Nezvaní spolunocležníci aneb jak zatočit s roztoči

Jsou našimi nepřáteli. Svou přítomností dovedou způsobit nemalé zdravotní obtíže. Jejich miniaturní velikost však brání včasnému odhalení. O kom je zde vlastně řeč? O malých bakteriích a roztočích, kteří se velmi rádi zabydlují v našich postelích.

dormeo

Nevidíme je, a přesto jsou jich kolem nás tisíce. Roztoči mohou způsobovat alergické reakce v podobě vyrážek, pupínků i vážných dýchacích obtíží. Lékařská péče je zde opravdu na místě, avšak jádro problému neřeší. Je potřeba rychle zakročit a zbavit se jich jednou pro vždy.

Co je nejdůležitější? Pořídit si kvalitní ložní prádlo a matrace určené pro alergiky. Vhodné jsou samozřejmě pro kohokoliv, kdo nechce spát v početné společnosti osminohé havěti.

Malá potvora, velký nepřítel

Rozměry roztočů jsou natolik malé, že je pouhým okem nespatříš. Běžně žijí v kobercích, ložním prádle, matracích a dokonce i dětských hračkách. V podstatě není místa, kde by se tento parazit nezabydlel.

roztoc

Ačkoliv je to nechutné, roztoči zbožňují naši odumřelou kůži, lupy a vlasy. Nejlépe se jim daří ve vlhkém a teplém prostředí. Vylučují výměšky v podobě fekálií, které jsou hlavní příčinou vzniku alergie.

Věděla jsi, že…? Podle výzkumů se v jednom gramu prachu z matrace nachází až patnáct set roztočů. K propuknutí alergie přitom stačí pouhých sto až sto padesát roztočů na jeden gram.

Nešťastným faktem je, že těchto malých potvůrek se nedá zcela zbavit. Existují ale metody a prostředky, díky nimž můžeš zabránit jejich šíření a snížit tak jejich počet v domácnosti.

Tipy, jak pečovat o lůžkoviny a matrace

  • Ložní prádlo per minimálně při 60 stupních celsia (takovou teplotou již roztoče zahubíš).
  • Pravidelně svou postel větrej, nikdy ji nezastýlej ihned po vstávání.
  • Povlečení pravidelně měň, nejlépe jednou až dvakrát za čtrnáct dní.
  • Pokud nevlastníš speciální matrace pro alergiky, jednou za čas využij služeb čištění matrací u odborníků, kteří si poradí také s koberci a sedacími soupravami.
  • Ložní prádlo občas nech chvíli na sluníčku, které roztoči nemají vůbec rádi – stejně tak mráz.
  • Obyčejné matrace je vhodné po pěti až šesti letech zcela vyměnit.
  • Ve své posteli měj polštáře, přikrývky, prostěradla a potahy, které se dobře udržují.
  • Na matraci rozhodně zvol potah, který se dá snadno prát a pravidelně ho vyměňuj.

Na co by alergici měli myslet především

V dnešní době již není problém sehnat speciální matrace, přikrývky či povlečení určené pro alergiky. Výběr je opravdu široký, důležité však je soustředit se na jejich materiál.

1) Polštáře a přikrývky z ovčího rouna a peří raději vynechej. Mnohem lepší jsou kuličkové výplně, které jsou pro alergiky a astmatiky nejvhodnější, jelikož se dají snadno udržovat. Svrchní materiál by měl být prodyšný, ale zároveň by neměl propouštět roztoče a ostatní bakterie dovnitř. Veškeré přikrývky by se měly dát prát i při vyšších teplotách – nejméně na 60 stupňů.

2) Matrace by měly být vyrobené ze syntetického materiálu nebo mít speciální pěnovou výplň, které výborně odvádí vlhkost a zároveň je dostatečně prodyšná.

Náš tip: Matrace s pěnovou výplní Ecocell jsou nepřátelské k roztočům i bakteriím a navíc snadno recyklovatelné. Materiál Ecocell je pevný a elastický zároveň – dokáže se přizpůsobit tělu, ale zároveň poskytuje potřebnou oporu krku, páteři a kyčlím.

3) Z látky zabraňující průniku všemožné „havěti“ by měly být vyrobené také povlaky na matrace, polštáře a deky.

Náš tip: Antialergický potah, jenž se pomocí elastických pásků snadno uchytí na matraci, je možné prát až na 95 stupňů. Zajistí ti pohodovější spánek a navíc prodlouží životnost matrace.

4) V místnosti, kde spíš, by mělo být co nejméně věcí, jež jsou nositelem alergenů. Snížíš tím riziko jejich většího množení. Vyhni se proto rostlinám, kobercům a zvířátkům rozvalujícím se v tvé posteli.

5) Tvým úhlavním nepřítelem je prach, ve kterém se roztočům daří opravdu královsky. Pravidelně proto nábytek čisti speciálním přípravkem, který na rozdíl od použití obyčejné prachovky zabrání tomu, aby se prach rozvířil ve vzduchu a zpětně se na uklizených místech usazoval.

Kde nakupovat? Kvalitní matrace a lůžkoviny nejen pro alergiky vyrábí firma Dormeo. Jejich nabídku omrkni na www.dormeo.cz, kde si je rovnou můžeš i objednat.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.