Nejlepší dieta je žádná dieta

Diety jsou vděčné téma každodenních hovorů. Probírá se především mezi ženami, ale čím dál častěji proniká i do mužských rozhovorů. O dietách už byly popsány tisíce stran knih, bulvárních plátků i seriózního tisku – média přinášejí rady, emotivní příběhy čtenářek  a stovky zaručených tipů.  Opravdu je to tak jednoduché?

Odepírat si oblíbené dobroty není snadné...

Už celá desetiletí nás diety provázejí jako zcela přirozená součást moderního vnímání světa. Jsou však průvodcem velmi komplikovaným a přítelem nejistým – někdy pomáhají, jindy škodí. Někoho nechávají chladným a jiný by mohl sepsat encyklopedii všech možných návodů na zhubnutí.

Dříve se pod označením dieta skrýval výhradně lékařský program vedoucí k odstranění či zmírnění zdravotních obtíží, dnes je stejné slovo vnímáno jako cesta ke kráse a vysněné postavě. V minulosti i dnes se objevuje celá řada diet, které směle můžeme označit za scestné nebo dokonce i nebezpečné. Právě tak existují ověřené a relativně vyvážené postupy k redukci váhy. Zorientovat se v neskutečném množství článků, publikací, rad celebrit a naopak varování odborníků je nadlidský úkol, zvláště pokud ještě navíc používáš i svůj vlastní rozum a snažíš se naslouchat svému tělu.

Zázraky se nedějí!

S jistotou lze říci jediné – žádné zázračné diety neexistují, a čím dříve se s tím smíříme, tím lépe. Mohutné reklamní kampaně a marketingové triky stále zajišťují odbyt přípravkům, které slibují rychlé zhubnutí bez námahy. Bohužel je to jenom jedna velká iluze a trik hodný největších mistrů magie. Je těžké nepodlehnout manipulaci s lidskou touhou po splněných snech bez jakékoliv přičinění, samozřejmě kromě nákupu onoho zázračného přípravku. Bez práce ale nejsou koláče a v hubnutí to platí dvojnásob. Kdyby se ti povedlo slovo dieta vyměnit za wellness nebo chceš-li zdravý životní styl, budeš na startu cesty, která může být nejen úspěšná, ale hlavně trvalá, bezpečná a ve všech směrech přínosná.

Ke štíhlosti přes jídlo

Zkus svůj jídelníček upravit tak, abys nehladověla, ale zároveň účinně snížila energetický příjem. Zkus jíst tak, aby kila šla dolů, ale tobě přitom chutnalo. Zkus si zvyknout na staré pravidlo, které sice zní dost paradoxně, ale skrývá v sobě velkou moudrost: K trvalé štíhlosti je třeba se projíst, nikoliv prohladovět. Zní to divně a méně atraktivně než výkřiky typu: „Zhubla jsme 16 kilo za měsíc“ nebo všechny ty hollywoodské, vajíčkové, zónové a kdovíjaké diety. Jenže je to právě tak. Pravidelně jez, pořádně pij, nepřejídej se, vybírej zdravé potraviny, zařaď pohybovou aktivitu, která tě baví a jsi schopná se jí věnovat kontinuálně. Asi to zní málo zázračně a bombasticky, ale je to pravda. Nezabalená v blýskavém papíru s velkou mašlí, ale o to pravdivější.

Tip Slečny: Jak zhubnout zdravě a netrápit se při tom? Řešením může být takzvaná krabičková dieta založená na vyváženém jídelníčku. Podle jejích zásad bys měla jíst pětkrát denně a dopřávat tělu všechno, co potřebuje. Krabičková dieta je důkazem, že hubnout se dá i s chutí!

Celý život na dietě?

Není třeba se trápit žádnými dietami a následným hořkým zklamáním z jo-jo efektu. Když chceš zhubnout, vždy zvol takový postup, který můžeš dodržovat trvale. A chceš snad do konce života držet dietu? Tvojí „dietou“ by měla být pestrá a chutná strava vhodně rozložená v průběhu dne a podle sezóny.

Samozřejmostí je nepřejídat se, ale občas klidně můžeš zhřešit něčím sladkým nebo tučnějším – s důrazem na slůvko občas. Zdravé stravování není žádný extremní režim ani drastická redukční dieta. Je to přirozený způsob spolupráce s tvým tělem. Nikdo neříká, že je to jednoduché. Mnoho potravin obecně považovaných za zdravé a prospěšné ti nemusí chutnat, ale leccos je jen otázkou vůle. Věř, že se můžeš naučit jíst třeba ovesné vločky nebo bílý jogurt, stejně jako se naučíš pít neslazenou vodu bez bublin. Za pár měsíců ti to přijde úplně normální. Místo pročítání zaručených jídelníčků různých celebrit si zjisti něco o vláknině nebo se poohlédni po zajímavých receptech na nízkotučné pokrmy.

Nepodceňuj svoji mysl

Samozřejmě nemusí být vůbec na škodu nastartovat hubnutí nebo přechod ke zdravému stravování nějakou detoxikační kúrou nebo zajímavě sestaveným krátkodobým jídelníčkem právě za účelem odvodnění, pročištění, nastartování metabolismu apod. Hodně silným pomocníkem při redukci váhy je také pozitivní přístup k životu i vlastnímu tělu. Zní to jako klišé? Možná ano, ale opět je to jedna z ověřených skutečností. Bav se životem, bav se vynalézáním zdravého a pestrého jídelníčku, sportuj, tancuj a těš se, že tvůj přístup bude odměněn. Čím? Zdravým tělem, přílivem energie, harmonií a pěknou postavou.

Text: Radka Svobodová

2 Comments
  1. Je to stejně naivní,bláhové a směšné jako myslet si,že trvale zhubnu po jakýchkoli tabletách!
    Když je člověk obézní,stále unavený,otrávený už vším!
    Jen můj názor!

Leave a Reply

Your email address will not be published.