Jak proti PMS? aneb Zatočit s holčičími problémy přírodní cestou

Trápí tě při tvých dnech bolesti břicha a pnutí prsou, otravují tě deprese a tvá nálada je jako na horské dráze? Slečna ti poradí několik babských rad, jak s těmito pravidelnými holčičími problémy zatočit.

Premenstruační syndrom obchází málokterou z nás. Ach ty hormony! Dobrou zprávou ovšem je, že proti PMS je možné bojovat nejen pomocí preparátů na předpis od lékaře, ale také díky vhodně zvolené stravě bohaté na vitamíny a cenné minerály. Vyzkoušej naše tipy.

Jak proti pmsFoto: 123rf

Všemohoucí bylinka

Již dávné generace žen před námi znaly zázračné účinky bylinky zvané drnek obecný (Vitex Agnus Castus) známé také pod lidovým názvem mnišský pepř. Látky v něm obsažené dovedou ovlivňovat menstruační cyklus, podporují ovulaci a přispívají k hormonální rovnováze, díky čemuž jsou bezvadným přírodním lékem také na předmenstruační podrážděnost. Kromě toho působí protizánětlivě a pomáhají i při léčbě akné. Extrakt z drnku seženeš v lékárnách ve formě tablet nebo kapek.

Sója a sójové produkty

Sójové fazolky jsou známé pro svůj bohatý obsah fytoestrogenů, přírodních látek, které dovedou pozitivně regulovat tvorbu ženského hormonu estrogenu. Před a v průběhu menstruace je vhoná častá konzumace tofu a dalších produkty ze sóji. Během dne můžeš popíjet sójové mléko, které je chutné a osvěžující. Ideální však je zařadit sóju do svého běžného jídelníčku po celý měsíc. Kromě příznivých účinků na hormony jsou látky obsažené v sóji vynikající prevencí rakoviny, osteoporózy a srdečních onemocnění a dovedou dokonce zpomalovat proces stárnutí.

Večerní petrklíč

Olej získaný z pupalky, jinak nazývané také „večerní petrklíč“, obsahuje vzácnou esenciální mastnou kyselinu gama-linelenovou, jež se v těle mění na látku podobnou hormonům. Podle nedávných vědeckých závěrů dovede blokovat zánětlivé prostaglandiny, které mají na svědomí nepříjemné menstruační křeče a pnutí v prsou. Má však i další pozitivní účinky na akné, ekzémy, svalové křeče a dovede zmírnit alergické reakce. Pupalkový olej seženeš v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou. K dostání je nejen v tekuté formě či gelu, ale je možné jej užívat také v tobolkách.

Důležité minerály: hořčík a vápník

Bylo prokázáno, že strava bohatá na hořčík snižuje projevy premenstruačního syndromu, především má pozitivní vliv na nadmutý podbřišek, otoky, bolesti na prsou a výkyvy nálad. Podobně je na tom vápník, jenž funguje jako velmi efektivní bojovník proti PMS. Pravidelný přísun těchto minerálů pomáhá uvolňovat ztuhlé svaly, zklidňuje nervy a zabraňuje kolísání hladiny hormonů v těle. Dbej na to, abys těchto minerálů měla ve své stravě dostatek, a alespoň pár dní před menstruací je tělu dodávej také ve formě tablet.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.