Podzimní terapie

podzimPodzim už tu máme v plné kráse, ale s ním přichází také mnohem častější únava, nachlazení, chřipky, virózy či nepříjemné deprese. Každý lidský organismus je nastavený jinak, a proto je pro někoho nepředstavitelné vyjít ven bez zásoby papírových kapesníčků. Slečn@ má pro tebe pár tipů, jak se udržet ve formě a bacilům nedovolit zaútočit.

SPORTUJ, CVIČ a POSILUJ

I když se ti to možná bude zdát trochu přehnané, podzim je období jako každé jiné a neměla by jsi ho proto úplně fyzicky zanedbávat. Pro tvé tělo je pohyb důležitý a nejen, že se díky němu budeš mnohem lépe cítit, ale ani deprese si na tebe jen tak nepřijde. Čistý vzduch ti pročistí mysl a běh tě zase příjemně unaví.
TIP: Bolí tě záda nebo se nechce veřejně ukazovat v posilovně či obíhat pořád dokola dům? Jednoduché! Pořiď si velký gymnastický míč a máš to v kapse. Zlepšuje svalové napětí a koordinační poruchy, také je vynikající na páteř a kulatá záda. Zlepšuje náladu a uvolňuje napětí. Poslouží ti také skvěle při sledování televize.

VITAMINUJ

Už maminka v dětství ti opakovala, že ovoce je zdravé, protože obsahuje vitamin C. Ty jsi sice nevěděla, co to přesně ten vitamin C je, ale papala jsi poslušně jablíčka, aby jsi byla co nejvitálnější. Dnes tomu je stejně. Podzim je změna nejen počasí, ale také tvého metabolismu a ty mu musíš dát to, po čem prahne.
Pozor, vitamin C neobsahují jen citrusové plody a ovoce (nejbohatší na vitamin C je šípek a černý rybíz), ale je také ukryt v bramborách a zelenině. Je velmi důležitý pro lidský život, k udržení tělesného zdraví, odolnosti proti nemocem, stabilní psychiku apod.

Nedostatek vitaminu C může způsobit zpomalený růst, zvýšenou kazivost zubů, zvýšenou únavu, narušení stavby kostí atd.vitaminy
Fámou je, že čím více strávíš vitaminu C, tím více budeš zdravá. Ve skutečnosti je to tak, že tělo přijme tolik vitaminu, kolik potřebuje a zbytek vyloučí ledvinami.
Samozřejmě i ostatní vitaminy jsou velmi důležité pro správný vývoj člověka.

Patří mezi ně:

vitamin A – mléko, mléčné výrobky
-správný růst kostí a zdravá pokožka

vitamin B1 – chléb, máslo, fazole ….
-správné fungování svalů a nervů

vitamin D – mléko, mléčné výrobky, rybí tuk ….
– pomáhá tělu vstřebávat vápník, který je potřeba pro silné kosti a zuby

vitamin E – rostlinné oleje, listová zelenina, vejce ….
– tvorba červených krvinek, chrání buňky před škodlivými chem. látkami

vitamin K – vejce, sýr, játra, listová zelenina
– zdravé kosti, srážlivost krve – pro dobré zahojování ran

V dnešní době je však potrava už natolik znehodnocená a vitaminy je nutné doplňovat jinou formu, ať už v tabletkách či prášku.
Nemysli si ovšem, že jen pohyb a vitaminy tě zachrání před nepříznivým počasím!

OBLEČENÍ

Vhodné oblečení je také velmi důležité. Rozhodně choď oblečená tak, aby ti bylo příjemně. Ani ne moc horko, ani ne moc zima. Chraň si hlavně záda (aby neprochladly ledviny a další orgány) a také krk. Možná chceš být za každou cenu IN a nosit kraťoučké kabátky a bundy, ale tvé zdraví je přece přednější!

SPÁNEK

Jak jistě víš, spánek je zdravý a je nezbytný k normální funkci organismu. Délka spánku by se měla pohybovat v rozmezí 6-9 hodin. Existuje však i řada jedinců, kteří potřebují spánku méně či více. Rozhodně není správné, když jednu noc proflámuješ, naspíš jen 2 hodiny a na další den všechen spánek doháníš. Organismus se rozhodí a pak mu zase chvíli trvá než zaskočí do starých kolejí.

Často se řada z nás potýká s nespavostí. Nespavost může způsobit např. světlo, hluk, příliš přetopeno, nepohodlí, stres, strach a další. Každá z nás už určitě alespoň jednu noc probděla a není to nic mimořádného. A proto se hoď do klidu, uvař si meduňkový čaj či vypij teplé mléko s medem a zachumlej se do peřin.

Text: Míša F.
Ilustrační foto: Jupiter Images

5 Comments
  1. jenže vitamin D se aktivuje pouze na slunci,takže to je blbé…..
    jinak je ve veškeré živočišné potravě….

  2. Mno já teda potřebuju víc spánku o víkendech nebo o prázdninách sem teď schopná spát i 12 hodin, ale to až teď co je takovýhle počasí…

Leave a Reply

Your email address will not be published.