Potíže s hemeroidy se týkají i náctiletých. Je za co se stydět?

O nepříjemné bolesti v oblasti konečníku běžně nemluvíme, a to dokonce ani s nejlepšími přáteli. Pouze proto, že jde o choulostivou záležitost, však nelze opomenout, že problémy s takzvanými hemeroidy trápí až nečekaně velké procento obyvatelstva. Mezi nimi nechybí ani velmi mladí lidé či náctiletí.

Hemeroidy nejsou výsadou jen starých lidí

Možná už i tebe vyděsila krev na toaletním papíru či intenzivní bolest v konečníku. Někdy může jít o ojedinělou epizodu způsobenou malou trhlinkou ve sliznici, která se spontánně a bez jakýchkoliv dalších problémů zahojí. Pokud se však tento stav opakuje nebo trvá delší dobu, dovede pořádně znepříjemňovat život. A hlavně vede k různým otázkám: „Co se mi to děje? Je to něco vážného?“ Návštěvu lékaře většinou každý odkládá, protože se prostě stydí.

Viníci nepříjemného trápení

Analní trhlinka, kterou už jsme zmiňovali, vzniká většinou při extrémně tuhé stolici, zácpě nebo naopak průjmu. Často se zahojí sama, ale některá může přejít do chronického stádia, a to je pak už vážnější problém vyžadující léčbu, v některých případech dokonce menší chirurgický zásah. Další obtíže mohou způsobovat abscesy nebo píštěle. Tady se bez pomoci lékaře rozhodně  neobejdeš. Oba případy vyžadují vyčištění, zaléčení nebo opět chirurgický zákrok.

Jednou z nejčastějších příčin bolestí, krvácení a celkového dyskomfortu v oblasti konečníku jsou hemoroidy. Trápení známé už od starověku provází lidstvo až do současných moderních dob a dokonce patří k vůbec nejrozšířenějším onemocněním.

Hemoroidy  jsou zvětšené a rozšířené žilní pleteně v konečníku, mohou být vnější  i vnitřní. Představ si je jako uzly, které jsou někdy patrné zevně, ale u vnitřních hemeroidů se nacházejí více v hloubi konečníku. Samotná existence hemeroidů ještě nemusí znamenat propuknutí nemoci. Problém nastává, až když samotný uzel nebo hemoroidem narušená sliznice začnou dělat problémy. Nejčastějšími projevy jsou svědění, krvácení, nepříjemné pocity až bolest při vyprazdňování, výhřez nebo u zevních hemoroidů bolestivá akutní trombóza. Každopádně hemoroid dokáže pěkně potrápit, přitom možnosti léčby jsou dnes velice široké  – od konzervativní léčby, přes ambulantní zákroky až po operativní metody.

Proč vznikají a jak jim předcházet

Hlavní roli při vzniku hemeroidů hrají nesprávný životní styl s nízkým příjmem vlákniny, nedostatkem pohybu, zvýšený nitrobřišní tlak, podílí se ale i genetické faktory. Může ti to znít třeba lehce přehnaně, ale právě tak, jako se staráme o to, co jíme, bychom se měli starat, jak se vyprazdňujeme. Pravidelnou a vhodnou stravou a dodržováním pitného režimu bychom se měli pokusit dosáhnout zdravé normální stolice. To znamená žádná zácpa, žádný průjem. Oba tyto extrémy jsou přímo živnou půdou pro vznik hemoroidů a dalších onemocnění konečníku.

Důležité jsou dostatečný příjem vlákniny (tedy ovoce, zeleniny, ovesných vloček, celozrnného pečiva, luštěnin apod.) i pravidelný pohyb, který připívá k dobrému trávení. Za naprosto nevhodný zlozvyk je považováno čtení na toaletě. I když tady se vyznavači četby rekrutují spíše z mužské části populace, je dobré upozornit, že jde skutečně o zlozvyk, který může přispívat k rozvinutí či zhoršení hemoroidů.

Stud není na místě

Při každém větším problému v oblasti konečníku je důležité odhodit stud a navštívit lékaře. Samozřejmě není třeba propadat panice při jakémkoliv náznaku bolesti „tam vzadu“ nebo kapce krve při stolici. V mladém věku téměř nehrozí riziko závažného nádorového onemocnění, takže není nutné podlehnout okamžité hysterii a strachu třeba ze zhoubného nádoru.

Pokud obtíže nejsou příliš velké nebo netrvají delší dobu, můžeš zkusit nějaký z volně prodejných přípravků na hemoroidy. Většinou jsou to masti, gely nebo čípky. Každopádně při opakovaném krvácení z konečníku nebo bolesti je nutné odhodit stud a navštívit lékaře. Buď zajdeš ke svému obvodnímu lékaři nebo můžeš rovnou volit specializovaná pracoviště – nazývají proktologie a zabývají se vyloženě oblastí konečníku. Stud je v tomto případě pochopitelný, asi nikdo neomdlévá štěstím při představě vyšetření konečníku, ale není na místě. Pro proktologa i obyčejného lékaře je tohle místečko stejné jako každé jiné na lidském těle. Lékaři vnímají především možný problém a mají snahu pomoci. Takže příliš neváhej a vydej se pro radu a pomoc.

Pokud se hemoroidy dostanou do stádia, které s pomocí léků a mastí už není možné vyřešit, existuje několik typů operačních zákroků i ambulantních metod, které sofistikovaně a s dobrou prognózou pomohou valné většině postižených.

To, že tě trápí konečník není žádná ostuda, možná by ses divila, kolik lidí je na tom podobně. Jen se někdy podívej na internetové diskuse o zdravotních problémech a budeš žasnout, kolik i vyloženě mladých lidí hledá radu ohledně hemoroidů, análních trhlinek  a podobně. Je to problém jako každý jiný, nepříjemný, společensky nepopulární, ale určitě řešitelný. Netrap se bolestmi a pochybnosti a raději svěř osud své “zadní části” do rukou lékaře.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.