Nepříjemný společník jménem kašel

Nedávno jsem navštívila velmi zajímavý seminář o tuberkulóze. Po hodině a půl jsem konečně pochopila rčení „kašle jako tuberák.“

Kašel je nejčastějším příznakem onemocnění dýchacího ústrojí. Jedná se o reflex při podráždění sliznice v hrtanu, průdušnici a průduškách. Právě díky kašli jsou naše dýchací cesty udržovány průchodné, přestože jsou zasažené infekcí.

kasel

Není kašel jako kašel. Co který značí?

Kašel má několik podob, nejčastěji rozlišujeme kašel suchý a vlhký. Při suchém, tzv. neproduktivním kašli není vykašláván hlen. Může se objevit u zánětlivých onemocnění, chřipky, nebo u dlouhodobých kuřáků.
Druhým typem je kašel vlhký. Nemocný při něm vykašlává hlen, tzv. sputum, které je velice významné z hlediska diagnostiky. Může být hnisavé, hlenové, nebo s příměsemi krve. Také zápach vykašlaného obsahu může pomoct lékaři odhalit příčinu zdravotních potíží.

Je černý kašel dávnou minulostí?

V historii nalezneme spoustu záznamů o epidemiích černého kašle. Jedná se o onemocnění způsobené bakteriemi. Dnes jsme proti němu očkováni, nicméně i v této době se tu a tam objeví ojedinělý případ. Pro zajímavost, na našem gymnáziu proběhla malá epidemie černého kašle, která začala u nás ve třídě, a všichni jsme se v pořádku uzdravili.
Kašel je při tomto onemocnění záchvatovitý a postižený při něm může také zvracet. Nemoc není nikterak závažná, ale velmi vyčerpávající.

Při tuberkulóze se dříve odoperovávala i celá plíce

Dalším onemocněním vyznačujícím se záchvaty je tuberkulóza (TBC), která podobně jako černý kašel v současnosti patří k onemocněním na ústupu. TBC je bakteriálního původu a všechny děti jsou proti ní v raném věku naočkovány. V minulosti však TBC byla velmi obávanou epidemií, které podléhaly tisíce lidí.

Před nástupem antibiotik se tuberkulóza léčila odoperováním postižené plíce, vyjmutím několika žeber, popřípadě se lékaři snažili zabránit dalšímu šíření bakterií vyvoláním umělého pneumotoraxu.

Jak se s kašlem vypořádat podomácku

Přestože jsme v dnešní době před těmito závažnými onemocněními chráněni očkováním, neznamená to, že by nám kašel neznepříjemňoval život. Mnoho z nás s kašlem nechodí k lékaři a „samoléčí“ se doma. Lékárny nabízí širokou škálu přípravků, které opravdu umí pomoci.
Na odkašlávání je výborný Mucosolvan (tablety) nebo Hedelix (sirup). Obojí je vhodné zapíjet teplými nápoji, například čajem nebo horkým mlékem s medem, který pomůže také od škrábání v krku. Vyzkoušet můžeš také horké nápoje Coldrex, které jsou v dostání hned v několika příchutích. Nejenže pomáhají, ale potěší i mlsný jazýček.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.