Naopak v zimě bys zalévání měla omezit na minimum a okolní teplota by se měla pohybovat kolem 10 °C. Škůdci a chorobami je eukalyptus napadán jen vzácně. Roste rychle a přesazuje se každé dva až tři roky, vždy zásadně na jaře.
Dopřej si povzbuzující masáž
Masáž s eukalyptovým olejem přinese uvolnění celému organismu. Aby ti éterický olej neublížil, musíš dbát na správné dávkování, koncentraci a také ho nechat správně uložený v chladu a tmě. Koncentrovaný olej musíš nejprve naředit čirým olejem lisovaným za studena, například mandlovým nebo olivovým. Směs zahřeješ mezi dlaněmi a můžeš se pustit do práce.
Tip: Přečti si také články o domácích masážích a přírodním léčitelství pomocí bylinek.
Eukalyptus v podobě relaxačních krystalů do koupele
Vyzkoušet můžeš také domácí lázně se solí z Mrtvého moře, kterou seženeš také s extraktem eukalyptu. Přírodní koupelové soli obsahují šestadvacet minerálů, jako jsou například hořčík, draslík, sodík, chlór, selen a další. Vyčistí, vyživí, osvěží i změkčí tvoji pokožku, mají pozitivní vliv na nervovou soustavu, zbaví tě stresu a působí i na různé druhy kožních onemocnění. Sůl zanechá minerály na pokožce a zklidní nejen tělo, ale i duši.
Věděla jsi, že…? Blahovičníkové dřevo se často používá pro výrobu digeridoos, tradičního australského dechového nástroje. Všechny části eukalyptu se běžně používají k výrobě barviv, hlavně pro hedvábí a vlnu. Dají se tak získat všechny možné odstíny od žluté, oranžové přes zelenou až čokoládovou.
Nahlédni do historie
Eukalyptus byl v minulosti pro australské domorodé léčitele a později i vědce všelékem. Nejenže jím léčili nachlazení, horečku, revmatické bolesti a úplavici, ale sloužil také jako protilék proti hadímu uštknutí. Jak se dostal z Austrálie až do Evropy? Zasloužil se o to německý botanik Ferdinand von Müller, který stál v čele botanické zahrady v Melbourne v letech 1857 až 1873. Podílel se na rozšíření znalostí o eukalyptech a jejich farmakologických účincích.