Nedrastický povánoční detox

Pod slovem detoxifikace či očistná kúra si řada z nás představí úporné několikadenní hladovění nad šálkem bylinkového čaje a chroustání podivných tabletek zahánějících chuť na jídlo. Existuje však i mnohem méně drastická cesta k očistě organismu po zkáze zvané vánoční svátky.

O Vánocích a Silvestru se málokdo kontroluje a pod heslem „proč si alespoň jednou za rok nedopřát?“ do sebe strkáme jeden chlebíček za druhým, cpeme si žaludky cukrovím a tučnými jídly. O alkoholu ani nemluvě. Není divu, že většina lidí má po svátcích totálně rozházený metabolismus a žaludeční potíže. Začátek ledna je proto pro start alespoň několikadenní očisty jako vyšitý.

5561149_blog

Detoxifikace rozhodně nemusí být nepříjemným trápením. Stačí se zaměřit na lehká jídla plná výživných látek, která uleví tvému zažívání od nepříjemného náporu v posledních dnech a pomohou tělu znovu nastartovat správnou funkci metabolismu.

Zásada 1: Co nejjednodušší potraviny

Striktně (alespoň na pár dní) ze svého jídelníčku vyřaď veškeré průmyslově upravené potraviny plné chemie a barviv, rafinované jednoduché cukry, pečivo, tučná jídla a sůl. Co tedy jíst? Vsaď na přírodu a naservíruj si čerstvou zeleninu, ovesné vločky s ovocem, tmavou rýži, hummus, mandle, olivový olej a sójové produkty. To vše s minimem kuchyňských úprav! Koření nejlépe vynechej úplně, nebo jím hodně šetři, abys zbytečně nedráždila žaludek. Tím dopřeješ svému zažívání pořádný oddech.

Zásada 2: Zažeň žízeň

Pro očistu organismu je ze všeho nejdůležitější velký přísun tekutin. Vhodná je čistá, neperlivá voda, nejlépe kojenecká, u které budeš mít jistotu, že neobsahuje žádné závadné látky, a tělo, které chceš pročistit, tak nebudeš zbytečně zanášet dalšími škodlivinami.
Tip: Do sklenice s vodou přidej pár kapek citronové nebo limetkové šťávy. Nejen, že tím voda získá příjemnou lehkou příchuť, ale navíc kyseliny obsažené v citrusech pomohou nastartovat metabolismus a podpoří vylučování toxinů z jater.

Zásada 3: Vypoť se

Spousta škodlivých látek je z těla odváděna nejen močí, ale také potem. Pro dokonalou detoxifikaci se běž vypotit do sauny, na hodinu aerobiku či se zabav sportem, který máš ráda a pořádně se při něm vyskáčeš.

Zásada 4: Svlékni starou kůži

U třetího bodu byla řeč o očistě těla potem, tedy skrz kůži. Tento detoxifikační proces můžeš zefektivnit peelingem celého těla. K tomu ti postačí peelingový sprchový gel s jemnými částečkami, které obrousí zrohovatělou vrstvu kůže, lufa nebo masážní kartáč.

Zásada 5: Věř přírodě

Díky bylinkovým čajům určeným k očistným kúrám zřejmě nezhubneš, ale pro detoxifikaci organismu jsou naprosto ideální. Denně si proto dopřej alespoň dva šálky čistícího čaje. Osvědčené jsou také další přírodní produkty, například gel z aloe vera, zelený nápoj z mladého ječmene či chlorella pyrenoidosa (sladkovodní řasa) v tabletkách. Vše seženeš v lékárnách, obchodech se zdravou výživou či u poradců pro výživu.

Na závěr
Tuto očistnou kúru si můžeš naordinovat tolikrát ročně, kolikrát sama uznáš za vhodné. Pamatuj ale, že na správné stravovací návyky bys měla myslet neustále. Pokud se budeš celý rok cpát sladkostmi, uzeninami a dalšími potravinami plnými toxických látek, tři dny odříkání tě rozhodně nespasí. Zamysli se proto nad svým jídelníčkem a popřemýšlej, zda by nešel celkově vylepšit. Za zdraví a krásu to rozhodně stojí!

Foto: 123rf.com

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment
  1. Ahoj holky, pokud máte chuť na něco sladkého, vypijte 0,3 l vody s vymačkaným citronem (stačí asi 15 kapek) a chuť na sladké okamžitě přejde =oP

Leave a Reply

Your email address will not be published.