Poznej kouzlo masáže

masazProč se alespoň jednou za život nenechat “zmasážovat” šikovnýma ručičkama zkušeného maséra? Sama jsem dosud již několik typů masáže vyzkoušela a zrovna včera jsem dolovala moudra ze své masérky, aby mi něco doporučila. Na papíru mám nyní sepsaných pár jmen, čísel a už jen čekám, až se objednám!

S masážemi jsem začala, protože mě šíleně bolívají záda. Někdy tak moc, že bolestí nejsem schopna usnout. Jenžejít hned na vyšetření k neurologovi? Ne, nejdříve jsem chtěla vyzkoušet něco méně zavánějícího lékařským prostředím. Úplnou náhodou mi byla doporučena jedna masérka, a tak jsem si řekla, že to zkusím. A teď se s Vámi ráda podělím o své zážitky.

Masáž je terapie, při níž se využívá tlaku rukou na svaly. Masér/ka stlačuje určitě svaly, což způsobí jejich uvolnění. Měla by zmírnit bolesti, navodit příjemné pocity a po masáži bys se měla cítit uvolněná a zregenerovaná.

Relaxační masáž zlepšuje prokrvení svalů a uvolňuje svalové napětí. Urychlením krevního a mízního systému se dostávají škodliviny ven z organismu. Působí protistresově. Vhodné při bolesti hlavy, zad a krční páteře.24949565
Tento typ masáže jsem vyzkoušela jako první. Nejsdříve jsem jen seděla na stoličce a paní masérka mi různě kroutila krkem, masírovala mě i za ušima. To jsem vůbec nečekala. Úplně jsem cítila, které body na těle mám ztuhlé, a ona se k nim několikrát vrátila. Po masáži skutečně nastalo kýžené uvolnění. Poté jsem si lehla na masérský stůl a nechala si masírovat záda. To byla lahoda!

Reflexní masáž vychází z poznatku, že na chodidlech se nacházejí reflexní plošky, které odpovídají orgánům v těle. Tlakovou masáží daných bodů tak lze tyto orgány ovlivnit a zlepšit jejich funkci.
Tato masáž je také velmi příjemná. Zpočátku jsem se sice bála, že se nedokážu uvolnit, protože jsem dost lechtivá, ale nebyl s tím vůbec problém. Také vřele doporučuji!

Masáž lávovými kameny se provádí horkými lávovými kameny (mají 50-70°C) na tzv. akubodech a svalových skupinách. Teplo uvolní i hluboké svalové skupiny, které při normální masáži zůstávají nedotčeny. Těmito kameny se můžou prohřát i střeva a interní orgány, takže se po masáži mohou dostavit i průjmy. Po masáži se mimo to cca den na to mohou objevit mírné bolesti právě spodních svalů. Svaly se v této době „léčí“ a poté teprve nastává velké uvolnění. Záleží však na jednotlivci a jeho stavu.
Na tuto masáž jsem objednaná a jsem velice zvědavá. Určitě se s vámi ještě podělím o své zkušenosti!

24949561Lymfatická masáž (lymfodrenáž) je masáž, při níž na vás natáhnou speciální kalhoty a lehnete si. Kalhoty se postupně nafukují a vyfukují, čímž se stimuluje proudění lymfy. Tento typ masáže se doporučuje při otocích a křečových žilách. Má pomoci také při problémy s nadváhou a celulitidou.

Thajská masáž je doslova tanec pro duši i tělo. Masér používá prsty, lokty i chodidla. Masírovaný v tomto případě pouze pasivně neleží, ale masér s ním „tančí“ po masážním stole. Různě ho natahuje, prohýbá, posouvá po masážním lehátku (pokud masáž neprobíhá  na zemi). Masér se zaměřuje na tzv. energetické dríhy (z medicínského hlediska se ukázalo, že masáže probíhají buď po trasách nervů, nebo v oblasti žláz s vnitřní sekrecí – játra, slinivka břišní, aj.).
Rozhodně doporučuji. Tato masáž je podle mého názoru nevídaným zážitkem.

Shiatsu je přírodní terapie, která se aplikuje přes volný oděv na podložce v úrovni podlahy. Přeloženo z japonštiny znamená slovo Shiatsu ”tlak prsty” – jedná se o tlakovou masáž, která zahrnuje techniky manipulativní, strečingové a akupresurní. Opět je zde řeč o stimulaci v oblasti energetických drah. Využívá se tlaku dlaní, loktů, kolen, nohou i váhy vlastního těla.

Shiatsu je vhodné prakticky pro každého, zvyšuje imunitu organismu, vitalitu, pohybový rozsah, a obnovuje energetickou rovnováhu těla. Při Shiatsu dochází k hluboké relaxaci, při které se uvolňuje stres (napětí) držený v těle mnohdy po dlouhou dobu. Díky odstranění tohoto stresu  (prvotní příčiny zdravotních problémů) dovolíme tělu využít vlastní sebeléčebné síly, a tím docílit znovunastolení zdravotní rovnováhy přirozenou cestou.
Tuto masáž jsem absolvovala u maséra, který se se mnou tedy rozhodně nepáral! Občas jsem myslela, že snad umřu, avšak jen co skončil jsem se cítila báječně.

Toto je jen výcuc nejzajímavějších metod masáží, na které si můžete zajít. Existuje i mnoho jiných – třeba i masáž čokoládová, medová apod. To mi ovšem přijde jednak zbytečně drahé a jednak to nemá efekt krom toho, že si řeknete, že je super být masírovaná čokoládou. Určitě je však to příjemné, protože čokoláda je teplá. A určitě to může mít dobrý efekt na kůži. Existuje samozřejmě i mnoho dalších akupresových (tlakových) masáží.

TIP: Podívejte se, zda vám vaše zdravotní pojišťovna na masáže nepřispívá!

Přeji příjemný relax a nebolavá záda!

Text: Terezka
Foto: sxc.hu

11 Comments
  1. Masáž lávovými kameny jsem absolvovala a snad nic příjemnějšího jsem ještě nezažila! Kdybych se nekrotila, začnu tam té slečně masérce i slastně vzdychat :-D Ovšem třeba na krku to chvilkama až pálilo. Jiné, zde zmíněné “vedlejší účinky” jsem ale nepozorovala.

  2. Ahojky, už 12 let se věnuji několikrát týdně tanci a před cca rokem jsem začala mít strašné bolesti zad, ale samozřejmě nechtěla jsem se vzdát tance. Rehabilitace mi nepomáhaly a tak jsem se na doporučení objednala na masáž. Nic lepšího jsem nezažila. Byla to masáž horkými aromatickými oleji. Masáž trvala 2 hodiny…byla naprosto důkladná a bylo to včetně nějakých cviků, které mi protáhly celé tělo. Odcházela jsem uvolněná, protažená a cítila jsem se skvěle. Stačilo to jednou a už se mi žádné problémy neobjevily. Masáže doporučuji všem.

  3. to jde těžko sumírovat, ale tak za klasickou masáž platim 200, lávová stojí kolem 700( ale našla jsem ji i za 1500 nebo zase za 450), prostě ty “speciální” většinou stojí kolem 400-500… ale jak říkám, záleží to salon od salonu, město od města…

  4. Ahoj, já byla na Shiatsu a lávových kamenech, obojí u nás stojí 400, a masérka je fakt bezvadná. Asi vyzkouším ještě tu thajskou :).. Jo a ještě jsem četla o nějaké ajurvédské ..nebo nějak tak.. a čínské.. to zněl otaky dobře :D

  5. Ahojky, už delší dobu mám problémy se zády a chtěla bych zkusit tu relaxační masáž,ale nevim kam mám jít,Chtěla bych od vás poradit nějaké salony,kde se dělají masáže.Děkuji

  6. proč jste tu nenapsali nic o medové a čokoládové masáži? medová je detoxikační a po čokoládové je krásně jemňoulinká pokožka.Doporučuji na nohy.Výborná na celulitidu a strie. (na obě dvě mám kurz)

  7. pro teríska: do jakéhokoliv kosmetického salónu.Udělají ti masáž trapézu. Jsem na kosmetický škole a umíme ji. Výborná. Nebo i kosmetička může mít kurzy třeba na sportovní masáž nebo na SPRING-speciální italská masáž nebo masáž celého těla ta je určená i na speciální body:-) držím palce s dobrým vybíráním salónu ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published.